Egy ballisztikus rakéta makett, amelyet a felirat szerint „Személyesen Obamának kell kézbesíteni!” |
A politikai újságírás nagy kérdése 2016-ban, hogy Donald Trump amerikai elnökjelölt melyik téveszméjét érdemes leleplezni – írja a Marketwatch.com kommentárja. Többek között Vlagyimir Putyinról vannak érdekes gondolatai. Putyin sokkal nagyobb vezető, mint amilyen az amerikai elnök volt – találta például mondani. A jelek szerint csodálja az orosz elnököt, és követendő példának tartja.
A szerző első ábrája szerint az orosz rubel 2008-ban 43 dollárcentet ért, ma csak 15 cent, de volt az idén 13 is. (Az ábrák itt láthatók.) Ez mintegy 70 százalékos értékvesztés, amit csak részben magyaráz meg a dollár általános erősödése más devizákkal szemben. Ennek alapján az amerikai a legjobban vezetett gazdaság a világon, az orosz gazdaság pedig a legrosszabb, ez nem épp briliáns vagy erős képességű vezetőre utal – állítja a cikk.
A második ábra bemutatja, hogy az orosz GDP 3,7 százalékkal zsugorodott tavaly, főleg az olaj- és gázárak csökkenése miatt, és idén is újabb 1,8 százalékot az első fél évben. Céloznak rá, hogy ez nem kis részben amiatt volt, hogy Obama amerikai elnök támogatta az amerikai palaolaj-kitermelést és ezzel megtörte az OPEC ármanipuláló képességét.
Egy nagy vezetőt ez nem szabadott volna felkészületlenül érjen, és az olajpénzekből már korábban több lábra kellett volna állítania országa gazdaságát. Hacsak nem követi Trumpot, a zseniális stratégát, akinek az a nagy terve, hogy csapatokat küld Irakba, hogy olajat lopjon – írják. Megemlítik, hogy az orosz gazdaság szerkezete Törökországéhoz, Venezueláéhoz és Zambiáéhoz hasonlít (például igen alacsony a szolgáltató szektor aránya). Az orosz export kétharmadát az olaj és a gáz adja, de a harmadik legnagyobb tétel is a szén.
A harmadik ábrán az orosz tőzsde teljesítményét kritizálják, mondván, hogy az 2011 óta nem csinált lényegében semmit. Öt év alatt a moszkvai Micex index felment ugyan 35 százalékot, ez idő alatt azonban az amerikai S&P 500 75 százalékot hozott.
Azt is állítják, hogy az orosz részvényeknél buborékfújás az Micex index emelkedése, és érdemes lehet ezeket shortolni. (Érdemes azonban hozzátenni, hogy a szóban forgó Micex index rubelben van, és a rubel többet vesztett értékéből, mint amennyit az index felment. A dollárban számolt RTSI index viszont öt év alatt mintegy 30 százalékot esett. Így korántsem biztos, hogy az orosz tőzsdei részvények drágák – a szerk.).
Az utolsó ábra az egyes országok katonai költségvetését ábrázolja, amiből kiderül, hogy az első helyen levő Egyesült Államok kilencszer annyit költ a hadseregére, mint a negyedik helyen levő Oroszország. (A második Kína, a harmadik Szaúd-Arábia.) Sőt, az USA nagyjából annyit költ a hadügyre, mint a teljes orosz költségvetés, és többet, mint az utána következő hét ország együttvéve. Így Oroszország semmiképp sem tud vele lépést tartani katonailag.
„Putyin Oroszországa egy szuperhatalomnak álcázott benzinkút” - idézik John McCain szenátort.