6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Európai Bizottság szinte biztosan újabb uniós pénzek befagyasztását javasolja majd a Magyarország elleni jogállamisági mechanizmus keretében, erősítette meg lapunknak egy brüsszeli forrás. A Bizottság értékeli, hogy az Orbán-kormány hajlandó reformokra a közbeszerzések és a korrupció elleni küzdelem terén, de elvárja ezek megvalósítását. Erre néhány hónapot kaphat a kormány – a végső szót az Európai Tanács mondja majd ki.

“Ez a legvalószínűbb, szinte biztos” – mondta brüsszeli, az uniós történésekre rálátó forrásunk arról a bizottsági forgatókönyvről, amelyet az elmúlt napokban több nemzetközi és hazai médium is megszellőztetett a Magyarországgal szembeni jogállamisági mechanizmus (vagy más néven kondicionalitási mechanizmus) sorsával kapcsolatban.

Ennek lényege, hogy az Európai Bizottság most vasárnap szankciók kiszabását – tehát további uniós források befagyasztását – javasolja majd az Európai Tanácsnak, azaz a következő fokozatba kívánja léptetni az áprilisban elindított eljárást.

Egyúttal azonban azt is kommunikálja majd, hogy van visszaút: a magyar kormánynak még van lehetősége a problémák orvoslására a következő hónapokban.

Így meggyőzheti majd a végső döntésre jogosult Tanácsot, hogy ejtse a szankciókat.

Az ígéret nem elég. Konkrét cselekvést vár el Orbán Viktortól Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.  Fotó: EPA
Az ígéret nem elég. Konkrét cselekvést vár el Orbán Viktortól Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Fotó: EPA

“Volt már ilyen korábban is, ezt a módszert követve. Meglengetik Damoklész kardját a tagállam feje felett, amely eldöntheti, hogy teljesít vagy sem. De már nincs érdemi új tárgyalás, csak delivery” – mondta forrásunk, arra utalva, hogy innentől kezdve a magyar kormány térfelén pattog a labda.

Azok a közbeszerzések...

A kiszivárgott hírek abban a tekintetben is egybevágnak, hogy Brüsszel a korrupcióellenes küzdelem, elsősorban a részben uniós pénzekből finanszírozott közbeszerzések tisztaságát tekintve vár konkrét lépéseket a magyar kormánytól – utóbbi téren ugyanis komoly problémákat azonosított.

Brüsszel tehát nem politikai feltételeket szab, hanem az EU pénzügyi érdekeit védi, az uniós alapok hatékony és átlátható kezelését várja el – a jogállamisági mechanizmust épp ebből a célból hozták létre.

Igaz, arról vannak még viták, hogy az eljárásba beemelhetők-e politikai jellegű, a pénzügyi érdekek védelméhez csak áttételesen kapcsolódó feltételek is.

A Bizottság egyúttal értékeli azt is, hogy a magyar kormány, amely a jelenlegi energia- és inflációs válságban nagyon rá van szorulva az uniós pénzekre, már több reformjavaslatot is letett az asztalra a korrupciós problémák kezelése és a Bizottság kiengesztelése érdekében.

Ezek a reformok, ha megfelelő módon valósulnak meg, teljesíthetik a brüsszeli kéréseket, és így kifoghatják a szelet a kritikusok vitorlájából.

Ami a részleteket illeti, a Magyar Közlönyben szeptember elején megjelent határozat értelmében a kormány már döntött egy korrupció-ellenes, független hatóság felállításáról, amelynek november 21-ig meg kell kezdenie a működését. Emellett december elsejéig létrehoz egy korrupcióellenes munkacsoportot is, amely az új hatóság munkáját fogja támogatni.

A kormány ezenfelül felkérte Navracsics Tibor területfejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelős tárca nélküli minisztert, hogy hozzon létre egy olyan  teljesítménymérési keretrendszert, amely "a közbeszerzések hatékonyságát és költséghatékonyságát" értékeli, valamint "vizsgálja meg az egyajánlatos közbeszerzési eljárások lehetséges okait és hatásait".

Adnak egy kis időt

A Bizottság várhatóan egy "nagyon higgadt és kemény értékelést fogad majd el a hiányosságokkal kapcsolatban", de "azt is figyelembe kell venni, hogy Magyarország jó irányba mozdult el, és megtette az első lépéseket" a reformok irányába, összegezte a fejleményeket egy anonimitást kérő uniós tisztségviselő a Politicónak.

Bár a Magyarország iránti bizalom "erodálódott", az aggodalmak pedig "rendszerszintűek", azt az Európai Tanács dönti majd el, hogy "ad-e esélyt" Magyarországnak a bizonyításra, tette hozzá a tisztségviselő.  

"A Bizottság meglehetősen elégedett a Magyarország által tett javaslatokkal, de látni akarjuk a megvalósulásukat”, tette hozzá egy másik diplomata az általában jól értesült brüsszeli lapnak. Azáltal, hogy a testület forrásfelfüggesztést javasol, "fenntartja a nyomást” (...) „természetes, hogy adunk némi időt Magyarországnak”.

A Tanácsnak, miután megkapta a Bizottság javaslatát, alapesetben egy hónapja van döntést hoznia, de szükség esetén további két hónappal kitolhatja a határidőt. Végül minősített többséggel határoz arról, hogy kiszab-e szankciót Magyarországra (azaz megvon-e újabb uniós forrásokat) vagy sem.

A tanácsi szavazásoknál a minősített többséghez a tagállamok 55 százalékának – a 27 tagállamból 15-nek – a támogatása és az szükséges, hogy a támogató tagállamok az EU teljes népességének legalább 65 százalékát képviseljék.              

Sokmilliárd euró a tét

Az még kérdés, hogy az esetleges szankciók a Magyarországnak járó források mekkora részét érintenék. Johannes Hahn költségvetési biztos szerint az alapok 70 százalékát fagyasztanák be a kohéziós források három programjánál. A Reuters szerint a 22,5 milliárd eurónyi kohéziós forrás maximum 70 százalékáról van szó (ez jelenlegi árfolyamon mintegy 6300 milliárd forint, a GDP körülbelül 10 százaléka! - a szerk.) – pontos szám nem ismert.

Kérdés az is, hogy mi lesz az uniós Helyreállítási Alapból Magyarországnak járó pénzekkel – mintegy 7 milliárd euró vissza nem térítendő támogatás és többmilliárd euró hitel –, amelyek lehívását már tavaly nyár óta blokkolja Brüsszel.

"Párhuzamosan lehet teljesíteni a jogállamisági mechanizmus feltételeit –  ez a kevesebb  – és rögtön elkezdeni kitárgyalni a Helyreállítási Alaphoz kapcsolt feltételeket. Utóbbi szerintem jóval vaskosabb lesz mennyiségre, és nem fog korrupciós területre korlátozódni, hanem szélesebben megy majd" – mondta brüsszeli forrásunk.

Ez pedig azt valószínűsíti, hogy a magyar kormánynak egyéb területeken is engednie kell majd, ha minden uniós pénzhez hozzá akar jutni.

Navracsics Tibor a Financial Timesnak pénteken megjelent nyilatkozatában azt mondta: a magyar kormány "minden opcióra nyitott", hogy csökkentse a brüsszeli aggályokat, és a korrupcióellenes hatóság létrehozásán túl is hajlandó további reformokra, például már ebben a hónapban megszülethet egy törvény a közbeszerzések átláthatóságával kapcsolatban.

Hozzátette: "a mindkét oldalt" jellemző bizalomhiányra tekintettel teljesen érthető lenne, ha a Bizottság meg akarna bizonyosodni arról, hogy a kormány betartja vállalásait.   

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mégis lehet tűzszünet a Közel-Keleten?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 14:12
A Hamász megfontolja az izraeli ajánlatot.
Makro / Külgazdaság Tényleg megoldották Orbán Viktorék az üzemanyagkérdést?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 10:01
Laptársunk, az Mfor Üzemanyagár-figyelő legfrissebb cikke a kormány heti döntését is górcső alá vette.
Makro / Külgazdaság Még a 2,5 százalékot sem fogja elérni az idei bővülés?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 06:42
Az S&P megerősítette hazánk forintban és devizában fennálló államadósságát, és érvényben hagyta annak stabil kilátását is, azaz sem további fel-, sem pedig leminősítésre nem kell számítani. A hitelminősítő az idei választásokat követően „konszolidációs programra” számít a kormánytól, és 2024-re – a kabinet várakozásainál alacsonyabb – mindössze 2,2 százalékos növekedésre számít.
Makro / Külgazdaság MBH: az év második felében várható erőteljes munkaerőpiaci javulás
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:55
A munkaerőpiac feszessége továbbra is oldódik, bár annak üteme lassul. Az inaktivitás csökken, és az év második felében a munkanélküliség is visszatérhet a 4 százalékos szint közelébe. A pénteki munkaerőpiaci adatokat értékelte Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG