A sok száraz makroadat után más mutatók szerint igyekszik képbe helyezni Görögországot az Aegon Alapkezelő Total Return blogja. „Miért tartanak ott, ahol tartanak? Tényleg a nagy adósság az egyetlen probléma?” – teszi fel a költői kérdést Duronelly Péter szenior elemző.
„Görögország problémája nem az adósság, hanem saját maga” – válaszolja is meg. Többek között a Világbanknak is van egy kimutatása arról, hogy milyen az intézményi környezet az egyes országokban, például milyen a kormányzás, a jogrend ereje és a korrupció elleni fellépés.
Ezekre a szempontokra a Világbank pontokat ad, és meghatározza, a teljes mezőnyben hol helyezkedik el az adott nemzet. A legjobb a 100, a legrosszabb a 0. A szerző érdekes ábrái szerint – amelyek az eredeti cikkben láthatók – az európai periféria-országok között is rosszul áll Görögország a kormányzás hatékonysága, a jogállamiság és a korrupció elleni harc területén.
Van ábra, ahol Olaszország áll rosszabbul, a spanyolok, portugálok vagy a pár éve még nagy bajban levő írek viszont sokkal jobban. Magyarországnál az az aggasztó, hogy 10-15 éve lefelé mutató trendben mozog az említett mutatók terén, még ha egyelőre valamivel jobb is a helyzet, mint a görögök és az olaszok esetében.
„Elismert mérőszámokról van szó, tehát valószínűleg nem teljesen kamu az egész” – írja Duronelly. Aggasztó, főleg a görögökre nézve Argentína példája, ahol másik blogbejegyzése szerint „a leértékelés és a csőd nem oldott meg semmit, viszont úgy szétzilálta az intézményrendszert, hogy mostanra az ország teljesen reménytelenné vált”.