3p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgadászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai biztonságpolitikai professzor szerint Putyin és Orbán bizalmas kapcsolata aláássa a Nyugat egységét, ezért vagy a NATO-nak kell szankciókat foganatosítania, vagy Washingtonnak korlátoznia az FDI-t hazánkban. A Pentagonban már csak alacsony szinten fogadnak magyar minisztériumi delegációt. Káncz Csaba jegyzete.

John R. Deni kutatóprofesszor az amerikai katonai akadémia geostratégiai kutatóintézetében (U.S. Army War College, Strategic Studies Institute) dolgozik. Korábban 8 évet tevékenykedett Európában politikai tanácsadóként az amerikai hadsereg parancsnokai mellett. Tehát Magyarországot sem kell különösebben bemutatni neki.

NATO-inkompatibilis

A Facebook-on 1,4 millió követővel rendelkező The Hill híroldalon a professzor a múlt héten tette közzé elemzését Magyarországról. Deni szerint megérett az idő arra, hogy a NATO leminősítse kapcsolatait hazánkkal, egyfajta próbaidőre helyezve. A NATO alapító szerződése – amelyet Magyarország is aláírt – ugyanis leszögezi, hogy a védelmi szövetség „demokrácia, a személyes szabadság és a törvényesség elveire alapszik”.

Vlagyimir Putyin fogadja Orbán Viktort a moszkvai Kremlben 2018. szeptember 18-án. (MTI / Koszticsák Szilárd)
Vlagyimir Putyin fogadja Orbán Viktort a moszkvai Kremlben 2018. szeptember 18-án. (MTI / Koszticsák Szilárd)

Márpedig Magyarországon erodálódtak ezek az értékek és az autokratákkal folyó, egyre élesebbé váló geopolitikai vetélkedés korában - amelyet Kína és Oroszország testesít meg – hazánk aláássa a szövetség egységét. Deni szerint Putyin és Orbán bizalmas kapcsolata további komoly biztonságpolitikai problémákat vet föl. Valóban, ezeken a hasábokon fél éve mi is behatóan foglalkoztunk Orbán és legbizalmasabb külügyi tanácsadóinak orosz mélyállami kapcsolataival.

A professzor vitatja, hogy Magyarország geopolitikailag kulcspozícióban feküdne, hiszen valójában a Baltikum és Törökország az, amelyek a stratégiai vetélkedés epicentrumában helyezkednek el. A NATO szárazföldi erőinek gyors mozgatásánál a Kelet-Mediterráneum és a Baltikum között Magyarországra nincsen szükség, az megoldható Ukrajnán, sőt Ausztrián keresztül is.

Világos jelzés a Pentagonból

Deni ennek ellenére inkább az amerikai-magyar kétoldalú kapcsolatok leminősítését javasolja, beleértve a katonai pénzügyi támogatás felfüggesztését, a korrupció-ellenes civil szervezetek aktívabb támogatását, illetve az amerikai FDI korlátozását. Szerinte ezekkel a lépésekkel lehet elérni azt, hogy Budapest tovább rombolja a nyugati érdekeket, és ezek hatékonyabbak lehetnek, mintha hazánkat két lábbal kirúgnák a NATO-ból.

A professzor elemzése rámutat arra, hogy az Egyesült Államokban már befolyásos biztonságpolitikai körök tekintik Orbánt – Erdogan elnökkel egyetemben - Putyin trójai falovának a NATO-ban. Nem véletlen, hogy a Voice of America két héttel ezelőtti kiszivárogtatása szerint a Pentagonban már csak helyettes államtitkári – vagy az alatti szinten – fogadhatnak magyar delegációt.

A kitűnő diplomáciai kapcsolatokkal rendelkező Charles Gati szerint Washingtonban néhány tisztviselő már úgy látja, hogy Orbán orosz fogságban van. Szerintük a magyar miniszterelnök az ország függetlenségét függesztette fel Moszkvában, nem a Fidesz tagságát Brüsszelben. Gati ezzel magyarázza, hogy legutóbbi washingtoni útján az amerikai külügyminiszter már nem fogadta Szijjártó Pétert.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bejött Trump számítása a németeknél: visszaesett az export
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 11:10
Az export és az import vártnál nagyobb csökkenése mellett májusban növekedett Németország külkereskedelmi többlete a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden publikált előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék megmagyarázzák: emiatt nő megint az infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:07
A Nemzetgazdasági Minisztérium a második hónapja ismét emelkedő éves infláció láttán azt írta: folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Makro / Külgazdaság Bumerángot dobott el az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:30
Az adatok szerint nem hatott, hogy a március közepétől még csak az élelmiszerekre érvényes árrésstopot május végétől kiterjesztették a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Halmozza a devizát a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:18
Kína devizatartaléka, amely a világon a legnagyobb, júniusban további 32 milliárd dollárral, 3317 milliárd dollárra, 2015 decembere óta legmagasabb szintre emelkedett – áll a kínai központi bank jelentésében – írja az MTI.
Makro / Külgazdaság Izrael: maradt a negatív kilátás
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 06:45
Megerősítette változatlan negatív kilátással Izrael hosszú és rövid futamidejű, devizában és helyi valutában denominált szuverén kötelezettségeinek „Baa1” besorolását a Moody's Ratings – írja az MTI.  
Makro / Külgazdaság Kötelezettségszegési eljárás indul az árrés miatt Magyarország ellen: vaklárma vagy valós diszkrimináció?
Sasvári Péter | 2025. július 8. 05:47
Az árrésstop miatt uniós kötelezettségszegési eljárás indult Magyarországgal szemben, mert az Európai Bizottság szerint a korlátozó intézkedéscsomag diszkriminatív lehet. A kormány és Nagy Márton azonban minden jel szerint minden áron ragaszkodik hozzá. De vajon van gazdasági racionalitás az intézkedések mögött? Milyen hatásai voltak eddig az árrésstopnak, és mi várható most, hogy még ki is terjesztették?
Makro / Külgazdaság Nem fújolni, hanem megtapsolni kéne Jeff Bezos vagy Mészáros Lőrinc sikereit?
Litván Dániel | 2025. július 7. 19:42
A szupergazdagok hatalmas szeletet hasítanak ki maguknak a nemzeti vagyon tortájából. De mi van akkor, ha a torta közben sokkal nagyobb lesz?
Makro / Külgazdaság Donald Trump úgy tett, mint a mesebeli okos lány
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 13:28
Az elnök mindenkit összezavart, hozott is információt, meg nem is. 
Makro / Külgazdaság Üzenet a kormánytól: a magyar gazdagok most végre tényleg a pénztárcájukba nyúlnak?
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 12:21
A Privátbankár Árkosár legfrissebb eredményei alapján a nem túl fényes inflációs kilátások is szóba kerültek a Trend FM reggeli műsorában hétfőn, ahol Gáspár András, a Klasszis Média lepigazgatója volt a vendég. A beszélgetés második felében pedig azt járták körül: vajon számíthatunk-e komolyabb adakozási, jótékonysági hullámra a választásokig?
Makro / Külgazdaság Bajban van az európai autóipar, három nagyhatalom kér segítséget
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 09:26
Ursula von der Leyenhez fordulnak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG