6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Lehet, hogy a fogyasztói bizalom meggyengülése Kínában nem rövidtávú gond, hanem egyfajta politikai-pszichológiai depresszió velejárója vagy egy még súlyosabb változás első jele.

A kínai gazdaság lassulásának érezhető jelei vannak a társadalomban. Szaporodnak a munkahelyi konfliktusok, a fiatalok munkanélkülisége megugrott, a családok szegényebbnek érzik magukat, mert lakásuk értéke 2021 közepe óta csökken. Ezt tetézi, hogy megérkezett a defláció: júliusban 0,3 százalékkal zsugorodtak az árak az egy évvel korábbihoz képest – írja James Kynge a Financial Times Kínával foglalkozó szakírója az ország új realitásait összefoglaló cikkében.

A defláció tehát nagyon rosszkor jön. Éppen akkor vezethet a fogyasztás visszafogásához, amikor az ország vezetése vissza szerette volna terelni a gazdaságot a korábbi növekedési pályára a koronavírus-járvány okozta lefékeződés után.

Mivel Kínáról van szó, a probléma nem nemzeti szintű, hanem világgazdasági jelentőségű. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) várakozása szerint Kínának kellene hoznia idén a világgazdaság növekedésének 35 százalékát, ami jóval több bármely más ország hozzájárulásánál. Emellett az egész ázsiai-csendes-óceáni régiót húznia kellene maga után, amely együtt a világgazdaság GDP-bővülésének 67 százalékát adhatja az IMF szerint. Pekingben elkezdek a gazdaságösztönzés lehetőségéről beszélni. Az országban működő pártállami rendszer legfelsőbb vezető testülete, a kommunista párt politikai bizottsága, amely a kormány tükörképe, júliusi ülésén anticiklikus gazdaságpolitikai intézkedéseket javasolt. A fő cél a fogyasztói kiadások növelése lenne.

A baj súlyosabb annál, ami statisztikailag mérhető

Ez a megközelítés azonban figyelmen kívül hagyja a társadalomban mélyebben zajló folyamatokat. A brit üzleti lap szakírójának tapasztalatai szerint megjelentek a Szovjetunió harminc éven át tartó társadalmi stagnálásának idejére jellemző viccek a kínai értelmiségiek körében. Ha emellett figyelembe vesszük, miről beszélnek az emberek egymás között társaságban, akkor a szakíró szavaival a pszichológiai-politikai depresszió jeleit érzékelhetjük. Ezt egy technológiai tanácsadó cég munkatársának példájával érzékelteti, akinek nevét természetesen nem árulja el. Ez az illető ugyan jóval az átlag felett keres, 35 ezer jüan (1,7 millió forint) a havi fizetése, ám elkezdte korlátozni a fogyasztását. Ebédre például egy héten maximum ezer jüant (50 ezer forint) költ. Emellett ruhára és más kisebb tartós fogyasztási cikkekre is csak meghatározott összeget fordít.

Viselkedésének magyarázatában keverednek a geopolitikai helyzettel és a foglalkoztatás bizonytalanságával kapcsolatos aggodalmak. Sok más hozzá hasonló nagyvárosokban élő kínaival együtt ő is úgy látja, hogy a jövőt megkérdőjelezi a jelenlegi kínai vezetés politikája. Az ország élén állóknak fontosabb a nemzetbiztonság problémája, mint a gazdaság növekedési pályán tartása.

A példában szereplő férfi a lehető legnagyobb megtakarítást akarja felhalmozni arra az esetre, ha valamilyen súlyos válság következne be, például egy Tajvan elleni kínai invázió. Ezt a másodikon legnagyobb eséllyel az ingatlanpiac összeomlása követi.

Elbizonytalanodott az ország vezetése

Az egymáshoz társaságba járó kínai értelmiségiek körében állandó spekuláció folyik arról, mikor indulhat meg az invázió Tajvan ellen, amely a hivatalos kínai álláspont szerint Kína része. Már dátum is van, amit a legtöbbet emlegetnek: 2027.

