5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A kínai látogatásra előzetesen súlyos árnyat vet a Peking és az Európai Bizottság elnöke között kialakult viszály. Peking már régóta arra ösztökéli az EU-t, hogy Amerikától független politikát folytasson Kínával szemben. Káncz Csaba jegyzete.


 

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság (EB) elnöke és Emmanuel Macron francia elnök ma kezdi meg Kínában 3 napos látogatását.  A két európai vezető azt reméli, hogy le tudja beszélni Hszi Csin-ping kínai vezetőt arról, hogy Peking fegyvereket szállítson Moszkvának, mivel attól tartanak, hogy ez pusztító következményekkel járó globális proxiháborút indítana el.

Macron és von der Leyen látogatása egyike az elmúlt hónapokban Európa és Kína között zajló számos legmagasabb szintű kapcsolatnak. Olaf Scholz német kancellár és Charles Michel, az Európai Tanács elnöke múlt novemberben, illetve decemberben látogatott Pekingbe. Az EU-Kína vezetők következő csúcstalálkozója várhatóan júniusban lesz Brüsszelben, és a hírek szerint az EU vezető diplomatája, Josep Borrell is hamarosan Kínába látogat.

Vajon sikerül lebeszélnie az európai küldöttségnek Hszi Csin-pinget a fegyverszállításról? Fotó: MTI/EPA/Mark R. Cristino
Vajon sikerül lebeszélnie az európai küldöttségnek Hszi Csin-pinget a fegyverszállításról? Fotó: MTI/EPA/Mark R. Cristino

Óvatos tojástánc

Kína mindeddig elkerülte, hogy inváziónak nevezze Oroszország ukrajnai agresszióját.

Ezenkívül tartózkodott az ENSZ minden Oroszországot elítélő határozatától és továbbra is vásárol orosz olajat és gázt. Peking már régóta arra ösztökéli az EU-t, hogy független politikát folytasson Kínával szemben, ahelyett, hogy követné az USA-t a világ második legnagyobb gazdaságának feltartóztatásában a legújabb technológiához való hozzáférés megszakításával.

Európa gazdasága eközben továbbra is dülöngél az Oroszországgal fennálló kereskedelmi kapcsolatok megszakításának hatásaitól, ráadásul a geopolitikai feszültségek is fokozódnak Kína és az Egyesült Államok, a világ két legnagyobb gazdasága között. Joe Biden amerikai elnök kormánya arra próbálja rávenni az EU-t és annak tagjait, hogy működjenek együtt Kínával szemben.

Ezek az erőfeszítések eddig csak részben jártak sikerrel. Márciusban Hollandia betiltotta a fejlett mikrochip-technológiák Kínának történő értékesítését, Németország pedig bejelentette a kínai Huawei és a ZTE által biztosított mobiltelefon-hálózatok kritikus elemeinek biztonsági felülvizsgálatát.

Általában azonban sok EU-ország tétovázik, hogy elszakadjon a nyereséges kínai piactól – mindenekelőtt Németország, amelynek legnagyobb kereskedelmi partnere Kína.

A német ellenzéki kereszténydemokraták azonban most azt tervezik, hogy eltérnek attól a pragmatikus állásponttól Kínával szemben, amely Angela Merkel kancellári hivatalának 16 évét jellemezte, és azt állítják, hogy a béke kereskedelem révén történő fenntartása kudarcot vallott. A napokban kiszivárgott állásfoglalás-tervezet szerint a konzervatívok szerint a béke gazdasági együttműködésen keresztüli fenntartásának gondolata „kudarcot vallott Oroszországgal, de egyre inkább Kínával kapcsolatban is”. A dokumentumot Húsvét körül fogadja el a Bundestag CDU/CSU képviselőcsoportja.

Baljós kezdés

A kínai látogatásra előzetesen súlyos árnyat vet a Peking és az Európai Bizottság elnöke között kialakult viszály. Múlt csütörtökön, az EU-Kína kapcsolatokról tartott nagy horderejű beszédében von der Leyen arra buzdította az uniós országokat, hogy „csökkentsék a kockázatokat” a Kínától való túlzott függőségükben. Arra is utalt, hogy az EU felmondhatja a Kínával kötött mérföldkőnek számító kereskedelmi megállapodást (Kína-EU Átfogó Befektetési Megállapodás, CAI). Ezt 2020-ban kötötték meg, de a megállapodást az emberi jogi aggodalmak miatt soha nem ratifikálták.

„Tudjuk, hogy vannak olyan területek, ahol a kereskedelem és a befektetések kockázatot jelentenek gazdasági és nemzetbiztonságunkra nézve, különösen Kína katonai és kereskedelmi ágazatainak kifejezett fúziójával összefüggésben. Ez igaz bizonyos érzékeny technológiákra, kettős felhasználású termékekre vagy akár olyan beruházásokra, amelyek kényszerű technológia- vagy tudásátadásokkal járnak” – szögezte le.

Válaszul Kína erőfeszítéseire a nemzetközi rendszer rendszerszintű megváltoztatására, önmagával a középpontban, Európának magát a nemzetközi rendszert kellene megerősítenie – mondta von der Leyen. A diplomáciai stabilitás és a Kínával fenntartott nyílt kommunikációs vonalak azonban továbbra is „létfontosságúak”.

Kijelentette, hogy Kína álláspontja Oroszország ukrajnai inváziójával kapcsolatban meghatározó tényező lesz az EU-val való kapcsolatában, és elutasította Peking tűzszünetre és béketárgyalásokra való felhívását, hacsak nem Ukrajna határozza meg a feltételeket.

Kijelentései gyors visszavágást váltottak ki a kínai diplomaták részéről és Fu Cong, Kína európai uniós nagykövete múlt pénteken csalódottságának adott hangot. "A beszéd a kínai szakpolitikák és álláspontok számos félrevezetését és félreértelmezését tartalmazta" - mondta Fu az állami tulajdonú CGTN műsorszolgáltatónak.

Macron játszmája

A kereskedelem kiemelt szerepet kap Macron prioritásai között, mivel üzleti vezetők nagy delegációját viszi magával, köztük az EDF, az Alstom, a Veolia és az Airbus repülőgépipari óriáscég képviselőit. Párizs reménykedik abban, hogy az európai repülőgépgyártó Airbusszal egy megállapodást lehet nyélbe ütni, amelyre azután kerülhet sor, hogy Kína 2019-ben 300 repülőgépet rendelt 30 milliárd euróért. Az elnökkel együtt utazik Bruno Le Maire pénzügyminiszter és Catherine Colonna külügyminiszter is.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MBH: az év második felében várható erőteljes munkaerőpiaci javulás
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:55
A munkaerőpiac feszessége továbbra is oldódik, bár annak üteme lassul. Az inaktivitás csökken, és az év második felében a munkanélküliség is visszatérhet a 4 százalékos szint közelébe. A pénteki munkaerőpiaci adatokat értékelte Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
Makro / Külgazdaság A lakáshitelezés padlót fogott tavaly
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 12:57
A lakáshitelállomány tavaly kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt - foglalta össze az adatokat a Bank360.hu. 
Makro / Külgazdaság 2024 a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:05
Az ingatlanpiaci aktivitással együtt mérséklődött a kiköltözési hullám a fővárosi agglomeráció településein, ahol tavaly 18 százalékkal kevesebb adásvétel zárult, mint az azt megelőző évben.
Makro / Külgazdaság Budapest helyett már a Kreml mellett lakik az amerikaiak által kiebrudalt orosz kémbank
Vég Márton | 2024. április 25. 08:58
Végleg törölték a budapesti címét az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Banknak, egy év kellett hozzá.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG