5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Németország olyan helyzet felé tart, ahol az euroszkeptikus és oroszbarát AfD nélkülözhetetlenné válhat egy következő szövetségi kormány megalakításához. Az AfD szárnyal, ami nem csoda: a koalíciós kormány dilettáns lépéseket tesz a klímavédelemben, és nem tudja kordában tartani az illegális migrációt. Káncz Csaba jegyzete.

A németországi politikai osztályt megdöbbentették a „YouGov” múlt pénteken közzétett közvélemény-kutatásának eredményei, miszerint a német választók 20 százaléka a populista, oroszbarát jobboldali AfD pártra (Alternatíva Németországnak) adná voksát, ezzel a CDU (28 százalék) mögött a második legerősebb párt lett. A köztársaság keleti részén az AfD vált vezető erővé. 

Kétségtelen, hogy politikai földrengésről van szó.

Az Alkotmányvédelmi Hivatal (belső elhárítás) által „feltételezett jobboldali szélsőségesnek” minősített AfD gyors megerősödése miatt heves vita robbant ki a politikai osztályban ennek okairól.

Komoly politikai erővé váltak időközben. Fotó: Depositphotos
Komoly politikai erővé váltak időközben. Fotó: Depositphotos

Népszerűtlenné váló koalíciós kormány

A 2021-es általános választásokon az SPD még 25,7 százalékot, az FDP 11,5 százalékot, a Zöld Párt pedig 14,8 százalékot szerzett. Ez mára az SPD esetében 19, az FDP esetében pedig 7 százalékra olvadt. A koalíciónak az elmúlt 18 hónap alatti rohamos lecsúszása politikai bizonytalanságokat okoz egy olyan helyzetben, amikor a gazdaság recesszióba süllyedt, az ukrajnai háború fordulóponthoz érkezett, miközben az euroszkeptikus - egyben az egész szélsőjobboldalt lefedő - AfD rohamosan nyer teret.

A lakosság egyre nagyobb hányada érzi úgy, hogy érdekei nincsenek képviselve.

A ZDF politikai barométere a múlt hónapban állapította meg, hogy a megkérdezettek 51 százaléka rossznak tartja a szövetségi kormány munkáját. Egy másik felmérés szerint a németek 79 százaléka gondolja úgy, hogy a koalíciós kormány a klímavédelmi politikájában nem veszi figyelembe az állampolgárok anyagi lehetőségeit. A polgárok mindössze 23 százalékuk tartja erős vezetőnek Olaf Scholz kancellárt.

Európai példák

A kialakuló helyzetben a CDU komoly válaszút előtt áll: az SPD-vel való „nagykoalícióhoz” való visszatéréshez nincs kedvük, tekintettel a 2005-2009-es, valamint a 2013-2021-es kancellári időszak silány eredményeire Angela Merkel vezetésével. Az alternatíva a populista jobboldali AfD-vel való koalíció, ami elképzelhető, hogy valamikor elkerülhetetlenné válhat.

Valójában az európai politikában ez utóbbi a jelenlegi trend – a populista jobboldal kormányba bevonásával. Nemrég ez Svédországban történt meg, most pedig Finnországban. A lényeg az, hogy az AfD most lendületben van, és a 20 százalékos üvegplafon áttörésével egyre nehezebb lesz a centrista pártok számára kizárni őket, mint koalíciós partnert.

A migráció gyúanyaga

A beköszöntött németországi recesszió mellett a bevándorlás egy másik kérdés, amely hozzájárul az AfD támogatói bázisának látványos erősödéséhez. A hivatalos adatok szerint Németországban 80 százalékkal nőtt a menedékkérelmek száma 2023 januárja és márciusa között az előző év azonos időszakához képest.

Mindaddig azonban, amíg az SPD-s szövetségi belügyminiszter nem hajlandó, csak szúrópróbaszerű ellenőrzéseket végezni a német határokon, és amíg a migránsok akadálytalan beáramlása növeli a lakáshiányt, gyengíti a belső biztonságot és szorongatja az egészségbiztosítók és az önkormányzatok finanszírozási igényeit, az AfD masszívan profitál belőle.

Két másik, a közvéleményt izgató probléma: Scholz kancellár Ukrajnának nyújtott támogatásának elutasítása és energiapolitikája miatti harag.

Scholz és az SPD mára egyértelműen Ukrajna oldalára állt, ez pedig megosztja az embereket, különösen Kelet-Németországban. Az Oroszországgal való kapcsolatok javítását hirdető AfD abból a tényből profitál, hogy a németek körülbelül egyharmada nem ért egyet Scholz Ukrajna/Oroszország politikájával.

Például a legutóbbi felmérésben a válaszadók mindössze 28 százaléka támogatta német vadászrepülőgépek Ukrajnába szállítását. A diplomácia szerepének erősítésére vonatkozó felhívás erősödik: a válaszadók 55 százaléka szerint fokozni kell a berlini kormány azon próbálkozásait, hogy tárgyalásokat kezdeményezzenek a harcok befejezéséről.

A Zöldek válsága

Az AfD szépen profitál a Zöldek mély válságából is, amelyek hírnevét többek között egy nepotizmus-botrány tépázza. Emellett a Zöldek meggondolatlanul kényszerítették az országot az atomenergiáról való leválásra, ami a választók körében negatív visszhangot vált ki. Botrányosra sikerült a Zöldek azon törvénye is, amely arra kötelezi a háztulajdonosokat, hogy jövő januártól olajról és gázról fűtési rendszerüket hőszivattyús rendszerre váltsák át, mivel a háztartások költségei potenciálisan bénítóak – 20 ezer és 50 ezer euró között mozognak, a ház méretétől függően. A szegényebb háztulajdonosok többnyire alsó középosztálybeliek, és történetesen ők a választók azon része is, amely a legnyitottabb a szélsőjobb felé.

 A belátható jövőben a várakozások szerint az AfD egyre stabilabb pozíciót foglal el a német politikai színtéren, akárcsak a nemzetközi izolációra törekvő „MAGA republikánusok” az Egyesült Államokban. A német koalíciós kormányzatnak le kell nyelnie a békát: a választók egy jelentős kisebbségét nem hatja meg sem a zöld politika, sem Ukrajna támogatása.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG