5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Pénteken rendkívüli ülést tartanak az uniós energiaügyi miniszterek, hogy gátat szabjanak az elszabadult energiaáraknak. Az áremelkedés ugyanis egyre nehezebb helyzetbe hozza a cégeket és a lakosságot, ami társadalmi robbanással fenyeget. Jelenleg számos javaslat van az asztalon, többek között az energiapiac reformja, a gázár és az áramár szétválasztása, valamint az orosz gáz árának maximálása. Eközben reggel ismét berobbant a gázár az orosz szállítások elapadásának hírére.

Újabb horrorhírre ébredt hétfő reggel Európa: kilőtt ugyanis a gáz tőzsdei ára, miután a Gazprom – olajszivárgásra hivatkozva – a hétvégén nem indította újra a gázszállításokat az Oroszországot és Németországot a Balti-tenger alatt összekötő Északi Áramlat vezetéken.

Az irányadónak számító TTF holland gáztőzsdén egy megawattóra ára délelőtt 280 euró környékére emelkedett. 

Ez ugyan elmarad az augusztus 26-i, 330 euró feletti csúcstól, még így is 35 százalékos pluszt jelent a múlt pénteki záróértékhez képest. Igaz, késő délutánra az ár a 240-es szint körülre mérséklődött.

Reggel a német tőzsdeindex is esett, az euró pedig csaknem 20 éves mélypontra süllyedt a dollárral szemben. Egy euróért 0,99981 dollárt kellett adni a nemzetközi piacokon – ennél kevesebbet utoljára 2002 végén ért az uniós fizetőeszköz.

Gyűlnek a viharfelhők. A távolban a Gazprom jellegzetes alakú központi épülete Szentpétervárott. Fotó: EPA/ANATOLY MALTSEV
Gyűlnek a viharfelhők. A távolban a Gazprom jellegzetes alakú központi épülete Szentpétervárott. Fotó: EPA/ANATOLY MALTSEV

Üzent a Kreml

Ráadásul az igazán rossz hír az EU szempontjából még csak ezután jött (bár ez már nem okozott újabb sokkot a gáztőzsdén):

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője ugyanis a nap folyamán bejelentette, hogy a szállítás az Északi Áramlaton addig nem is indul újra teljesen, amíg „a teljes Nyugat” fel nem oldja az Oroszország elleni szankciókat.

A büntető-intézkedéseket az ukrajnai invázió miatt hozta az EU (és többek között az Egyesült Államok).

Peszkov szerint "a gáz bepumpálásával" kapcsolatos problémák ezekből a szankciókból adódtak. A Financial Times szerint a szóvivő mostani nyilatkozata volt az eddigi legerősebb jelzés a Kremltől arra vonatkozóan, hogy a szállítások újraindításának feltétele az uniós szankciók eltörlése.

Arról, hogy a gázcsap elzárása mögött politikai okok állnak, korábban itt írtunk:   

A hétfői fejlemények nyomán még sürgetőbbé vált az EU fellépése az elszabaduló energiaárakkal szemben, amelyek egyre nagyobb terhet jelentenek a háztartások és a cégek számára.

Annalena Baerbock német külügyminiszter már a nyáron arról beszélt, hogy ha nem kapnak gázt, felkelések lehetnek, a hétvégén Prágában pedig mintegy 70 ezren tüntettek a magas energiaárak és a cseh kormány Ukrajna-politikája ellen, és követelték az Oroszország elleni büntetői-ntézkedések eltörlését.

Az uniós energiaügyiminiszterek mindenesetre pénteken rendkívüli ülésen próbálnak majd megegyezni arról, hogyan szabjanak gátat – vagy legalább csillapítsák – a piaci árakat.

A Politico szerint az EU egyenesen "történelmi beavatkozásokra” készül az energiapacon –  a konkrét javaslatokon hétvégén is dolgoztak az Európai Bizottság és a tagállamok szakértői. 

A brüsszeli lap által megszerzett dokumentumban Csehország, amely az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét tölti be ebben a félévben, is figyelmeztetett: az ukrajnai orosz invázió és az orosz gázszállítások elapadása az Északi Áramlaton táplálják az inflációt, és minden cégre és fogyasztóra komoly hatással vannak.

Mit tenne az EU?

De pontosan milyen javaslatok kerültek eddig az asztalra?

- A Bizottság egyik javaslata szerint külön adót vetnének ki azokra az energia-szolgáltatókra, amelyek nem földgázt használnak az áram előállítására.

Ezek a szolgáltatók ugyanis hatalmas haszonra tesznek szert jelenleg, mivel a relatív olcsón termelt áramot drágán adhatják el – az áram piaci árát ugyanis jelenleg a földgázár határozza meg. Arról, hogy miért van ez így, itt írtunk:

- Egyes tagállamok (például Olaszország) azt javasolják, hogy az EU vezessen be árplafont az orosz gázra – tehát szabja meg azt a maximum árat, amelyen az európai cégek gázt vásárolhatnak Oroszországtól.

A félelmek szerint azonban egy ilyen lépés újabb orosz megtorló intézkedést (további szállítások leállítása) vonna maga után.

- Az opciók között szerepel az áramár leválasztása a gázárról, ami beavatkozást igényelne az árampiacon.

. A tagállamok között ugyanakkor vita van arról, hogyan lehet ezt a gyakorlatban megvalósítani, ha egyáltalán. Emellett felmerültek még egyéb, az energiapiacok működését érintő intézkedések is.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azonnali és hosszútávú reformokra osztaná fel a javaslatokat, tehát elhalasztaná azoknak a reformoknak a bevezetését, amelyekről a tagállamok nem tudnak megegyezni.

A tagállamok és az őket tömörítő Európai Tanács vezetője, Charles Michel ugyanakkor arra kérték a Bizottságot, hogy mihamarabb cselekedjen az egyre fenyegetőbb megélhetési válság miatt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
Makro / Külgazdaság A lakáshitelezés padlót fogott tavaly
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 12:57
A lakáshitelállomány tavaly kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt - foglalta össze az adatokat a Bank360.hu. 
Makro / Külgazdaság 2024 a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:05
Az ingatlanpiaci aktivitással együtt mérséklődött a kiköltözési hullám a fővárosi agglomeráció településein, ahol tavaly 18 százalékkal kevesebb adásvétel zárult, mint az azt megelőző évben.
Makro / Külgazdaság Budapest helyett már a Kreml mellett lakik az amerikaiak által kiebrudalt orosz kémbank
Vég Márton | 2024. április 25. 08:58
Végleg törölték a budapesti címét az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Banknak, egy év kellett hozzá.
Makro / Külgazdaság A benzinárak csökkentésére szólított fel a magyar kormány, szankciókra is kész
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 16:41
Ezt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter közölte rendkívüli sajtótájékoztatón a Karmelita kolostorban.
Makro / Külgazdaság Medgyessy Péter nem hisz abban, hogy Magyar Péter és csapata nagyon nagy áttörést érne el
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 15:01
Ugyanakkor Magyarország 2002-2004 közötti miniszterelnöke biztos abban, hogy fognak mandátumokat szerezni az európai parlamenti (EP) választáson. Medgyessy Péter szerint Orbán Viktornak nagyon el kéne gondolkodnia azon, hogy itt pár perc alatt megszületik egy ilyen szerveződés, mondván, ez mutatja az emberek gondolkodását és lelkivilágát, erre oda kellene figyelni. Földrengésszerű változást nem vár az exkormányfő, de már néhány EP-mandátum megszerezése is egy figyelmeztetés. Medgyessy Péterrel a Klasszis Klub április 22-ei adásában beszélgettünk.
Makro / Külgazdaság Ez nekünk is jó lehet, megfordult a magyarok fő üzleti partnerének szerencséje
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:51
A vártnál jobban javult az ifo németországi üzleti hangulatindexe áprilisban.
Makro / Külgazdaság Órákon belül dönthet a kormány az újabb üzemanyagár-sapkáról, de addig is van egy jó hírünk
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:29
A benzinért és a gázolajért is kevesebbet kell majd fizetni péntektől. Egyelőre 3, illetve 6 forinttal, de ha a kormány szerdai ülésén rábólint Nagy Márton javaslatára, akkor jóval nagyobb árzuhanás jöhet.
Makro / Külgazdaság Kilőttek a reálbérek, Ön mire költi?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) reálkereset 9,9 százalékkal nőtt a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 3,7 százalékos növekedése mellett.
Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG