Kicsivel nagyobb volt a szabadság, no
Egy ciklus nem elég - írja Matolcsy. |
Ha az állam biztosítja a megfelelő szabadságjogokat és az egyenlő versenyfeltételeket, akkor az sikeres lehet, ennek hiányában viszont kudarcra ítéltetett - írja legfrissebb Heti Válasz-jegyzetében a nemzetgazdasági miniszter, méghozzá Daron Acemoglu és James A. Robinson tavaly megjelent Miért buknak el az államok? című könyve alapján. Példaként a tárcavezető a két Koreát említi, a nagy különbség oka Dél és Észak között az állami intézményrendszerben keresendő. Kelet- és Nyugat-Európa gazdasága között sem volt nagy különbség az 1300-as évekig, utána viszont az olló egyre nagyobbra nyílt, az említett szerzőkre hivatkozva Matolcsy azt írja, itt is az döntött, hogy "Nyugaton a földművesek csak kicsivel voltak szabadabbak", mint keleten.
Szétverték az államot - nem kellett volna 2008-ban megállapodni az IMF-fel?
Matolcsy innen már saját gondolatait osztja meg az olvasóval. Szerinte 2002 után a legnagyobb gond a magyar állam szétverése volt, persze emellett szintén nagy probléma volt a magas adósság, a gazdaság rossz teljesítménye, az IMF/EU-szerződés (bizony, ezt is idesorolja a miniszter, aki miután a Valutaalapot kipaterolta vissza is hívta az IMF-et, hogy aztán újra elküldhesse őket...), a csökkenő születésszám (az erőforrás-minisztérium mai közlemény üdvözli, hogy a kormánynak sikerült megállítania az élveszületések eddigi csökkenését) és a növekvő bűnözés. Matolcsy szerint a kormány újraépíti az államot.
A miniszter szerint a kormány 2006-ban a jogállamiság keretein túllépett. A magántulajdon is veszélybe került a devizahitel-csapda miatt. Torzultak korábban az egyenlő versenyfeltételek, mert zömében a nagy, külföldi tulajdonú multik tőkéhez, hitelhez és piachoz jutása jobb, mint a kisebb, zömében magyar szereplőké (a miniszter itt jelenidőben és nem múltidőben fogalmazott).
Matolcsy újra azt pedzegeti cikkében, amit először a múlt héten hozott fel, jelesen, hogy az újjáépítéshez nem elég egy ciklus, ehhez legalább kettő kell. Szerinte a jogállamiság helyreállítására elég lehet egy ciklus, az "állam gazdasági tevékenységet segítő működésének" helyrehozása is megkezdődött, ennek előfeltételeit az ezt megelőző 3 évben megteremtették Matolcsy szerint. Hogy miért?
A miniszter felteszi a szokásos lemezt
Csökkenő pályán az államadósság (bár picit most megugrott: két éves csúcson van, de legalább a szerkezete jó irányba változott), 3% alatti a deficitre "állították be" a költségvetést, az adósságlejáratot biztonságosan finaszírozzuk (ez bizony így van), tartósan bővül a foglalkoztatás (ez nem igaz, a KSH legfrissebb adatai arra is rámutatnak, hogy az eddigi trend is a közmunkának volt köszönhető). A miniszter hozzáteszi: ebben az évben növekedési fordulatot várnak (legutóbb szintén ebben a lapban arról írt, ehhez szerencsére is szükségünk lesz).
Matolcsy szerint a gazdasági és társadalmi fejlődés a növekedési fordulat után akkor lehet töretlen, ha eltűnik a különbség kicsi és nagy, kül- és belföldi között az erőforrásokhoz, kiemelten a tőkéhez és a hitelhez jutás terén.