Shanghai (Fotó: Wikimedia Commons) |
A kínai gazdaság termelői gazdaságból modern gazdasággá alakul át a várakozások szerint. Korábban a beruházások felfutása éltette, elmaradott gazdaságból folyamatos beruházásokkal jutott el ipari gazdasággá – mondta Priegl Máté, a Pioneer Alapkezelő elemzője, a Pioneer Aranysárkány ázsiai részvényalapnak a kezelője.
A beruházások nagy része infrastrukturális beruházás volt, például az a hatalmas ingatlanpiaci felfutás, amelyet most igyekeznek csitítani. Ám ez az ágazat már nagyjából telítődött, az ipari beruházások rátája visszaesett, a beruházások emelkedése tetőzni látszik.
Ez lehet a csapda
El tudja-e kerülni Kína a közepes fejlettség csapdáját (middle income trap), amikor egy idő után, egy bizonyos fejlettségi szinten a növekedés megreked? – tette fel a kérdést az elemző. Brazília, Peru, Mexikó kerültek például ilyen helyzetbe az utóbbi időben, mások, mint Korea és Tajvan viszont tovább tudtak növekedni, az ázsiai országok jól láthatóan kedvezőbb helyzetben vannak, mint a latin-amerikaiak.
Kína mozgatja a nyersanyagéiacokat
Ha a kínai gazdaság növekedési üteme lassul, és már nem az ipari termelésen, hanem például a szolgáltatásokon alapul, az alaposan csökkenti majd a nyersanyagok (például réz, acél) iránti keresletet. A 2010-es év eleje óta a nyersanyagok, mint a réz, szén, olaj ára csökkent, részben már azért, mert a kínai növekedés üteme lassult, és a nyersanyagok kínálatának mérséklődése ezzel nem tartott lépést – mutatta be Priegl.
A többi ország kereslete várhatóan nem fogja kitölteni az így keletkező űrt. Egységnyi GDP megtermelésének energiaigénye világszinten is folyamatosan csökken.
India lehet az új tigris
India veszi át Kína helyét? – tette fel a kérdést az elemző. Az indiai gazdaság még sok tekintetben le van maradva a többi feltörekvő országtól is, nagyon alacsony az egy főre jutó GDP, a növekedési potenciálja tehát óriási. A beruházási arány növekvő, a lakosság megtakarítási rátája óriási, a világszinten jellemző 20 százalékkal szemben 30 százalék. A lakosság átlagéletkora igen alacsony, ami a gazdasági fejlődés szempontjából nagyon ígéretes.
Nincs már bébi-boom
A termékenységi ráta ugyanakkor Indiában is csökkenőben, ma már átlagosan 2,4 gyermeket vállalnak a nők. (Kínában ez a szám már csak 1,7, a lakosság szinten tartásához kicsivel több, mint 2 kell.) A sokgyermekes családok megszűnésével egy-egy gyermekre több erőforrás, figyelem, fogyasztás jut majd, ami szintén a gazdasági növekedést javítja – mondta a szakember. A nők munkavállalási hajlandóságának növekedésében is óriási tartalékok vannak.
A kínai termelés egy része várhatóan továbbvándorol majd más ázsiai feltörekvő országokba. Az ázsiai középosztály hatalmas bővülésen megy majd keresztül.
Olcsó lesz a nyersanyag
Magyarországot az olcsó nyersanyagokon keresztül kedvezően érinti majd az Ázsiában zajló folyamat – mondta Priegl Máté. Az amerikai társadalom ugyan öregszik, a középosztály azonban a bevándorlásnak köszönhetően szinten maradhat.
Az ázsiai részvényeket az elemző kockázatosnak tartja, például azért, mert nem eléggé erős ott a transzparencia. Viszont a legtöbb tőzsde szerinte komoly emelkedés előtt áll.