Alig egy hete Jamala, az ukrán énekesnő győzelme milliókat ismertetett meg a krími tatárok sorsával, nem csak a sztálini elnyomás alatt, hanem a Krím-félsziget újbóli orosz elfoglalása óta is – emlékeztet rá a német Die Welt kommentátora. Most pedig egy ukrán és nemzetközi emberi jogi aktivistákból álló szervezet előállt egy jelentéssel, amely állítása szerint több mint 4000 kínzást és egyéb durva bánásmódot dokumentál a donyecki és luhanszki „népköztársaságok” területén.
A jelentés ukrán oldalól is dokumentált emberrablást és kegyetlen bánásmódot, de sokkal csekélyebb számban. Ukrajna alávetette magát a Nemzetközi Büntetőbíróság hatályának, és rendszeres bejárást biztosít az ENSZ szerveinek büntetés-végrehajtási intézményeibe – írják. „A kelet-ukrajnai területek hatalomgyakorlói ellenben kontrollálatlanul gyilkolnak és kínoznak, bármiféle nemzetközi nyilvánosság kizárásával” - írja a lap. Ráadásul a Minszki Egyezmény még amnesztiát is biztosít a számukra.
Jön tovább a fegyver és a katona
A cikk hosszasan sorolja a Minszki Egyezmény hibáit, például azt, hogy Oroszországnak csapatai jelentétét a mai napig sem kellett elismernie, és zavartalanul folytathatja a hadifelszerelés és a harcosok utánpótlásának szállítását. „Ezért Oroszország nemcsak a háború teljes mértékű folytatódásáért felelős, hanem a kelet-ukrán bábjainak emberijog-sértéseiért is” - állapítja meg a szerző.
A Deutsche Welle szerint az adatokat a Centre for Civil Liberty nevű szervezet gyűjtötte össze, de 17 ukrajnai emberi jogi szervezet is segített benne. Emberek eltűnéséről is beszélnek, és ők is megállapítják, hogy a jogsértések zömét az oroszbarát szeparatisták követték el.
A luganszki és donyecki körzetekben 79 „kínzóbörtönt” azonosítottak, még a Luganszki Egyetem mérnöki intézetét is illegális börtönné alakították. Az ENSZ adataira hivatkozva azt írják, egymillió ember hagyta el lakhelyét a konfliktus miatt.
Már régen találtak bizonyítékokat
Az Ukrajnában folyó kínzásokról egyébként már régóta érkeznek jelentések, például egy évvel ezelőtt is új bizonyítékokat szereztek az Amnesty International szerint. Ha az Ukrajna szóra rákeresünk a honlapon, akkor pedig több száz találatot kapunk, nem csak a harci cselekményekkel sújtott területek, de például a homofóbia kapcsán is. (Az utóbbi témáról nemrég itt írtunk).
A minszki televízió járókelőket kérdezett meg az utcán, akik szerint a belorussziai „úgynevezett diktatúra” is sokkal jobb, mint az ukrajnai demokrácia – jelentette a Belsat.eu híroldal. Kétségeink vannak, hogy mertek volna-e mást mondani.
A CIA is vastagon sáros lehet
„Véletlenül” letöröltek egy merevlemezt a CIA-nál, amelyen egy, a szenátus számára készült, CIA-kihallgatásokkal és kínzásokkal kapcsolatos 6700 oldalas jelentés volt – jelentette sok lap az interneten a Yahoo News alapján a napokban. A „véletlenül” szót szinte mindenki idézőjelbe tette, ami azt jelzi, hogy lényegében senki sem hitte el, hogy ez véletlenül történhetett. Így nyilatkozott Edward Snowden is, aki bizalmas amerikai titkosszolgálati információk kiszivárogtatása kapcsán lett híres.