5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az új orosz nemzetbiztonsági stratégia egy kalap alá veszi az amerikai külügyminisztériumot, az al-Kaidát és a Facebookot. Kínát és Indiát stratégiai partnernek nevezi a dokumentum. Káncz Csaba jegyzete.

A szeptember 19-i törvényhozási választás előtt a Kreml több hullámban vezet be állami elnyomó lépéseket. Ezek meglepően kemények és széleskörűek, korábban érintetlen területekre terjednek ki, mindinkább behatolva az oroszok magánszférájába.

Szeptemberben az orosz szövetségi parlament alsóházát (az Állami Dumát), 12 régió vezetőjét (kilencet közvetlenül, hármat közvetve) és 39 régió törvényhozásának képviselőit fogják megválasztani.

Elő a fenyítéssel!

A kormányzó Egységes Oroszország párt népszerűsége mára 30 százalék alá esett, a moszkvaiak közül pedig mindössze 15 százalék szavazna az orosz kormánypártra – derült ki a Jurij Levada Független Elemzőközpont felméréséből – így a jelek szerint elő kellett venni a furkósbotot.

Éveken keresztül az orosz állam megelégedett azzal, hogy propagandával és a független média partvonalra szorításával ellenőrzi az információs teret. Az állampárti politikai vezetés tehát ezt már nem tekinti elegendőnek hatalma megőrzéséhez, és egyre inkább támaszkodik az elnyomásra.

A „VTimes” nevű független híroldalt a hatalom június 12-én zárta le, stílszerűen Oroszország Függetlenségének Napján. A Kreml egy hónappal korábban sorolta be az üzemeltetőt „külföldi ügynöknek”, amely révén a VTimes szerkesztőit és újságíróit akár büntetőeljárás alá is vonhatták volna.

Csúcson a járvány

Putyin nem véletlenül ideges, hiszen Oroszországot telibe kapta a COVID-19 járvány harmadik hulláma. Tegnap már 24 ezer új megbetegedést regisztráltak a hatóságok – ez kétszer annyi, mint tavaly májusban, az első hullám tetőpontján – és 725 halottat. Szergej Szobjanyin moszkvai polgármester szerint az új delta variáns felelős az orosz fővárosban az új fertőzések 90 százalékáért.

Márpedig a törvényhozási választási kampány most még nehezebbé teszi a járvány elleni védekezést, és az uralkodó Egységes Oroszország párt még kevésbé hajlandó olyan népszerűtlen intézkedések meghozatalára, mint például a lezárások. Az állami média az elmúlt másfél évben más nemzeteket tett nevetségessé a szigorú lezárásaik miatt – amelyet a Kreml soha nem vezetett be – és egyben folyamatosan ásta alá a külföldi vakcinák hitelességét.

Így látják a világot

A Kreml világképének jobb megértéséhez ad támaszt az a 45 oldalas Nemzetbiztonsági Stratégia, amely Putyin elnök július 2-án írt alá. A dokumentum jóval több, mint az előző, 2015-ben kelt stratégia frissítése. Akkor a Nyugat és Moszkva kapcsolatai már az ukrán krízis miatt válságban voltak, de még megmenthetőnek tekintették a stratégák.

Az új stratégia már egy teljesen új korszakot jelenít meg: ezt az Egyesült Államokkal folytatott intenzív konfrontáció, és az orosz hagyományos értékek visszatérése jellemzi. A dokumentum szerint világunkat egyszerre jellemzi az átalakulás és a felfordulás.

Vlagyimir Putyin (Fotó: MTI/AP/Szputnyik/Alekszej Druzsinyin)
Vlagyimir Putyin (Fotó: MTI/AP/Szputnyik/Alekszej Druzsinyin)

A Nyugat hegemóniája letűnőben van, de ez több és súlyosabb konfliktushoz vezet a világban. Az Egyesült Államokat és egyes NATO szövetségeseit már hivatalosan „barátságtalan” államoknak bélyegzi. Kínát és Indiát stratégiai partnernek nevezi a dokumentum. A Sanghaji Együttműködési Szervezetet, a BRICS szervezetét jelentőségére külön kitér.

Összességében az idei stratégia megpróbálja az országot megfeleltetni egy széttöredező világhoz, amelyet egyre élesedő ellentétek szabdalnak szét. Ráadásul a törésvonalak nem is elsősorban az országok között húzódnak, hanem azokon belül, legyenek azok a táguló társadalmi különbségek, vagy az élesedő kultúrharc.

A modern világ ellen

Mark Galeotti Oroszország-szakértő szerint a dokumentumon erősen érződik Nikolaj Patrusev, az orosz Biztonsági Tanács befolyásos titkárának a keze nyoma. Ő az egyik héja Putyin belső környezetében, aki nem is titkolja, hogy Oroszország már titkos küzdelemben áll a Nyugattal.

Márciusban egy interjújában Patrusev leszögezte, hogy „Oroszország feltartóztatása érdekében” a Nyugat megpróbálja „destabilizálni az ország társadalmi-politikai helyzetét, miközben fűti és radikalizálja a tiltakozó mozgalmakat, valamint erodálja a hagyományos orosz spirituális és erkölcsi értékeket”.

Galeotti is kiemeli írásában a stratégia 19-es pontját, amely kiterjeszti a „biztonsági veszély” fogalmát. Ebben már nemcsak a kibertámadások és a dezinformáció került be, hanem a „szándékos kísérletek a hagyományos értékek aláásására, a világtörténelem eltorzítására, ebben Oroszország szerepének újraértékelésére, a fasizmus rehabilitálására és az etnikumok, valamint felekezetek közötti konfliktusok szítására”.

Galeotti szerint ilyen megfogalmazásokkal Moszkvának egy laza mozdulattal sikerült egy akolba terelnie az amerikai külügyminisztériumot, az al-Kaidát és a Facebookot. A stratégia szerinte ezzel gyakorlatilag veszélynek állítja be a modern világot és annak összes társadalmi, valamint gazdasági forradalmi elemét.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG