5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Németország olyan helyzet felé tart, ahol az euroszkeptikus és oroszbarát AfD nélkülözhetetlenné válhat egy következő szövetségi kormány megalakításához. Az AfD szárnyal, ami nem csoda: a koalíciós kormány dilettáns lépéseket tesz a klímavédelemben, és nem tudja kordában tartani az illegális migrációt. Káncz Csaba jegyzete.

A németországi politikai osztályt megdöbbentették a „YouGov” múlt pénteken közzétett közvélemény-kutatásának eredményei, miszerint a német választók 20 százaléka a populista, oroszbarát jobboldali AfD pártra (Alternatíva Németországnak) adná voksát, ezzel a CDU (28 százalék) mögött a második legerősebb párt lett. A köztársaság keleti részén az AfD vált vezető erővé. 

Kétségtelen, hogy politikai földrengésről van szó.

Az Alkotmányvédelmi Hivatal (belső elhárítás) által „feltételezett jobboldali szélsőségesnek” minősített AfD gyors megerősödése miatt heves vita robbant ki a politikai osztályban ennek okairól.

Komoly politikai erővé váltak időközben. Fotó: Depositphotos
Komoly politikai erővé váltak időközben. Fotó: Depositphotos

Népszerűtlenné váló koalíciós kormány

A 2021-es általános választásokon az SPD még 25,7 százalékot, az FDP 11,5 százalékot, a Zöld Párt pedig 14,8 százalékot szerzett. Ez mára az SPD esetében 19, az FDP esetében pedig 7 százalékra olvadt. A koalíciónak az elmúlt 18 hónap alatti rohamos lecsúszása politikai bizonytalanságokat okoz egy olyan helyzetben, amikor a gazdaság recesszióba süllyedt, az ukrajnai háború fordulóponthoz érkezett, miközben az euroszkeptikus - egyben az egész szélsőjobboldalt lefedő - AfD rohamosan nyer teret.

A lakosság egyre nagyobb hányada érzi úgy, hogy érdekei nincsenek képviselve.

A ZDF politikai barométere a múlt hónapban állapította meg, hogy a megkérdezettek 51 százaléka rossznak tartja a szövetségi kormány munkáját. Egy másik felmérés szerint a németek 79 százaléka gondolja úgy, hogy a koalíciós kormány a klímavédelmi politikájában nem veszi figyelembe az állampolgárok anyagi lehetőségeit. A polgárok mindössze 23 százalékuk tartja erős vezetőnek Olaf Scholz kancellárt.

Európai példák

A kialakuló helyzetben a CDU komoly válaszút előtt áll: az SPD-vel való „nagykoalícióhoz” való visszatéréshez nincs kedvük, tekintettel a 2005-2009-es, valamint a 2013-2021-es kancellári időszak silány eredményeire Angela Merkel vezetésével. Az alternatíva a populista jobboldali AfD-vel való koalíció, ami elképzelhető, hogy valamikor elkerülhetetlenné válhat.

Valójában az európai politikában ez utóbbi a jelenlegi trend – a populista jobboldal kormányba bevonásával. Nemrég ez Svédországban történt meg, most pedig Finnországban. A lényeg az, hogy az AfD most lendületben van, és a 20 százalékos üvegplafon áttörésével egyre nehezebb lesz a centrista pártok számára kizárni őket, mint koalíciós partnert.

A migráció gyúanyaga

A beköszöntött németországi recesszió mellett a bevándorlás egy másik kérdés, amely hozzájárul az AfD támogatói bázisának látványos erősödéséhez. A hivatalos adatok szerint Németországban 80 százalékkal nőtt a menedékkérelmek száma 2023 januárja és márciusa között az előző év azonos időszakához képest.

Mindaddig azonban, amíg az SPD-s szövetségi belügyminiszter nem hajlandó, csak szúrópróbaszerű ellenőrzéseket végezni a német határokon, és amíg a migránsok akadálytalan beáramlása növeli a lakáshiányt, gyengíti a belső biztonságot és szorongatja az egészségbiztosítók és az önkormányzatok finanszírozási igényeit, az AfD masszívan profitál belőle.

Két másik, a közvéleményt izgató probléma: Scholz kancellár Ukrajnának nyújtott támogatásának elutasítása és energiapolitikája miatti harag.

Scholz és az SPD mára egyértelműen Ukrajna oldalára állt, ez pedig megosztja az embereket, különösen Kelet-Németországban. Az Oroszországgal való kapcsolatok javítását hirdető AfD abból a tényből profitál, hogy a németek körülbelül egyharmada nem ért egyet Scholz Ukrajna/Oroszország politikájával.

Például a legutóbbi felmérésben a válaszadók mindössze 28 százaléka támogatta német vadászrepülőgépek Ukrajnába szállítását. A diplomácia szerepének erősítésére vonatkozó felhívás erősödik: a válaszadók 55 százaléka szerint fokozni kell a berlini kormány azon próbálkozásait, hogy tárgyalásokat kezdeményezzenek a harcok befejezéséről.

A Zöldek válsága

Az AfD szépen profitál a Zöldek mély válságából is, amelyek hírnevét többek között egy nepotizmus-botrány tépázza. Emellett a Zöldek meggondolatlanul kényszerítették az országot az atomenergiáról való leválásra, ami a választók körében negatív visszhangot vált ki. Botrányosra sikerült a Zöldek azon törvénye is, amely arra kötelezi a háztulajdonosokat, hogy jövő januártól olajról és gázról fűtési rendszerüket hőszivattyús rendszerre váltsák át, mivel a háztartások költségei potenciálisan bénítóak – 20 ezer és 50 ezer euró között mozognak, a ház méretétől függően. A szegényebb háztulajdonosok többnyire alsó középosztálybeliek, és történetesen ők a választók azon része is, amely a legnyitottabb a szélsőjobb felé.

 A belátható jövőben a várakozások szerint az AfD egyre stabilabb pozíciót foglal el a német politikai színtéren, akárcsak a nemzetközi izolációra törekvő „MAGA republikánusok” az Egyesült Államokban. A német koalíciós kormányzatnak le kell nyelnie a békát: a választók egy jelentős kisebbségét nem hatja meg sem a zöld politika, sem Ukrajna támogatása.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal már megint magyarázkodhat
Csabai Károly | 2025. január 21. 05:43
A csak a siker hirdetésére képes propagandaminiszter most éppen amiatt, hogy Európa 43 országa közül mindössze nyolcban volt magasabb az éves infláció decemberben, mint Magyarországon. Az Európai Unióban pedig csak kettőben, Lengyelországban és Romániában. Pedig nálunk a hatodik legmagasabb a jegybanki alapkamat, vagyis a meglóduló fogyasztóiár-index elsődleges ellenszere. Ennek tudható be, hogy legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Volt lehetősége a kormánynak félretenni a hét szűk esztendőre, nem tették meg
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 17:39
Hogyan jutott a jelenlegi helyzetbe a gazdaság? Mi pörgette fel a gazdaságot? Repülőrajt és fantasztikus év lesz 2025? Az ATV Heti Napló című műsorában kollégánk, Dobos Zoltán is elmondta véleményét.
Makro / Külgazdaság Jó hírünk van az autósoknak!
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 12:58
Igen, manapság már ennek is örülnünk kell(ene).
Makro / Külgazdaság Most nem okoztak meglepetést a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 09:18
Itt a távol-keleti nagyhatalom döntése.
Makro / Külgazdaság Megdöbbentő számok láttak napvilágot a szupergazdagokról
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 08:49
A tíz leggazdagabb ember még akkor is milliárdos maradna, ha elvesztené vagyona 99 százalékát.
Makro / Külgazdaság Gázválság fenyeget? Masszív drágulás jöhet
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 05:41
Az Ukrajnán keresztül folytatott orosz földgázszállítások leállítása olyan hiányt okoz a susogó energiahordozó piacán Európában, amit 2025-ben alig-alig tud pótolni a kontinens LNG-importtal.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG