Az infláció alacsonyabb a várakozásoknál, és az ország kockázati megítélése is kedvezően alakult, ez tette lehetővé a jegybanki alapkamat 100 bázispontos csökkentését – mondta keddi online sajtótájékoztatóján Virág Barnabás. A szintén a Klasszis Média által kiadott laptársunk, az Mfor tudósítása szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke azt mondta, általános a dezinfláció, a munkaerőpiac feszes, az ország külső egyensúlyi pozíciója jelentősen javult, ennek ellenére
„hátradőlni tilos”,
továbbra is fegyelmezett és stabilitásorientált monetáris politikára van szükség.
Virág örül neki, hogy hosszú idő után az infláció ismét a jegybank toleranciasávjában van, az viszont aggodalomra adott okot, hogy a GDP a IV. negyedévben csak stagnált. A külső tényezők közül továbbra is jelen van a közel-keleti válság okozta geopolitikai feszültség, bár csökken. Emellett a gáztározók töltöttsége és az alacsony kereslet miatt a földgáz ára csökken, az olaj pedig 80 dollár körül stabilizálódott.
A maginfláció a 2020 előtti mintázatokat jelzi, vagyis erőteljes a dezinfláció – közölte a jó hírt Virág Barnabás, majd hozzátette, a munkaerőpiac feszessége enyhült, az üres álláshelyek munkanélküliek számához viszonyított aránya csökken.
A VOSZ és az MKIK felméréseire utalva Virág Barnabás azt közölte,
a vállalatfinanszírozási nehézségek, a kamatok kérdése nincs a cégek legfontosabb problémái között.
Mindkét ernyőszervezet kutatása szerint a vásárlóerő csökkenése nyomán bekövetkezett keresletcsökkenés okozza a legfőbb gondot.
Virág rámutatott: a reálbér-emelkedés ellenére a reálvagyon-veszteség visszapótlása fontosabb a háztartásoknak, mint a fogyasztás emelése. Hozzáfűzte, ezzel összhangban szerinte
a dezinfláció a növekedés kulcsa, ami helyreállíthatja a fogyasztást.
Az MNB alelnöke azt is ismertette, a kamatfolyosó két szélét ugyancsak 100-100 bázisponttal csökkentette a jegybank monetáris tanácsa. Virág szerint reális az a forgatókönyv, hogy a kamatszint az év felénél 6-7 százalék körül alakul.
Kérdésre válaszolva azt is elmondta, a magas reálkamatok újra jellemzőek a fejlett gazdaságokra. Mint mondta, az infláció megfelelő pályára terelésére csak pozitív reálkamat mellett van lehetőség.
„A növekedés gátja a magas infláció és nem a magas reálkamat”
– vélte az MNB alelnöke. A jegybank üzenete az árstabilitás, így a gazdasági szereplőknek nem kell attól tartaniuk, hogy jövedelmük, vagyonuk értékét veszti az elszabaduló infláció miatt.
Virág Barnabás online sajtótájékoztatója itt nézhető vissza: