5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Moszkva először belarusz alkotmányos reformot akar, aztán jöhet egy új, oroszbarát elnök pozícióba segítése, végül pedig a két állam közötti szorosabb integráció. Moszkva és Minszk már közös katonai doktrínával rendelkezik.

Az Európai Unió november 6-án vetett ki szankciókat Aljakszndr Lukasenka fehérorosz elnökre és további 13 magas rangú tisztviselőre az augusztus elején tartott, vitatott kimenetelű választások ellen tüntetők elnyomása miatt. 

Lukasenka és Putyin. Mindig kell egy jó barát (Fotó: DPA/TASZSZ)
Lukasenka és Putyin. Mindig kell egy jó barát (Fotó: DPA/TASZSZ)

A korlátozások Lukasenka legidősebb fiát, a 44 éves Viktort is érintik, aki nemzetbiztonsági tanácsadói szerepet tölt be a fehérorosz kormányban. November 20-án még 7 ország csatlakozott az EU szankciókhoz: Ukrajna, Norvégia, Liechtenstein, Izland, Albánia, Montenegró és Észak-Macedónia.

Új taktika

Múlt vasárnap már 16. alkalommal vonultak tüntetők az utcára a belarusz fővárosban. De egyetlen óriástüntetés helyett kisebb demonstrációt szerveztek Minszk teljes területén.

A fővárosban a tüntetők lakónegyedekben gyülekeztek, hogy a fehér-piros-fehér történelmi zászlók alatt a korábbi nagy menet helyett kisebb csoportokban a belvárosba vonuljanak. A helyi média szerint mintegy húsz, a Nasa Niva független hírportál szerint 60 gyülekezőhely volt Minszk különböző negyedeiben a 0 Celsius-fokhoz közeli téli hidegben és hóesésben.

A Vjaszna (Tavasz) jogvédő szervezet 123 ember nevét tette közzé, akiket őrizetbe vettek. A Telegram üzenetküldő portálon közölt videofelvételek szerint több tüntetőt mikrobuszokba tuszkoltak a biztonsági erők. Médiajelentések szerint a rendőrök követték a tiltakozókat a lakónegyedekben a házak udvarába és könnygázt vetettek be a tüntetők ellen.

Hasonló tüntetéseket tartottak Fehéroroszország más városaiban is, egyebek között Bresztben, Vicebszkben és Hrodnában. A rendőrség – csakúgy, mint egy héttel korábban – mintegy 300 tüntetőt vett őrizetbe.

Gyengülő pozíció Moszkvával szemben

Lukasenka érzi, hogy mind nemzetközileg, mind belpolitikailag rendkívül ingatag lábakon áll a hatalma, így egyre kevésbé tud ellenállni Moszkva diplomáciai és katonai nyomásának. Múlt pénteken mosolyogva, maszk nélkül látogatta meg a főváros egyik kórházának koronavírusos részlegét. Ott mindenkit meglepve kijelentette, hogy amint egy új alkotmány életbe lép, ő már nem is akar államelnök lenni – holott eddig folyamatosan azt hangoztatta, hogy újra akarja magát jelölteni egy előrehozott elnökválasztáson.

Lukasenka megerősítette, hogy az új alkotmány az eddig szinte korlátlan elnöki hatalmat korlátozni fogja. Erősödni fog ugyanakkor a törvényhozás és a kormány szerepe.  

Hirtelen utalása a korábban megígért – majd kissé elfelejtett – alkotmányos reformra egészen bizonyosan Szergej Lavrov orosz külügyminiszter egy nappal korábbi látogatásával függ össze. Lavrov volt szíves emlékeztetni Lukasenkát szeptemberi válságtalálkozójára Szocsiban, ahol Putyinnal megállapodás született. Moszkva ugyanis a belarusz alkotmányos reformot nagyon fontosnak tartja a helyi társadalom szempontjából és a Kreml nagyon szívesen segít ennek a reformnak a lebonyolításában. 

Lukasenka szavai és Lavrov látogatása arra mutatnak, hogy Putyin és köre az alkotmányos reformot első lépcsőnek tekinti a belarusz hatalomváltás folyamatában, ahol a következő lépcsőfok lehet egy új, legitimebb, oroszbarát elnök pozícióba segítése. Ezután jöhet mindezek megkoronázásaként a két állam közötti szorosabb integráció.  

Lukesenka az elmúlt években ellenállt Moszkva azon törekvésének, hogy a két állam mélyebb politikai unióra lépjen. Ez most, megrendült helyzetében végzetesnek is bizonyulhat számára.

A fegyverletétel megtörtént

Katonai vonalon a belarusz rezsim már egy hónapja gyakorlatilag lerakta a fegyvert. Szergej Sojgu orosz és Viktor Krenyin belarusz védelmi miniszter október 27-én  megállapodott egy közös katonai doktrínában, egyben bejelentették egy orosz-belarusz „regionális katonai erő” létrehozását. Sojgu azt is bejelentette, hogy Moszkva és Minszk tervei között szerepel egy közös regionális légvédelmi rendszer létrehozása.   

Putyin 2021-ben minden bizonnyal tovább növeli az orosz hagyományos katonai erők felvonulását Belaruszban. A két miniszter megegyezett, hogy a ’Zapad 2021’ fedőnevű stratégiai készültségi gyakorlatot közösen rendezik a két ország területén, valószínűleg szeptemberben.  

Lukasenka ellenfelei eközben nemcsak az utcákon tartják a frontot, hanem a nemzetközi diplomáciában is. Az ellenzék vezetője, a Litvániában száműzetésben élő Szvetlana Tyihanovszkaja rendszeresen látogatja az európai fővárosokat és tanácsadó csapata reméli, hogy hamarosan Joe Biden is fogadhatja majd Washingtonban. Ez bizony könnyen be is következhet, hiszen amerikai biztonságpolitikai körökben nő a feszültség azzal kapcsolatban, hogy eddig sem Kirgizisztán válsága során, sem a Dél-Kaukázusban, sem Belaruszban nem tudott az amerikai diplomácia labdába rúgni.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG