5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az olvadó örök jég nem a Kánaánt hozza el, hanem biztonságpolitikai következményekkel jár – vagy közvetlenül, vagy, mint „veszély sokszorozó”. 2050-ig az orosz arktikus térségben működő kőolaj- és földgáz kitermelő telepek 45 százaléka súlyosan megsérülhet, befolyásolva az európai szállításokat. Káncz Csaba jegyzete.

Moszkvában ezekben a napokban 120 éves melegrekordok dőlnek meg, míg az orosz északi sarkkörnél vasárnap 31,9 Celsius-fokot mértek. Az orosz északi térségekben a hőmérséklet egyébként is két és félszer gyorsabban emelkedik, mint a globális átlag.

A több, mint 17 millió négyzetkilométeren elterülő ország területének jelenleg mintegy kétharmadát fedi még örök jég. Pozitív fejleményként a gyors melegedés Szibériában azt eredményezheti, hogy Oroszország gabonatermesztő potenciálja évi 100-150 millió tonnáról 2080-ra 1 milliárd tonnára ugorhat.

Időzített bombák

Az örök jég fedi az Északi Félteke negyedét, míg a Föld teljes felszínének 17 százalékát. Alaszka esetében ez 80 százalék, a csaknem 10 millió négyzetkilométeres Kanadában pedig 50 százalék.

(Fotó: Pixabay.com)
(Fotó: Pixabay.com)

Az örök jég egyben a Föld legnagyobb szén- és higany-raktára. Az előbbiből a becslések szerint 1600 milliárd tonnát tárol, amely kétszerese az atmoszférában fellelhető szén mennyiségének. Higanyból pedig mintegy 1660 milliárd grammot, amely kétszerese annak a mennyiségnek, amely az óceánokban, az atmoszférában és a kontinenseken összesen megtalálható.

A világ egyik legfontosabb klímakutató szervezete, a Kormányközi Panel a Klímaváltozásról (IPCC) úgy számol, hogy az örök jég negyede elolvad 2100-ig, ha a globális felmelegedést 2 Celsius fokon belül tudjuk tartani. De a 70 százaléka olvad föl, ha a melegházhatást okozó gázok kibocsátása a jelenlegi ütemben nő.

Biztonságpolitikai következmények

Az arktikus térségben – ahol több ország rendelkezik katonai bázisokkal – az elolvadt jég miatt az elmúlt években megrepedtek a házak és több település lakóinak már el kellett költözniük. Az általános felmelegedés miatt olyan orosz városok kerülnek veszélybe, mint például Vorkuta – az európai országrész széntermelésének a központja –, a szibériai Csita, Petropavlovszk-Kamcsatszkij, vagy éppen Ulan Ude, Burjátföld fővárosa. Az örök fagy birodalmában kevés ember él – az oroszországi lakosságnak mindössze 4 százaléka –, de sok az ipari létesítmény, és innen származik az olaj jelentős része.

2050-ig az orosz arktikus térségben működő kőolaj- és földgáz kitermelő telepek akár 45 százaléka súlyosan megsérülhet. Több vezeték kerülhet veszélybe, így a Kelet Szibéria-Csendes Óceán (Eastern Siberia-Pacific Ocean, ESPO) olajvezeték és a gázvezetékek, amelyek a Jamal-Nyenyec régióból (északnyugat Szibéria) mennek dél felé.Márpedig Jamal-Nyenyec vezetékekből jön a többsége az EU-ba érkező gáznak is. 2019-ben az EU teljes gázimportjának közel 40 százaléka Oroszországból érkezett.

Szakértői vélemények szerint az örök fagy megolvadása okozta azt a tavaly május 29-én reggel bekövetkezett balesetet is, amelynek során a szibériai Norilszk város fűtőerőművének egy megsérült dízelolaj tárolójából 20 ezer tonna szabadult ki a környezetbe. A Norilszkot magába foglaló krasznojarszki régióban június 3-án szükségállapotot vezettek be. A helyzet súlyosságát mutatja, hogy ilyen lépésre még a koronavírus-járvány miatt sem volt hajlandó Putyin elnök.

Kiolvadó fertőző betegségek

Az olvadás miatt Oroszországban feltámadnak az „alvó” betegségek. 2016-ban Szibériában az olvadó jég kidobott egy 70 éves rénszarvas tetemet, amely lépfenével volt fertőzött – egy gyermek meghalt, többeket kórházba kellett vinni.

Legyen szó akár emberről, akár állatról, a tartósan fagyott talajba csak sekély sírokat lehet vájni – így pedig az olvadással elég hamar felszínre kerül, amit eltemettek. Van is minek előkerülnie: Szibériában a fekete himlő ugyanúgy pusztított, mint a lépfene vagy a bubópestis, Alaszkában pedig a spanyolnáthát okozó vírus került elő a fagyott talajból.

Szibériában szintén 2016-ban már fertőzött is a pestis: egy gyereket szállítottak kórházba, miután egy mormota nyúzása közben elkapta a betegséget (bár arról nem lehet tudni, hogy a mormota vajon a permafroszt olvadása miatt fertőződött-e meg, vagy sem). Összesen tizenheten fertőződtek meg, de már ez is elég volt ahhoz, hogy kisebbfajta pánik törjön ki, és összesen tizenötezer adag vakcinát szállítottak a Kos-Agacsi járásba, ahol az eset történt.

Vannak olyan vírusok, amelyek képesek azután is fertőzni, hogy hosszú éveket töltöttek a fagyott talajban: Jean-Michel Claverie és Chantal Abergel mikrobiológusok épp két ilyenre bukkantak az örök jégben. A vírusok nem csupán egy harmincezer éve fagyott mintából kerültek elő, hanem óriásiak is, és még mindig veszélyt jelentenek az amőbákra.

A két kutató az örök jég olvadásának egészségügyi kockázataira figyelmeztet: attól tartanak, hogy olyan betegségek is előkerülhetnek, amelyeket már elfeledett az emberiség, és miután gyorsul az olvadás, egyre többen vándorolhatnak az eddig fagyott tájakra az ásványkincsek bányászatáért – így pedig, ha megfertőződnek, az egész világon széthurcolhatják a kórt. Claverie elsősorban a fekete himlő újbóli elterjedésétől tart.

Mindezekkel egyidőben az örökjég olvadásakor felszabadult higany pedig a halakba kerülve növeli a térség élelmiszer bizonytalanságát.

A NATO is felfigyelt

Ezen példák jól szemléltetik, hogy a felolvadó örökjég nem a Kánaánt hozza el, hanem súlyos biztonságpolitikai következményekkel jár – vagy közvetlenül, vagy, mint „veszély sokszorozó”.

Nem véletlen, hogy a NATO már a 2030-as előretekintő stratégiájában külön fejezetet szentel a klímaváltozás biztonságpolitikai következményeinek.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG