A múlt hónapban Putyin elnök kijelentette, hogy fokozni kell az erőfeszítéseket a katonai propaganda előmozdítása érdekében az oktatási intézményekben. Putyin utasításai szerint az orosz Tudományos és Felsőoktatási Minisztérium, az Oktatási Minisztérium és a Szövetségi Ifjúsági Ügynökség intézkedéseket hoz a tanulói és iskolai közösségeken belüli tájékoztató kampányok lebonyolítására.
Hazafias nevelés
Ezeknek az intézkedéseknek az a célja, hogy sürgősen megerősítsék az összorosz állampolgári identitást, és világos magyarázatot adjanak az ukrajnai „különleges katonai művelet” okaira és céljaira. A Kreml honlapján közzétett dokumentum szerint a fent említett intézmények arra is utasítást kaptak, hogy erősítsék meg erőfeszítéseiket az elcsatolt ukrán területekről - köztük az úgynevezett donyecki és luhanszki „népköztársaságokból” -, valamint Zaporizzsja és Herszon régiókból származó fiatalok irányába.
Az orosz kormány már e bejelentés előtt jelentősen növelte a hazafias nevelésre fordított kiadásait. A kapcsolódó kezdeményezésekre szánt költségvetési előirányzatok jelentősen megugrottak, hatszorosára nőve az előző évhez képest. A 2022-es orosz költségvetésben több, mint 70 millió dollárt jelöltek ki katonai propagandaórákra, katonai kellékek beszerzésére és a gyermekek „hazafias” táborainak finanszírozására.
Idén ez az összeg majdnem 430 millió dollárra nőtt, 2024-re tekintve Moszkva pedig azt tervezi, hogy további 13 százalékkal megerősíti ezt a költségvetési kötelezettségvállalást, ami eléri a 480 millió dollárt.
Az „Elsők mozgalma”
Az ukrajnai háború hatása az orosz egyetemek, iskolák és óvodák életének különböző területeit érinti. Nem sokkal az agresszió megkezdése után Moszkva elismerte, hogy nem fordít kellő figyelmet polgárai hazafias nevelésére. Tavaly tavasszal ezért Szergej Kravcov oktatási miniszter több olyan kezdeményezést mutatott be, amelyek célja a hazaszeretet és az állampolgárság érzésének megerősítése az iskolásokban.
Az ország biztonsági és katonai tisztviselői, propagandistái és politikusai a hazafias nevelés terén is jelentős reformokat kezdtek sürgetni, gyakran vonva párhuzamot a Szovjetunió „sikeres” tapasztalataival. A szovjet gyakorlatot lemásolva tavaly Oroszországban Putyin támogatásával és felügyelete mellett új ifjúsági mozgalom – az „Elsők mozgalma” – jött létre.
A szervezet saját televíziós és rádiós műsorszórási képességekkel a szovjet úttörők hagyományainak továbbvitelét és az orosz társadalom hazafias nevelését kívánja aktívan elősegíteni. A közeljövőben ez az ifjúsági mozgalom 18 millió gyermek és tinédzser tagságára számít, beleértve a megszállt területekről érkezőket is. Az Elsők Mozgalmának már több mint 400 fiókja nyílt meg a Krím-félszigeten.
Putyin személyesen
Mindezen túl a Kreml hatóságai tavaly ősztől úgynevezett „Beszélgetések a fontos ügyekről” címmel kezdeményeztek vitákat minden orosz iskolában. Ezeknek az óráknak a célja, hogy a tanulókban kiépítsék a hazájuk iránti büszkeséget, és fejlesszék a történelmi műveltséget. A nyolcadik osztálytól kezdődően a diákokat a szülőföld védelmének fontosságára oktatják fegyverrel a kézben.
A legelső leckét, amely tele volt hagyományos orosz propaganda-narratívákkal, Putyin személyesen tartotta kalinyingrádi látogatása során. Fél éve aztán ilyen propagandista „beszélgetéseket” kezdtek sugározni az Első Csatornán, a fő állami irányítású tévécsatornán. Ez az új kezdeményezés kibővítette célközönségét, mivel a felhívás már nemcsak az iskolásokra korlátozódott, hanem a szüleikre is kiterjedt.
Különböző orosz régiókban katonai egységeket osztanak ki az iskolákhoz, amelyek az intézmények mentori szerepét töltik be. Az ukrajnai háború „hőseit” (beleértve a Wagner-csoport zsoldosait is) rendszeresen meghívják iskolákba, hogy a hazaszeretetről beszéljenek. A morál javítása érdekében az iskolai és óvodai adminisztrátorok sorba állítják és kihelyezik a gyerekeket „Z” alakzatban, amely az Ukrajna elleni orosz háború szimbóluma.
Annak a szándékos törekvésnek a részeként, hogy a fiatalokat lojális militarizált nacionalistává formálják, az iskolák „hőspultokat” helyeznek el az Ukrajnában életüket vesztett orosz katonák képeit bemutató osztályokban.
Az új tanév
A szeptember 1-el kezdődő tanév számos további jelentős változást ígér az orosz gyerekek és fiatalok számára. Visszatér a katonai alapképzés az iskolákban, és a gyakorlati militarizálást hamarosan elméleti militarizálás is kíséri. Szergej Mironov, az „Igazságos Oroszország” párt vezetője kijelentette, hogy a fő cél a polgárok szisztematikus felkészítése az esetleges háborúra.
Ez a kezdeményezés határozott támogatást kapott a Honvédelmi Minisztériumtól. A tanfolyam része lesz a lőgyakorlat, a kézigránátok kezelésének és az elsősegélynyújtás alapjainak elsajátítása a csatatéren. Ezeken az órákon katonai tapasztalattal rendelkező emberek - köztük az ukrajnai háború veteránjai - megosztják személyes tapasztalataikat az osztályteremben.
Ezenkívül az orosz oktatási minisztérium átírta a társadalomismeret, az irodalom és a földrajz tanterveit. Pontosabban, az Ukrajnára és a Kijevi Ruszra vonatkozó hivatkozásokat minimumra csökkentik. A készülő, középiskolások számára készült történelemtankönyv átfogó részt tartalmaz majd a jelenleg zajló ukrajnai háborúról, Ukrajnát neonáci államként jellemezve.
Mindezek a kiterjedt kormányzati kezdeményezések, amelyek célja az orosz fiatalok militarizálása és annak biztosítása, hogy az oroszok következő generációja következetesen készüljön fel a katonai szolgálatra, egyben arra törekszik, hogy minimalizálja a hajlandóságot a fegyveres konfliktusok okainak és következményeinek kritikus elemzésére. Ezeknek a gyakorlatoknak a hatékonysága a fiatalabb korú gyermekek növekedésével növekszik, hangsúlyozva bennük azt a potenciált, hogy az elkövetkező évtizedekben tartós hatásokat kelthetnek az orosz társadalomban.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)