Permanens medvéknek, egyfajta állandó vészmadaraknak hívja az Investing Caffeine blog szerzője és a Sidoxia Capital Management elemzője, Wade Slome az olyan közgazdászokat és befektetési szakembereket, mint Nouriel Roubini, Peter Schiff, John Mauldin, Mohamed El-Erian vagy Bill Gross és még mások. (A medvepiac hosszan tartó árfolyameséseket jelent a tőkepiacon.) A permanens medvék már 14 negyedéve, azaz három és fél éve riogatnak a recesszióval az USA-ban, ami csak nem akar bekövetkezni.
Dupla mélypont helyett dupla hasítás
Az ő véleményük fényében valósággal eretneknek hangzik Wade Slome írása, amely szerint nem „double dip” várható, azaz kettős aljzat, vagy W alakú válság, ami azt jelentené, hogy ismét hasonlóan mélyre csúszik az USA gazdasága, mint ahol 2008-2009-ben volt. Ehelyett a „double rip” mellett teszi le a voksát, amit talán dupla hasításnak lehetne nevezni, és azt érti alatta, hogy több negyedéves élénkülés után újabb hosszan tartó fellendülés következik.
A szakember a rossz előrejelzésekre példaként hozza fel Bill Gross, a világ legnagyobb kötvénypiaci portfóliójának kezelője véleményét, aki december végén erről az évről kijelentette, hogy a részvénypiacok évi öt százaléknál magasabb hozamot nem fognak hozni. Erre a piac már az év első 18 napján 4,5 százalékkal emelkedett. (Bill Gross egyébként 2011-ben is nagyot hibázott, amikor az amerikai államkötvényeket már túlárazottnak találta. De voltak jó húzásai is, mint az aranyvásárlás.)
Végzet úr és az éveket késő recesszió
A másik példája Nouriel Roubini munkásságához fűződik, akinek neve a napokban sokat szerepelt a hazai sajtóban, miután Matolcsy György gazdasági miniszter a forint gyengüléséért őt tette felelőssé, amit azután az érintett és mások is cáfoltak. Wade Slome most a fejlett gazdaságokkal kapcsolatban idéz négy különböző cikket, amelyek tanúsága szerint a Mr. Doom-ként (Végzet Úrként) is ismert közgazdász negyedik éve a recesszió kiújulását, a „double dip” bekövetkeztét vetíti előre, általában mindig a rákövetkező évre. (Igaz, rendszerint valószínűségekről, lehetőségekről beszél, és nem bizonyosságokról.)
Nouriel Roubini a 2012-es Világgazdasági Fórumon, Davosban. Fotó: Sebastian Derungs / World Economic Forum |
A Bloombergen 2009. augusztus 29-én megjelent cikk címe szerint „Roubini fokozott veszélyét látja a dupla aljú recessziónak”. Ezt azzal indokolta, hogy fennáll a veszélye a globális fiskális (költségvetési) és monetáris (jegybanki) stimulusok végének. Kissé elsiette, hiszen a monetáris stimulusok legalábbis az EU, az USA, Nagy-Britannia és Japán jegybankjai részéről azóta is egyértelműen kitartanak.
Nulla felé konvergálna az USA?
De többek között azt is mondta, hogy ahol nagy a költségvetési hiány, azokat az országokat megbüntetik majd a kötvénypiaci szereplők és csak drágán jutnak majd forráshoz, ami stagnáláshoz fog vezetni – ez sem így következett be eddig, az állampapír-hozamok sok ilyen országban nagyon alacsonyak, igaz, a gazdasági stagnálásnak szintén bőven vannak jelei (például az EU-ban, Japánban).
A Huftington Post 2010. augusztus 26-án arról tudósított, hogy Roubini egy CNBC-interjúban kifejtette, a „double dip” kialakulásának kockázata az USA-ban már nagyobb 40 százaléknál is. Az év végére már csak nulla százalékhoz közeli gazdasági növekedést várt, mert véleménye szerint a gazdaságélénkítés eredménye az országban a készletek növekedése lett, nem a végső eladásoké. (Angol nyelvű videó.)
Csak egy picivel optimistább a majáknál
Úgy látszik, a közgazdász nyáron készíti el prognózisait, mert az International Business Times cikke szerint 2011 augusztusában már több mint 60 százalékos valószínűséget adott a douple dip kialakulásának a Bloomberg Television-nek adott interjújában. Bár ekkor már ő is úgy gondolta, hogy a jegybanki pénzbőség tovább fog tartani, úgy vélte, ez nem fog a hitelezés és a gazdaság bővítéséhez vezetni.
Roubini tavaly már június elején nyilatkozott a 2013-as évről. A Forbes.com élcelődése szerint csak egy picivel volt optimistább azoknál, akik a maja világvégét várták. A sokszor rövid Twitter-üzenetekben (képünkön) megnyilatkozó közgazdász valóban borús képet festett, szerinte nagy vihar várható a piacokon, káosz lesz az Eurozónában és – milyen meglepő – „double dip” alakulhat ki az USA-ban.
(Há)borús gondolatok
Ami kontinensünket illeti, Mr. Végzet szerint Görögország távozhat az Eurozónából és a válság más államokra, leginkább Spanyolországra is átterjedhet. (Ez tavaly június elején még nem volt annyira egyértelmű, mint most.) Masszív lassulást várt a feltörekvő piacok gazdaságában és lágy vagy kemény landolást (növekedés-visszaesést) Kínában. Legborúlátóbb gondolata szerint pedig háború törhet ki a Közel-Keleten és elszállhatnak az olajárak.
Roubini hírnevét egyébként a 2008-as válság kitörésének előrejelzésével alapozta meg. Mindebből természetesen nem következik az, hogy a magyar forinttal kapcsolatban neki és cégének ne lehetne igaza, véleményét sok magyar szakember is osztja...
Sorozatunk előző részei:
Amikor tíz meghökkentő előrejelzésből egy sem következett be