Gondok a mamutgazdaságban. Fotó: Depositphotos
Gondok a mamutgazdaságban. Fotó: Depositphotos

Másik gond, ami arra késztetheti az embereket, hogy fogyasztás helyett megtakarítsanak, az ingatlanpiac megroppanása, illetve annak tovagyűrűző hatásai. Az ingatlanfejlesztésekbe beruházó tőkealapok és a befektetési bankok sok alkalmazottja vesztette el az állását az utóbbi időben. Akik maradtak, azoknak csökkentették a bérét. Emögött részben a piaci visszaesés, részben az ezzel járó zavarokra, de facto csődökre adott pénzügyi szabályozási változások állnak.

Hszi Csin-ping államfő természetesen tudja, milyen fontos a gazdaság, ám arról fogalma sincs, hogyan mentse meg a visszaeséstől – idézi a brit üzleti lap cikkírója Junhua Zhangot, az European Institute for Asian Studies kutatóintézet szakértőjét. – A kínai vezető szerinte messze nem modern gondolkodású politikus.

A kutató úgy véli, hogy Kínának vissza kellene térnie ahhoz a szabadpiaci nyitáshoz, amellyel az 1970-es évek végén Teng Hsziao-ping pártfőtitkár vezetésével elindult. Előbb azonban valamilyen gazdaságösztönző programmal kellene kimozdítani a kínaiakat politikai-pszichológiai depressziójukból.

Átmeneti zavar helyett fordulat

Ez a jó tanács azonban mit sem ér, ha beválik Peter Zeihan geopolitikai stratéga jóslata a kínai gazdasági jövőjével kapcsolatban. Zeihan alaptétele az, hogy a világ bizonyos térségeiben, például Kelet-Ázsiában a társadalmak elöregedése elérkezett ahhoz a szinthez, amikor leáll a gazdasági növekedés.

Japán az az ország, amely a legelőször került ebbe a helyzetbe, ezért példaként megmutathatja, hogy nagyjából mivel jár ez. A szigetország gazdasága évtizedek óta stagnál, és semmilyen gazdaságösztönző politikával nem lehetett ebből tartósan kimozdítani. Egyszerűen a társadalom korösszetételében relatíve túl kicsi az a középkorosztály, amelynek fogyasztása hajthatná a növekedést, megtakarítása pedig hozzájárulna ahhoz a makroszintű tőkefelhalmozáshoz, amelyből piacgazdaságokban a beruházásokat finanszírozzák.

Az idősek kevesebbet fogyasztanak, mert régen túl vannak a családalapításon, az otthonteremtésen és a gyermekeik felnevelésén is. Megtakarításaikat nem gyarapítják, hanem felélik. Zeihan szerint Kína korfája nagyjából a japán tükörképe. Ennek alapján a gazdaság lefékeződésének jelei már az elmúlt években megjelentek volna, ha a koronavírus-járvány okozta gazdasági gondok nem fedték volna el ezeket. Most azonban a defláció lehet az első olyan jelenség, ami a társadalom elöregedéséből fakadó drasztikus gazdasági fordulatra utal.

Miközben a világ fejlett országaiban fellendülés követte a pandémiát, Kínában ez elmaradt. Ebben persze szerepe lehet az Ukrajna elleni orosz agressziónak, ám lehet, hogy ez megint csak elfedi társadalom elöregedéséből fakadó tartós változást. Japán és Kína között két nagy különbség van. Az egyik, hogy a szigetország társadalma meggazdagodott, mielőtt lefagyott volna. A másik, hogy Japán a második világháború óta jó viszonyban van az Egyesült Államokkal és a többi fejlett országgal. Az utóbbi a legfőbb összetevője annak, hogy a japán gazdaság a stagnálás alatt is tovább tudta üzemeltetni azt az exportcentrikus gazdaságot, ami biztosítja jólétét a gazdasági növekedés hiányában is.

A kínai társadalomnak azonban csak egy része emelkedett feljebb a világtársadalom szociális hierarchiájában a gyors gazdasági növekedés időszakában és az országnak nincsenek barátai. Főleg olyan gazdag barátai nincsenek, mint az USA. Ezért ha a gazdaság stagnálása miatt le kell mondania arról az állandó életszínvonal-javulásról, ami az elmúlt évtizedeket jellemezte, az társadalmi elégedetlenséghez vezethet. És egy ilyen súlyú, erejű ország esetén az egész világnak van oka aggódni emiatt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG