4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Németországban az újraegyesítés óta a legalacsonyabb szintre esett az energiafelhasználás, és a megújulók is rekordot döntöttek, mégsem sikerült teljesíteni a károsanyag-kibocsátási célokat. Aggasztó, hogy mindez rendkívül enyhe időjárás mellett történt, amikor még a gázhiány sem igazán jelent veszélyt. Mi lesz így jövőre?

Az elmúlt napokban több száz helyen dőltek meg a hőmérsékleti rekordok Európában, Svájctól Lengyelországon át hazánkig. Itthon a valaha volt legmelegebb szentestét regisztrálták Budapesten, majd január 1-jén 18,9 Celsius-fokig emelkedett a hőmérséklet Sellyén ezzel országos rekordot döntve.

Franciaországban december 30-ról 31-re virradó éjszaka volt a legmelegebb a feljegyzések kezdete óta, de a hőmérséklet délnyugaton újév napján is közel 25 Celsius-fokig emelkedett.

A németországi meteorológiai szolgálat, amely több helyen is 20 fok feletti hőmérsékletet mért, azt mondta, hogy ilyen enyhe évfordulót a feljegyzések 1881-es kezdete óta nem tapasztaltak az országban.

Csehországban sok helyen a fák virágzásnak indultak, míg a svájci meteorológiai szolgálat pollenfigyelmeztetést adott ki az allergiásoknak a korán virágzó mogyorófélék miatt, miközben a máskor ilyenkor nyüzsgő európai síközpontok hó hiányában kihaltak.

A tudósok szerint a januári meleg időjárás az ember okozta éghajlatváltozás hosszabb távú tendenciájának része, és olyan idei szélsőséges időjárási eseményeket követ, mint a halálos hőhullámok Európában és Indiában, valamint a pakisztáni áradások.

A megújuló energiaforrások aránya rekordot jelentő 46 százalékot ért el Németország villamosenergia-mixében, de így sem teljesültek a kibocsátási célok. Fotó: Pixabay
A megújuló energiaforrások aránya rekordot jelentő 46 százalékot ért el Németország villamosenergia-mixében, de így sem teljesültek a kibocsátási célok. Fotó: Pixabay

Ennek fényében különösen aggasztó, hogy még Németországban sem sikerült a szén-dioxid-kibocsátást szinten tartani, sőt az 2022-ben még növekedett is. Mindez veszélyezteti Európa legnagyobb gazdaságának éghajlatvédelmi célkitűzéseit. A negatív változás annak eredménye, hogy a kőolaj és a szén nagyobb mértékű felhasználásából adódó többletkibocsátás ellensúlyozta az alacsonyabb energiafogyasztásból és a megújuló energiaforrások rekordszintű termeléséből adódó kibocsátáscsökkenést – derült ki az Agora Energiewende klímavédelmi intézet Reuters által idézett adataiból.

Németország 2022-es energiafogyasztása 4,7 százalékkal csökkent az előző évhez képest, és az újraegyesítés óta a legalacsonyabb szintre esett, köszönhetően a megugró energiaáraknak, az enyhe időjárásnak és a kormányzat lakossághoz intézett felhívásának, hogy az orosz gázimport hirtelen visszaesése miatt takarékoskodjanak az energiával.

A szén és a kőolaj megnövekedett felhasználása azonban semmissé tette az energiatakarékosság révén elért kibocsátás-csökkentést.

Mindez annak ellenére történt, hogy a megújuló energiaforrások aránya rekordot jelentő 46 százalékot ért el Németország villamosenergia-mixében. Európa legnagyobb gazdaságának üvegházhatásúgáz-kibocsátása tavaly 761 millió tonna körül volt, ami elmaradt a 756 millió tonnás céltól, valamint a 2020-as referenciaértéktől, vagyis az 1990-hez képest 40 százalékos csökkentéstől – közölte az Agora.

Robert Habeck gazdasági miniszter szerint a számadatok azt mutatják, hogy Németország jó úton halad a megújuló energiaforrások elterjesztésében, miután tavaly több törvényt is elfogadtak, hogy felgyorsítsák ezt a folyamatot. Habeck elmondta, hogy a kormány tárgyalásokat folytat egy energiahatékonysági törvényről is. „A számok azt mutatják, hogy mennyire fontos az energiatakarékosság érdekében végzett munka” – idézte a Reuters egy korábbi nyilatkozatát.

Berlin célja, hogy 2045-re szén-dioxid-semlegessé váljon, 2030-ra pedig 65 százalékkal csökkentse a kibocsátást 1990-hez képest. Jelenleg azonban, az Oroszország ukrajnai invázióját követő energiabiztonságot szolgáló rövid távú intézkedések miatt nem tudta teljesíteni a kitűzött célokat.

2022 nyarán Németország a csökkenő gázszállítások ellensúlyozására engedélyezte a széntüzelésű erőművek újraindítását vagy élettartamuk meghosszabbítását.

Az energiaipar CO2-kibocsátása 2022-ben 255 millió tonna volt, ami 3 százalékkal több az előző évinél, de valamivel elmarad az ágazat 257 millió tonnás célértékétől.

A feldolgozóipar is teljesítette a célját, tavaly 8 millió tonnával csökkentette a kibocsátást a takarékossági intézkedéseknek és a termelés visszaesésének következtében, a közlekedési és az építőipari ágazat azonban elmaradt az éves céljától.

Habeck szerint sürgős intézkedésekre van szükség a közlekedési ágazat CO2-kibocsátásának csökkentéséhez, az ágazat megreformálása azonban nagyobb kihívást jelent, mint a gazdaság más területeinek reformja, mivel az emberek mindennapi életét érinti, amelyet nem lehet gyorsan megváltoztatni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kormányinfó: Nagy Márton fontos bejelentést tett – jó hír jöhet május végén?
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:51
Lezajlott a húsvét előtti Kormányinfó, jöhet újabb árrésstop is. 
Makro / Külgazdaság Megint vágott a kamatokon az EKB
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 14:46
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette a három irányadó eurókamat szintjét.
Makro / Külgazdaság Horváth Gábor: Szűk a mozgástér, de a magyar költségvetési politika jó irányba tart
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:03
A Költségvetési Tanács elnöke szerint a magyar gazdaságpolitika továbbra is stabil.
Makro / Külgazdaság Megörült az árrésstopnak? Ezt tudnia kell!
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 07:41
Bejött, de hamarosan kilőhetnek az árak.
Makro / Külgazdaság Már nem vagyunk rekorderek – de ennek most örülni kell
Csabai Károly | 2025. április 17. 06:03
A márciusi jelentős hazai inflációlassulás megtette a hatását. Szemben februárral, a múlt hónapban már nem Magyarországon volt az Európai Unió 27 tagállama közül a legmagasabb az éves fogyasztói árindex, Lengyelországban és Romániában is nagyobb volt a pénzromlás, mint nálunk – derül ki a Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Mivel pedig a Magyar Nemzeti Bank nem változtatott az alapkamatán, a visszatekintő reálkamatok rangsorában is sikerült előrébb lépnünk.
Makro / Külgazdaság Vége az áresésnek, nem lesz olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 10:20
Csütörtökön ezúttal nem változnak a hazai üzemanyagárak sem a benzin, sem pedig a gázolaj tekintetében.
Makro / Külgazdaság Nőni kezdett a bankok feketelistája
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 07:23
Hosszú évek óta tartó rövidülés után márciusban nőni kezdett a KHR-ben nyilvántartott lakossági mulasztások száma.
Makro / Külgazdaság Köszönjük, Trump: Magyarország lehet a vámháború egyik legnagyobb vesztese
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 16:59
Ha az autóipart nézzük. Svédország és Szlovákia mellett. 
Makro / Külgazdaság Varga Mihály kezdeményezi az MNB alapítványainak megszüntetését
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 13:37
Törvényi szinten is módosítanák a jegybank hatáskörét.
Makro / Külgazdaság Kétségbeesetten igyekeznek alkalmazkodni Trump „új világához”
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 10:44
További állami támogatásokat jelentett be a dél-koreai kormány az amerikai gazdaságpolitika cikk- cakkjaira reagálva. Ezúttal a félvezetőgyártás állami hátszelét növelik az autóipar után.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG