Merkel-Orbán kézfogó 2018. július 5-én Berlinben. (Szecsődi Balázs/Miniszterelnöki Sajtóiroda, Koszticsák Szilárd/MTI) |
Bő másfél év után ismét tiszteletét teszi a német kancellárnál Orbán Viktor: a magyar kormányfő, aki legutóbb 2018 júliusában járt hivatalos látogatáson Berlinben, ma délután tárgyal majd Angela Merkellel a német fővárosban. (A két politikus tavaly augusztusban Sopronban is találkozott egymással, ennek oka azonban egy konkrét esemény, a Páneurópai Piknik 30. évfordulója volt – a szerk.)
A kancellári hivatal előzetes közlése szerint a megbeszélésen a bilaterális kapcsolatok, ezen belül „a Németország és Magyarország közötti pozitív napirend”, valamint Európa-politikai és nemzetközi témák állnak majd a középpontban.
A Fideszről is beszélnek
A Privátbankár.hu egyik kormányzati forrása szerint a megbeszélést Angela Merkel kezdeményezte, és annak egyik témája a Fidesz és az Európai Néppárt közötti konfliktus lesz.
A német Welt viszont úgy tudja, hogy Orbán Viktor kereste a párbeszéd lehetőségét Merkellel, valamint Annegret Kramp-Karrenbauerrel, a Néppárt egyik meghatározó pártjának, a Kereszténydemokrata Uniónak az elnökével, akivel – legalábbis az előzetes hírek szerint – külön találkozót tart majd a német fővárosban. (Időközben Kramp-Karrenbauer bejelentette, hogy nem kíván a párt kancellárjelöltjeként indulni a következő szövetségi parlamenti választáson, és a jelöltkiválasztás folyamatának megszervezése után távozni fog a párt éléről – a szerk.)
Prolongált felfüggesztés
Mint ismert, a Fidesz tagsága az Európai Néppártban tavaly március óta fel van függesztve a magyar demokrácia állapotát illető aggályok miatt. Az ügyet egy háromtagú néppárti bizottság (az úgynevezett Bölcsek Tanácsa) vizsgálta, amelynek az eredeti ígéretek szerint tavaly ősszel kellett volna beterjesztenie a jelentését, és a Néppárt vezetése ez alapján döntött volna a Fidesz további sorsáról.
A jelentés azonban végül csak idén január végén került Donald Tusk, a Néppárt új elnöke elé, ráadásul – sajtóhírek szerint – a Bölcsek Tanácsa ugyanúgy megosztott a kizárás kérdésében, mint a Néppárt. Emiatt Donald Tusk elnapolta a végleges döntést, és továbbra is felfüggesztve hagyta a Fidesz tagságát.
A Néppárt elnöke múlt héten azt mondta: amíg a Fidesz nem változtat politikáján az aggályosnak ítélt területeken – demokratikus normák, jogállamisági elvek, véleménynyilvánítás szabadságának tiszteletben tartása –, addig nem lát lehetőséget a párt visszafogadására.
Értesüléseink szerint egyébként Orbán Viktor és Donald Tusk február végén személyesen is egyeztet majd egymással.
Ambivalens kapcsolat
Ami az Orbán-Merkel találkozókat illeti, a két politikus viszonya ambivalens. Egyrészt nem győzik hangsúlyozni, hogy partnerként tekintenek egymásra és jó viszonyra törekszenek – már csak a hazánkban nagy erőkkel jelen lévő német cégek miatt is –, másrészt azt sem rejtik véka alá, hogy bizonyos kérdésekben (magyar demokrácia állapota, migráció) meglehetősen eltér a véleményük.
A 2018 júliusi találkozójuk utáni sajtótájékoztató például kisebb szócsatába torkollott, amelyben végül a kancelláré lett az utolsó szó. A tervek szerint egyébként ma a megbeszélés előtt tartanak majd közös sajtóeseményt.
Újabb pengeváltás jöhet
A Welt emlékeztet arra, hogy Orbán Viktor Angela Merkel migrációs politikájának egyik legvehemensebb kritikusa, ráadásul már többször utalt arra, hogy a Néppárttól jobbra álló politikai erők között kereshet új szövetségest. A kancellár – Orbánnal ellentétben – a Néppárt centrista, mérsékeltebb szárnyához tartozik.
Minden esély megvan tehát arra – tesszük hozzá –, hogy a két politikus ma is alaposan megizzasztja egymást a színfalak mögött.
Mi a Fidesz-Néppárt balhé lényege? Hihetünk-e a függő és független médiának? Mire gondol Soros György egy New York-i felhőkarcoló 13. emeletén? És hogy jönnek ide a Marslakók? Tíz kérdés, tíz válasz videókommentárunkban: