Holnap reggel fél 10-től ülésezne az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottsága a Pegasus izraeli kémprogram használatával kapcsolatban.
Az ülést Stummer János, a Nemzetbiztonsági Bizottság jobbikos elnöke hívta össze.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón ezzel kapcsolatban azt mondta: abizottság rendszeresen és rendesen ülésezik, rendkívüli ülés összehívására azonban nem volt szükség - hozzátéve:
az nem ad okot a bizottság összehívására, hogy milyen technikai eszközzel történnek a lehallgatások.
Az LMP ezzel szemben úgy véli, hogy
a kormány felelősségének beismerésével érne fel, ha a Fidesz nem venne részt hétfőn a Nemzetbiztonsági Bizottság ülésén.
Kanász-Nagy Máté, az LMP társelnöke vasárnapi sajtótájékoztatóján azt mondta: az ellenzék azért kezdeményezte a parlamenti testület összehívását, hogy
kiderüljön, kik és milyen célból használták a kémszoftvert az elmúlt években több száz magyar állampolgár, köztük független újságírók, ellenzéki politikusok, közéleti szereplők lehallgatására.
Kiemelte, a kabinetnek ezen a bizottsági ülésen választ kell adnia arra, hogy a magyar szakszolgálatok megvásárolták és használták-e a Pegasus kémszoftvert.
Az ellenzék választ vár arra is, hogy Varga Judit igazságügyi miniszter vagy valamely elődje adott-e engedélyt a program használatára; Orbán Viktor miniszterelnök pedig tudott-e a tömeges megfigyelésről - mondta Kanász-Nagy Máté.
Hozzátette, azt is tudni szeretnék, hogy jelenleg is folynak-e lehallgatások a kémszoftverrel.
Mi az a Pegazus-ügy?
Az ügyet egy hete robbantották ki vezető nemzetközi lapok. Tényfeltáró cikkeikben azt állítják, hogy az NSO nevű izraeli kibercég kémprogramokat adott el autoriter hajlamú kormányoknak, amelyek segítségével azok - pontosabban a titkosszolgálatok - titokban aktiválják mobiltelefonok mikrofonjait és így lehallgatják tulajdonosaikat, valamint hozzáférnek üzeneteikhez, emailjeikhez, fényképeikhez, videóikhoz.
A mit sem sejtő célszemélyek között újságírók éppúgy vannak, mint állam- és kormányfők, vagy éppen cégvezetők.
A Direkt 36, amely részt vett a nemzetközi tényfeltáró projektben, aztállítja, hogy
az NSO nevű izraeli kibercég Pegasus nevű kémprogramját már évekkel ezelőtt elkezdték használni magyar célszemélyek ellen, és közvetett bizonyítékok vannak arra, hogy a titkos megfigyelések mögött magyar állami szervek állnak.
Magyarországon állítólag több mint 300 célpont volt, köztük kormánykritikus újságírók, cégvezetők, politikusok.
Itthon állítólag azután jelent meg a kémszoftver, hogy
2017-ben és 2018-ban magas szintű találkozók voltak az izraeli és a magyar kormány között.
Az NSO ugyanis csak az izraeli védelmi minisztérium engedélyével adhatja el a programot más országoknak.
A magyar nemzetbiztonsági szervek 2018-tól kezdhették használni a Pegasust. Emellett jelen lehet Magyarországon egy másik izraeli cég, a Candiru kémszoftvere is, amely iPhone-okat, androidos telefonokat, Maceket, windowsos pécéket és felhőalapú tárhelyeket is képes megfertőzni és megfigyelni.
A magyar kormány nem cáfolta a szoftver beszerzését és használatát, de nem is erősítette meg azt. Állítása szerint törvénytelenség nem történt, a szoftvert nem használták fel politikai célokra.