4p

Számos uniós országnak nem tetszik, hogy Brüsszel anyagi kompenzációval bírná rá Magyarországot az Oroszország elleni olajembargó megszavazására. Az Európai Bizottság ma közölte: a tárgyalások jelenleg is folynak. Brüsszel "praktikus megoldásokat" próbál találni a magyar kormány által jelzett problémákra.

Negatív fogadtatásra talált számos uniós tagországnál az Európai Bizottság terve, miszerint új energia-stratégiája keretében plusz forrásokat juttatna Magyarországnak az Oroszország elleni olajembargót is magában foglaló, hatodik uniós szankciós csomag megszavazásáért cserébe.

A tagországok egy része aggodalmát fejezte ki a tervvel kapcsolatban a tegnapi brüsszeli egyeztetésen a Politico értesülései szerint.

Továbbra is kérdéses, hogy mikor születhet megegyezés az ügyben.

Oroszország elleni szankciókkal is segíti az EU Ukrajnát. Az Európai Bizottság épülete ukrán nemzeti színekben 2022. május 8-án. Fotó:  Európai Bizottság/ Claudio Centonze
Oroszország elleni szankciókkal is segíti az EU Ukrajnát. Az Európai Bizottság épülete ukrán nemzeti színekben 2022. május 8-án. Fotó: Európai Bizottság/ Claudio Centonze

A késlekedés oka az is, hogy a szankciós csomagot összekapcsolják az új uniós energiastratégiával, a REPowerEU-val, amelyet május 18-án hoznak majd nyilvánosságra, írja a brüsszeli lap.

A RePower EU célja, hogy segítsen megszüntetni az EU függőségét az orosz gáztól és kőolajtól. Azok a tagállamok, amelyeknél különösen nagy ez a függőség – ide tartozik Magyarország is –, ennek keretében kapnának forrásokat a leváláshoz szükséges infrastrukturális reformokra.

Praktikus megoldások 

Az Európai Bizottság egyik szóvivője ma déli sajtójékoztatóján nem kívánt válaszolni arra a kérdésre, hogy milyen időtávon belül lehet megegyezés. Hozzátette:

a Bizottság múlt héten megtette javaslatát, a tárgyalások jelenleg a COREPER-ben zajlanak.

 A COREPER (Állandó Képviselők Bizottsága) az Európai Tanács munkáját segítő, előkészítő szervezet, amelynek a tagállamok uniós nagykövetei a tagjai – ez a testület közvetít a tagországok és az uniós intézmények között.

A szóvivő szerint értik, hogy Magyarországnak milyen problémái vannak az olajembargóval, és ezeket "praktikus megoldással" kell orvosolni. Mint mondta, összetett kérdésről van szó – ellátási és szállítási útvonalak, infrastruktúra, olajfinomítók átállítása –, részletekbe azonban nem bocsátkozott.

A kompenzációt és a REPowerEU-t firtató kérdésre annyit mondott:

a csomagot jelenleg véglegesítik, és jövő héten mutatják be.

Emlékeztetett:

a Bizottság azért akar bevezetni embargót az orosz olajimportra, hogy Oroszországnak ne legyen abból bevétele, és ne finanszírozhassa abból az Ukrajna elleni háborút.     

Teljes mentességet akar az Orbán-kormány 

Mint ismert, Magyarország mellett Szlovákia, Csehország és Bulgária is felmentést kért az olajembargó alól gazdasági okokra hivatkozva. Ha ezt nem kapják meg, akkor megvétózzák az uniós szankciós csomagot. A magyar kormány szerint az orosz olaj nélkül összeomlana a gazdaságunk, és az egekbe szöknének az energiaárak.

Míg azonban Szlovákia, Csehország és Bulgária csak 2-3 éves haladékot kér Brüsszeltől az embargó bevezetésére, addig a magyar kormány minimum öt éves felmentést szeretne, sőt, számos jel szerint hosszútávon sem akar lemondani az orosz olajról. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tegnap Facebook-üzenetében azt mondta:

a kormány azt szeretné, ha az embargó kizárólag a tengeri szállítási útvonalakra vonatkozna, míg a csővezetékes tranzit teljesen felmentést kapna alóla.

Magyarország csak vezetéken kap olajat Oroszországból, a Barátság-kőolajvezetéken keresztül.

Hozzátette: mindez (a leválás az orosz olajról) sok milliárd eurós nagyságrendű modernizációs programot igényelne a magyar energiaellátás szerkezetében. Szerinte azonban Brüsszelnek nincsenek elfogadható megoldásai erre.

Ursula von der Leyen hétfőn személyesen tárgyalt a kérdésről Orbán Viktor kormányfővel. Az Európai Bizottság elnöke akkor azt közölte: a találkozó segített tisztázni témákat és sikerült előrehaladást elérni, de további munka szükséges.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott beszólást Varga Mihály
Dobos Zoltán | 2024. április 23. 16:44
A szolgáltatások visszatekintő árazása és a nemzetközi környezet romlása, elsősorban a Fed felfelé tolt kamatpályája negatívan hat a magyar monetáris politika lehetőségeire. Az erős dezinfláció, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a magas devizatartalék-szint miatt viszont jók a kilátások. A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tartott háttérbeszélgetést, ahol odaszúrt a pénzügyminiszternek is.
Makro / Külgazdaság Kitilthatják a kényszermunkával készült termékeket az EU-ból
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:59
Az Európai Parlament (EP) megszavazta a kényszermunkával készült termékek kitiltását az EU piacáról. A most elfogadott szabályoknak köszönhetően jobban megéri majd, és könnyebb lesz a javíttatás, kevesebb hulladék képződik, és hátszelet kapnak a javítással foglalkozó vállalkozások.
Makro / Külgazdaság Friss külföldi pénzzel pöröghet fel az ukrán lakások újraépítése
Mester Nándor | 2024. április 23. 15:01
Kormányprogram indult a hitelpiacon, viszont az építkezéseket hátráltatja az egyre erősebb munkaerőhiány.
Makro / Külgazdaság Lehullt a lepel, Matolcsy Györgyék léptek
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 14:01
Kedden ismét kamatdöntő ülést tartott a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, ahol változtattak a jegybanki alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Aki gázzal fűt, örülhet az új prognózisnak
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:55
Ursula von der Leyen szerint lejjebb mehetnek a gázárak. 
Makro / Külgazdaság Meglepetés született az eurózónában
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:11
A vártnál jóval kedvezőbben alakult az euróövezeti szolgáltatóipar teljesítménye áprilisban, aminek a hatására a kompozit beszerzésimenedzser-index is a becsültnél jobb lett annak ellenére, hogy a feldolgozóipar teljesítmény tovább romlott. 
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter 25 ezer munkahelyet ígér
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 10:35
A kínai cégek hatbillió forintért ruháznak be Magyarországon Szijjártó Péter külügyminiszter szerint. 
Makro / Külgazdaság A magyar útra lépnek a franciák, jön a bolti szigor
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 09:22
Sokat várnak Franciaországban attól, hogy a kormány kötelezi a kiskereskedőket az áruzsugorítások feltüntetésére. Ez a burkolt áremelés jó ideje bosszantja az áruházak vásárlóit.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG