Jelentős érdeklődés mutatkozik nyugati szomszédunknál a ma beindult tömeges koronavírus-tesztelések iránt: helyszíni beszámolók szerint már reggel hosszú sorok alakultak ki egyes teszthelyszínek előtt.
Több millió emberre számítanak
Bécsben egy nap alatt összesen 150 ezer tesztet lehet elvégezni három helyszínen (az egyik például egy vásárcsarnok), a vizsgálatok december 13-ig tartanak. A főváros mellett Tirolban és Voralbergben is elindult a projekt, a többi tartomány pedig a következő napokban követi őket.
Az osztrák kormány reményei szerint több millió ember veti majd alá magát a teszteknek.
A vizsgálat a jelentkezők számára ingyenes – a kiadásokat a központi költségvetés állja –, mindössze be kell jelentkezni rá az interneten. A tesztelés antigén gyorsteszttel történik. Akinek pozitív eredménye lesz, azon egy PCR-tesztet is elvégeznek.
A tömeges tesztelés célja, hogy
a tüneteket nem mutató fertőzötteket is felismerjék, és így megszakítsák a fertőzési láncokat.
Ausztria még novemberben vezetett be két lépésben részleges karantént, amin jövő hétfőtől némileg lazít: ismét kinyithatnak az iskolák és a nem létfontosságú üzletek is. Orbán Viktor kormányfő Ausztriát korábban magyar labornak nevezte, és részben az ottani korlátozásokat követte.
A lazításra azért kerülhet sor, mert az új, regisztrált fertőzések száma a hétnapos átlagot tekintve november közepe óta folyamatosan és jelentősen csökken. Magyarországon viszont továbbra is emelkedik ez a mutató.
Úgy tűnik, Ausztriában az elhunytak száma is elérte a csúcsot, még ha számottevő csökkenés még nem is tapasztalható a hétnapos átlagot tekintve. Magyarországon viszont folyamatosan nő a halálozások száma.
Ausztriában eddig 3651-en hunytak el a fertőzéssel összefüggésben, Magyarországon 5513-an.
Európán belül a legtöbben, 60 ezren az Egyesült Királyságban haltak meg; Olaszországban 58 ezren, Franciaországban 54 ezren, Spanyolországban 46 ezren, Oroszországban 42 ezren, a különutas, de a közelmúltban szigorító Svédországban mintegy 7 ezren vesztették életüket.
A világon a legtöbb áldozatot, 276 ezret az Egyesült Államokban jegyezték fel. Globálisan 65 millió fertőzöttet diagnosztizáltak. Közülük mintegy 1,5 millióan hunytak el, 42 millióan meggyógyultak.