5p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Budapest és Varsó várja a német uniós elnökség javaslatait, valamint fenntartja vétóját. Eközben az Európai Bizottság a 7-es cikk szerint eljárás folytatását javasolta a két országgal szemben.

Lengyelország és Magyarország az EU német soros elnökségének új javaslataira vár az uniós költségvetési csomaggal kapcsolatban, jelentette ki Piotr Müller lengyel kormányszóvivő tegnap este, Orbán Viktor magyar és Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök másfél órán át tartó varsói egyeztetése után.

Müller szerint a lengyel és a magyar álláspont világos:

az uniós költségvetés kapcsán lehetséges az új megállapodás, ennek viszont összhangban kell lennie az uniós alapszerződéssel, a júliusi EU-csúcs záró következtetéseivel

- mondta az MTI szerint.

Marad a vétó: Orbán Viktor és Mateusz Morawiecki találkozója Varsóban 2020. november 30-án. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Marad a vétó: Orbán Viktor és Mateusz Morawiecki találkozója Varsóban 2020. november 30-án. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

A két miniszterelnök múlt héten Budapesten is egyeztetett. Akkor megerősítették, hogy készek megvétózni a költségvetési csomagot.

A német kormány egyik szóvivője múlt héten a Privátbankár.hu kérdésére nem kívánt részleteket közölni a német javaslatokról, ugyanakkor idézte Angela Merkel korábbi nyilatkozatát:  

a jogállamisági mechanizmus ügyében született egyezség, amit az Európai Parlamenttel közösen értünk el, nagyon jó és kiegyensúlyozott kompromisszum.

A német kancellár tegnap Berlinben pedig arról beszélt, hogy a közös cél érdekében tett kölcsönös engedményeken alapuló megállapodás iránti nyitottság szükséges valamennyi féltől a költségvetési csomag elfogadásához.

Varsó szűkítené a mechanizmust 

Müller szerint az uniós partnerek érdekeltek a költségvetési csomag gyors elfogadásában, ezért készek lesznek majd lemondani minden, a költségvetési eljárással össze nem függő elemről. Szerinte ide tartozik a jelenleg javasolt feltételrendszer.

Hozzátette: jogszerű mechanizmust kellene bevezetni,

pontosítva a költségvetéshez fűződő kérdésköröket, például a pénzügyi eszközök törvényes kiadásának ellenőrzése, az esetleges korrupció tekintetében.

A szóvivő szerint az így felfogott javaslatokat Lengyelország támogatná.

Arra a kérdésre, hogy a vétóval kapcsolatban alakul-e szélesebb tagállami koalíció, Müller azt mondta: az alapszerződésből eredő vétójog  alkalmazásához nincs szükség több ország vétójára.

Szerinte Varsó próbálja meggyőzni uniós partnereit arról, hogy

a jogállamiság önkényes értékelése minden tagállamra veszélyes, és a jövőben lényegében az EU dezintegrációjához vezethet.

Szerinte ők az erős, de az alapszerződésekben rögzített hatáskörre korlátozódó EU hívei.

Morawiecki kedden videokonferencia formájában egyeztet a költségvetési csomagról  az Európai Tanács elnökével, Charles Michellel, valamint egyes  uniós tagállamok miniszterelnökeivel.

Jövő héten EU-csúcs

Mint arról beszámoltunk, Magyarország és Lengyelország november közepén megvétózta a 2021-2027 közötti uniós költségvetést és a helyreállítási alapot magában foglaló jogalkotási csomagot a jogállamisági mechanizmus  (az uniós pénzek kifizetésének jogállami feltételekhez kötése) miatt.

A mechanizmusról a júliusi EU-csúcson előzetes megállapodás született, azt azonban ősszel a német uniós elnökség - főleg az Európai Parlament (EP) nyomására - szigorította.  

Az uniós tagállamok közül hivatalosan csak a szlovén kormány vette védelmébe a magyar-lengyel álláspontot, ugyanakkor a vétóhoz nem csatlakozott.

Egy lapunknak nyilatkozó szakértő korábban úgy vélekedett, hogy politikai alku születhet a kérdésben: a vétó visszavonásáért cserébe a jogállamisági mechanizmus alkalmazását egy időre felfüggeszthetik, és a vészhelyzet elmúltával „majd visszatérnek a kérdésre”.

A tagállamoknak legkésőbb az idei utolsó, december 10-11-i uniós csúcson meg kellene egyezni a kérdésben.

Folytatnák a 7-es cikk szerinti eljárást 

Eközben tegnap este Didier Reynders, az Európai Bizottság igazságügyi biztosa az EP belügyi, állampolgári jogi és igazságügyi bizottságának magyar és lengyel helyzettel foglalkozó ülésén kijelentette:

mivel az Európai Unió értékeit továbbra is fenyegetik, folytatni kell a 7-es cikk szerinti eljárást Magyarország és Lengyelország ellen mindaddig, amíg a jogállamisági problémák a két országban fennállnak.

Hozzátette: az Európai Bizottság kész együttműködni a két tagállammal. Azonban - ha a helyzet nem javulna - a közös értékek védelmében kész élni minden rendelkezésére álló eszközzel, köztük a kötelezettségszegési eljárással, valamint az első alkalommal szeptemberben bemutatott jogállamisági jelentéssel.

Didier Reynders a jogállamisági mechanizmusról elért megállapodást

rendkívül pozitívnak nevezte.

A bizottság várja, hogy végleges döntés szülessen azzal összefüggésben.

A vétó hátteréről itt írtunk (Orbán Viktor vagy Brüsszel rántja előbb félre a kormányt?), a nemzetközi gazdasági hatásokat ebben a cikkben (Ők lesznek Orbán Viktor vétójának a nagy vesztesei), a magyarországi következményeket pedig ebben az írásban (Magát is lábon lövi a magyar kormány, ha bukik az uniós csomag) elemeztük.

Jegyzetünket arról, hogy a magyar kormány feladná-e az EU-tagságot, itt olvashatják (Mire készül Orbán Viktor? Az EU elhagyására?).

Videókommentárunkat a múlt heti eseményekről és az EU szétszakadásának veszélyéről pedig itt tekinthetik meg:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bedurvult a vámháború: duplán visszaszúrt Kína Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 15:46
Kína április 10-től 34 százalékig terjedő vámot vet ki az Egyesült Államokból származó importra és az amerikai vámok ügyében pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken.
Makro / Külgazdaság Megvan, miért hagyhatta ki Trump Oroszországot a vámháborúból
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:46
Egy elemző szerint azért, mert nem sok hatása lenne.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai sérthetik a NATO alapokmányát – állítja a norvég külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:02
Az Egyesült Államok új vámtarifái sérthetik a NATO alapokmányát, amely tiltja a gazdasági nyomásgyakorlást a szövetségesek között – közölte Norvégia külügyminisztere, Espen Barth Eide pénteken.
Makro / Külgazdaság Rémisztő lehetőség: tényleg így számolták ki Trumpék a pusztító vámokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 12:48
Honnan szedték az amerikai kormányzatnál a világgazdaságot káoszba taszító vámtételeket? A válasz egészen elképesztő lehet.
Makro / Külgazdaság A világpiaci felfordulás szombaton a hazai benzinkutakhoz is elér
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:59
Változnak az árak.
Makro / Külgazdaság Még a gödör alját sem sikerült elérni – elemzők a friss ipari adatról
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:36
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggeli közlése szerint az ipar teljesítménye 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők is reagáltak.
Makro / Külgazdaság Összehangolt kibertámadás: 4,2 ezer millárd dollár volt veszélyben
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 09:44
Azonnali intézkedéseket kellett tenni a megtámadott ausztrál nyugdíjalapoknál.
Makro / Külgazdaság 417 oldalt raktak össze a britek arról, hogyan vágnának vissza az amerikai vámokért
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:46
Kilistázták azokat a termékeket, amelyekre megtorlóvámokat vethetnének ki.
Makro / Külgazdaság Tizennégy havi mélypontjára esett vissza a magyar gazdaság húzóágazata
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:30
A hazai ipar februári teljesítménye éves szinten 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – jelentette péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság „Jelentős kockázat” a világgazdaság egészére: az IMF-nél sem pezsgőznek Trump vámjai miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 06:39
Konstruktívan kéne dolgozni a feszültségek és a bizonytalanság csökkentésén az IMF vezetője szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG