5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A távol-keleti Kamcsatka zárt városának hadikikötőjébe hamarosan megérkeznek az új fejlesztésű, ballisztikus nukleáris rakétákat hordozó tengeralattjárók.  Moszkva újabb rakétaegységek telepítésével és közös kínai haditengerészeti gyakorlattal is reagál Japán és a NATO mélyülő kapcsolatára, valamint az AUKUS szerződésre. Káncz Csaba jegyzete.

Az orosz csendes-óceáni erők számára sűrűnek bizonyult az utóbbi pár hónap.  Október 14 és 17 között közös haditengerészeti gyakorlatot tartottak a kínai partnerrel.   A japán kormány jelentése szerint egy tíz orosz és kínai hadihajóból álló raj áthajózott Japán két legnagyobb szigete, a Hokkaidó és a Honsú közötti tengerszoroson.  Ez volt az első alkalom, hogy kínai és orosz hadihajók hajóztak keresztül a Cugaru-csatornán, amely a Japán-tengert köti össze a Csendes-óceánnal, és hivatalosan nemzetközi vizeknek számít.

Japán is egyre harciasabb (fotó: pixabay.com)
Japán is egyre harciasabb (fotó: pixabay.com)

Ezután a hadihajók célzottan déli irányba vonultak, Japán csendes-óceáni partjainál, egészen Tanegasima szigetéig, ahol Japán űrkilövő létesítményei találhatók.  Végül a hajók megérkeztek a vitatott dél-kínai-tengeri vizekre. 

A Kuril-szigetek további militarizálása

December 2-án aztán az orosz RT hírcsatorna jelentette, hogy Moszkva „Basztyion” típusú mobil, partvédelmi rakétarendszereket telepített a vitatott hovatartozású Kuril-szigetek egyikére, a Matuára.  Oroszország katonai bázist tart fenn Paramusir szigetén (a Kamcsatkai félsziget déli csücskénél), valamint Iturup és Kunasir szigetein is (Hokkaidó szomszédságában). 

A Kuril-szigetek militarizálása mellett öles léptekkel folyik a Csendes-óceáni Flotta bővítése is: ide 2027-ig 70 új hadihajót akar a Kreml hadrendbe állítani.

Lényeges tényező a szigetek, pontosabban az azokat elválasztó szorosok hadászati értéke, ha nem is Japán, de Oroszország számára mindenképpen. Az orosz Csendes-óceáni Flotta hadihajói, köztük a nukleáris robbanófejjel ellátott ballisztikus rakétákat hordozó, csapásmérő tengeralattjárók (SSBN) ugyanis ezeken a szorosokon át juthatnak ki a Csendes-óceánra. A déli Kurilokról való lemondás esetén pedig a szigeteken olyan támaszpontok jöhetnének létre, amelyek elreteszelhetnék az orosz flottaegységeknek ezt az útját.

A zárt város titkai

De Vlagyivosztoktól északra, a Kamcsatka-félszigeten van egy zárt városa a flottának, ahonnan közvetlenül kijuthatnak a hajók az óceánra.  Viljucsinszk kikötőjében állomásozik számos SSBN.  Sojgu védelmi miniszter augusztusban látogatta meg a bázist és december végi határidőt adott azon katonai infrastrukturális felújításokra, amelyek lehető teszik a legújabb fejlesztésű Yasen-M támadó és a Borei-A osztályú SSBN tengeralattjárók állomásoztatását.

Viljucsinszk ezzel kulcsfontosságú része lesz a csendes-óceáni flotta nukleáris elrettentő erejének.  Orosz elemzők szerint a közeljövőben a bázis megkaphatja a hadsereg Poszeidon víz alatti drónját is, amely esetében a fejlesztések a végső fázisban vannak.

Moszkva és Peking reagálása

Moszkva a fejlesztésekkel és a közös kínai hadgyakorlatokkal reagál Japán és a NATO mélyülő kapcsolatára, valamint az AUKUS szerződésre.  Idén több NATO tagállam is gyakorlatozott együtt a japán önvédelmi erőkkel (SDF).  A legprominensebb a brit anyahajó, az HMS Queen Elizabeth látogatása volt Jokoszuka kikötőjébe szeptemberben.

Putyin idegesen nézi a kínai térnyerést (fotó: MTI/EPA)
Putyin idegesen nézi a kínai térnyerést (fotó: MTI/EPA)

Peking részéről is a megélénkült aktivitás Japán mélyülő katonai együttműködésének szól.  Az Egyesült Államokkal karöltve Japán, Ausztrália és India már évek óta tagjai az egyre nyíltabban Kína-ellenes Négyoldalú Biztonsági Dialógusnak (Quad) nevezett nemzetbiztonsági és katonai konzultációs csoportnak.

A Quad második miniszteri találkozóját tavaly októberben Tokióban rendezték, amellyel a japán politikai vezetés világosan jelezte: keményen kiáll Kína ellen a változó geopolitikai rendben.  Ennek részeként Tokió csatlakozott Új-Delhivel és Canberrával együtt a Kínát elkerülni kívánó szállítási láncok újjáépítési kezdeményezéséhez (Supply Chain Resilience Initiative, SCRI).

A Tajpej körüli egyre forróbb biztonságpolitikai helyzet Tokió számára sem érdektelen.  Tajvan esetleges pekingi kézre kerülése esetén Japán tengeri szállítási útvonalai feletti ellenőrzést átvenné a kommunista óriás. A történelmi gyökerek is mélyre nyúlnak, hiszen Tajvan a Japán Birodalom része volt 1895 és 1945 között.

Japán katonai tervei

Tokió katonai vonalon világos üzeneteket küld Peking felé: jövő tavaszig 5-600 fővel rakétaegységeket állít föl egy, a Kelet-kínai-tenger határán fekvő szigetcsoportra. Egy másik szigetcsoportra a térségben pedig 2023 tavaszáig elektronikus hadviseléssel foglalkozó egységet állítanak fel.

Az ország idei védelmi fehér könyve Kínát és Észak-Koreát nevezi meg biztonsági veszélyforrásnak Japán és a nemzetközi rend számára.  

Egyre nagyobb a katonai feszültség Tajvan körül, illetve erősödik a technológiai rivalizáció Kína és az Egyesült Államok közt, mindez pedig veszélyezteti a békét és a stabilitást a Kelet-ázsiai térségben – írják a hivatalos katonai dokumentumban.  „Fontos, hogy közeli figyelemmel kísérjük a szituációt egy krízis-érzettel, most jobban, mint bármikor korábban. Különösen, ahogy a technológiai területen való verseny egyre intenzívebbé válik”.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Tizenhét éves rekord dőlt meg a spanyol gazdaságban
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 14:01
Spanyolországban 2 millió 561 ezer volt a regisztrált munkanélküliek száma tavaly decemberben, ilyen kevés munkanélkülit decemberben 2007 óta nem jegyeztek föl.  Tavaly novemberhez viszonyítva a munkanélküliek száma 25 ezer 300-zal (0,98 százalékkal) csökkent – közölte a spanyol munkaügyi hivatal pénteken.
Makro / Külgazdaság Vérrel-verítékkel küzd Nagy Márton egy fontos mutatóért
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 09:46
Bár a 2024-es költségvetést eredetileg 2,9 százalékos hiánycéllal tervezték meg, még messze vagyunk a teljesítésétől. A GDP-arányos hiány 2024. III. negyedévben 3,0 százalékos volt, az első három negyedévben pedig 3,5 százalékos lett.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék nem válaszolnak, pedig milliárdokról van szó
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 09:22
Milliárdokat pumpáltak az Eximbankba.
Makro / Külgazdaság Újabb pocsék gazdasági adat érkezett Magyarországról
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 08:31
2024 novemberében az export értéke éves szinten csökkent, míg az import növekedett a KSH első becslése szerint. 
Makro / Külgazdaság Ha Norvégián múlna, teljesülne Orbán Viktor álma
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 12:58
Ha mindenhol úgy vennék az elektromos autókat, mint a skandináv országban, tényleg jó lapra tett volna Magyarország az akkugyártással és a villanyautókkal.
Makro / Külgazdaság Ez már az Ausztriában dolgozó magyaroknak is rosszul eshet
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 11:44
Jelentősen nőtt az osztrák munkanélküliség az előző hónaphoz és a 2023-as adathoz képest is.
Makro / Külgazdaság Az euróövezetben sem minden fenékig tejfel, csak két ország van 50 pont felett
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 11:04
Megjöttek a friss feldolgozóipari adatok.
Makro / Külgazdaság Ezt az adatot se küldi át Rogán Antalnak Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 10:23
Lehetne rosszabb is a friss magyar BMI-adat. De lehetne sokkal jobb is.
Makro / Külgazdaság Korábban nem kezelt gyerekeknek nyújthat reményt egy új gyógyszer
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 09:44
A Novartis kísérleti gyógyszere ígéretes eredményeket hozott.
Makro / Külgazdaság Jobbra számítottak Kínában
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 08:33
Az elemzők ennél nagyobb növekedésre számítottak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG