5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az olvadó örök jég nem a Kánaánt hozza el, hanem biztonságpolitikai következményekkel jár – vagy közvetlenül, vagy, mint „veszély sokszorozó”. 2050-ig az orosz arktikus térségben működő kőolaj- és földgáz kitermelő telepek 45 százaléka súlyosan megsérülhet, befolyásolva az európai szállításokat. Káncz Csaba jegyzete.

Moszkvában ezekben a napokban 120 éves melegrekordok dőlnek meg, míg az orosz északi sarkkörnél vasárnap 31,9 Celsius-fokot mértek. Az orosz északi térségekben a hőmérséklet egyébként is két és félszer gyorsabban emelkedik, mint a globális átlag.

A több, mint 17 millió négyzetkilométeren elterülő ország területének jelenleg mintegy kétharmadát fedi még örök jég. Pozitív fejleményként a gyors melegedés Szibériában azt eredményezheti, hogy Oroszország gabonatermesztő potenciálja évi 100-150 millió tonnáról 2080-ra 1 milliárd tonnára ugorhat.

Időzített bombák

Az örök jég fedi az Északi Félteke negyedét, míg a Föld teljes felszínének 17 százalékát. Alaszka esetében ez 80 százalék, a csaknem 10 millió négyzetkilométeres Kanadában pedig 50 százalék.

(Fotó: Pixabay.com)
(Fotó: Pixabay.com)

Az örök jég egyben a Föld legnagyobb szén- és higany-raktára. Az előbbiből a becslések szerint 1600 milliárd tonnát tárol, amely kétszerese az atmoszférában fellelhető szén mennyiségének. Higanyból pedig mintegy 1660 milliárd grammot, amely kétszerese annak a mennyiségnek, amely az óceánokban, az atmoszférában és a kontinenseken összesen megtalálható.

A világ egyik legfontosabb klímakutató szervezete, a Kormányközi Panel a Klímaváltozásról (IPCC) úgy számol, hogy az örök jég negyede elolvad 2100-ig, ha a globális felmelegedést 2 Celsius fokon belül tudjuk tartani. De a 70 százaléka olvad föl, ha a melegházhatást okozó gázok kibocsátása a jelenlegi ütemben nő.

Biztonságpolitikai következmények

Az arktikus térségben – ahol több ország rendelkezik katonai bázisokkal – az elolvadt jég miatt az elmúlt években megrepedtek a házak és több település lakóinak már el kellett költözniük. Az általános felmelegedés miatt olyan orosz városok kerülnek veszélybe, mint például Vorkuta – az európai országrész széntermelésének a központja –, a szibériai Csita, Petropavlovszk-Kamcsatszkij, vagy éppen Ulan Ude, Burjátföld fővárosa. Az örök fagy birodalmában kevés ember él – az oroszországi lakosságnak mindössze 4 százaléka –, de sok az ipari létesítmény, és innen származik az olaj jelentős része.

2050-ig az orosz arktikus térségben működő kőolaj- és földgáz kitermelő telepek akár 45 százaléka súlyosan megsérülhet. Több vezeték kerülhet veszélybe, így a Kelet Szibéria-Csendes Óceán (Eastern Siberia-Pacific Ocean, ESPO) olajvezeték és a gázvezetékek, amelyek a Jamal-Nyenyec régióból (északnyugat Szibéria) mennek dél felé.Márpedig Jamal-Nyenyec vezetékekből jön a többsége az EU-ba érkező gáznak is. 2019-ben az EU teljes gázimportjának közel 40 százaléka Oroszországból érkezett.

Szakértői vélemények szerint az örök fagy megolvadása okozta azt a tavaly május 29-én reggel bekövetkezett balesetet is, amelynek során a szibériai Norilszk város fűtőerőművének egy megsérült dízelolaj tárolójából 20 ezer tonna szabadult ki a környezetbe. A Norilszkot magába foglaló krasznojarszki régióban június 3-án szükségállapotot vezettek be. A helyzet súlyosságát mutatja, hogy ilyen lépésre még a koronavírus-járvány miatt sem volt hajlandó Putyin elnök.

Kiolvadó fertőző betegségek

Az olvadás miatt Oroszországban feltámadnak az „alvó” betegségek. 2016-ban Szibériában az olvadó jég kidobott egy 70 éves rénszarvas tetemet, amely lépfenével volt fertőzött – egy gyermek meghalt, többeket kórházba kellett vinni.

Legyen szó akár emberről, akár állatról, a tartósan fagyott talajba csak sekély sírokat lehet vájni – így pedig az olvadással elég hamar felszínre kerül, amit eltemettek. Van is minek előkerülnie: Szibériában a fekete himlő ugyanúgy pusztított, mint a lépfene vagy a bubópestis, Alaszkában pedig a spanyolnáthát okozó vírus került elő a fagyott talajból.

Szibériában szintén 2016-ban már fertőzött is a pestis: egy gyereket szállítottak kórházba, miután egy mormota nyúzása közben elkapta a betegséget (bár arról nem lehet tudni, hogy a mormota vajon a permafroszt olvadása miatt fertőződött-e meg, vagy sem). Összesen tizenheten fertőződtek meg, de már ez is elég volt ahhoz, hogy kisebbfajta pánik törjön ki, és összesen tizenötezer adag vakcinát szállítottak a Kos-Agacsi járásba, ahol az eset történt.

Vannak olyan vírusok, amelyek képesek azután is fertőzni, hogy hosszú éveket töltöttek a fagyott talajban: Jean-Michel Claverie és Chantal Abergel mikrobiológusok épp két ilyenre bukkantak az örök jégben. A vírusok nem csupán egy harmincezer éve fagyott mintából kerültek elő, hanem óriásiak is, és még mindig veszélyt jelentenek az amőbákra.

A két kutató az örök jég olvadásának egészségügyi kockázataira figyelmeztet: attól tartanak, hogy olyan betegségek is előkerülhetnek, amelyeket már elfeledett az emberiség, és miután gyorsul az olvadás, egyre többen vándorolhatnak az eddig fagyott tájakra az ásványkincsek bányászatáért – így pedig, ha megfertőződnek, az egész világon széthurcolhatják a kórt. Claverie elsősorban a fekete himlő újbóli elterjedésétől tart.

Mindezekkel egyidőben az örökjég olvadásakor felszabadult higany pedig a halakba kerülve növeli a térség élelmiszer bizonytalanságát.

A NATO is felfigyelt

Ezen példák jól szemléltetik, hogy a felolvadó örökjég nem a Kánaánt hozza el, hanem súlyos biztonságpolitikai következményekkel jár – vagy közvetlenül, vagy, mint „veszély sokszorozó”.

Nem véletlen, hogy a NATO már a 2030-as előretekintő stratégiájában külön fejezetet szentel a klímaváltozás biztonságpolitikai következményeinek.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Majdnem 100 tonna aranyat őriznek Dél-Pesten
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:06
Megvan a nemzet aranytartaléka, a 94,7 tonnát biztonsággal őrzi Dél-Pesten a Magyar Nemzeti Bank – tudatta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke pénteken.
Makro / Külgazdaság Megint a Távol-Keleten kalapozik a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:01
Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) a júliusban módosított finanszírozási terve alapján mandátumot adott egy kínai renminbiben denominált, elsősorban kínai intézményi befektetőknek ajánlott devizakötvény („pandakötvény”) kibocsátásának megszervezésére Magyarország részére – olvasható az ÁKK honlapján pénteken közzétett tájékoztatásban.
Makro / Külgazdaság Kiderült: egyáltalán nem kuriózum a magyar építőipar magára találása
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:56
Az euróövezetben is nőtt az ágazat termelése májusban.
Makro / Külgazdaság Ez se gyakori: azonos irányba mozgunk a románokkal
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:38
Nemcsak a magyar építőipari termelés nőtt májusban, hanem keleti szomszédainké is.
Makro / Külgazdaság Porszem került a svájciak precíz gépezetébe
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:11
Óraexportjuk 5,6 százalékkal csökkent júniusban.
Makro / Külgazdaság Kíváncsi, hogy olcsóbban vagy drágábban tankolhat hétvégén?
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:56
Ha a nagykereskedőkön múlik, akkor ugyanannyiért, mint pénteken.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Kárfelmérés és kárbecslés Trump vámemeléseinek három hónapja után
Bod Péter Ákos | 2025. július 18. 05:44
Az amerikai elnök januári beiktatása után eltelt időben nem lett Ukrajnában béke, a palesztin ügy sem oldódott meg – de ezen nem csodálkozhatunk. Ám a nagy amerikai vámemelés sem a megígért módon zajlott le. Legfeljebb az első felvonást láttuk, és nem tudni, műsor-e a műsor. Kétrészes kamaradarab vagy öt felvonásos királydráma? Mintha még nem lenne megírva a szövegkönyv. Lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár írása.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor megmagyarázta, miért dadogott Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 19:29
A miniszterelnök egy interjúban arról is beszélt, mikor lesz látható a repülőrajt.
Makro / Külgazdaság Micsoda hét: újabb árcsökkenés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 13:27
A héten már másodjára megy lejjebb az egyik üzemanyagfajta ára. 
Makro / Külgazdaság Minden oka megvan, hogy jókedve legyen a Morgan Stanley-nek
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 18:03
A Morgan Stanley, az egyik legnagyobb amerikai bank a vártnál nagyobb második negyedéves nyereségről és bevételről számolt be szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG