6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Lecserélik az európai nukleáris arzenálhoz tartozó nukleáris bombákat. A lépés egy régóta futó modernizációs program része, de a szállítást most felgyorsították.

Már decemberben megérkezhetnek az új, B61-12-es jelzésű atombombák az európai bázisokra, derítette ki a Politico, amelynek a birtokába jutott egy ezzel foglalkozó diplomáciai irat. A fegyvereket eredetileg jövő tavasszal kezdték volna átszállítani Európába, de a Pentagon úgy döntött, hogy felgyorsítja az eseményeket, és már az év vége előtt elindul a program.

Egy C-17-es szállítógépre tesznek fel amerikai katonák egy B61-es bombát, robbanófej nélküli, gyakorlóváltozatban. Fotó: Wikimedia
Egy C-17-es szállítógépre tesznek fel amerikai katonák egy B61-es bombát, robbanófej nélküli, gyakorlóváltozatban. Fotó: Wikimedia

A B61-es jelzésű atombombát még 1963-ban tervezték, 1968-tól gyártották, és összesen több mint 3 ezer darab készült belőle. Ahhoz, hogy a fél évszázados bombák egész mostanáig szolgálatban maradhattak, több felújítási, modernizációs programra volt szükség, ebből korábban 11 zajlott le, most pedig éppen a 12. van soron. Ennek előkészületei, a szükséges tesztek évek óta zajlanak, és végül némi elhúzódás után idén tavasszal kezdődhetett meg a modernizált bombák gyártása, amelyekből összesen közel 500 darabot fognak elkészíteni.

Pontosabb, rugalmasabb bevetést tesz lehetővé a változtatás

A módosítások nem érintik a B61-esek robbanófejeit, hanem egyrészt a bombák biztonságosságát és megbízhatóságát javítják, másrészt felszerelhetővé teszik a bombát számos amerikai és NATO-szövetséges repülőgépre, például a B-2 és B-21-es bombázókra, vagy F-16-os, F-35-ös, illetve Tornado vadászgépekre is. További fontos módosítás, hogy a bomba a késleltetést szolgáló ejtőernyő helyett új fejlesztésű vezérsíkokat kap, ezek minimális manőverező képességet is adnak a levegőben zuhanó fegyvernek, és összességében, egy szakértő szavai szerint „jelentősen magasabb pontosságot” biztosítanak a B61-es bombáknak.

Maga a változatlanul hagyott robbanófej egyébként önmagában is egy érdekes konstrukció, mivel hatóereje „állítható”, méghozzá nagyjából a 0,3 és az 50 kilotonna közötti tartományban. (Csak viszonyítási alapként: a Hirosimára és Nagaszakira ledobott atombombák 15, illetve 20 kilotonnás robbanóerővel bírtak.) Ez alapján a bomba akár nagyon korlátozott taktikai célokra is bevethető, de komoly pusztításra is képes lehet, adott esetben egy várost is le képes radírozni a térképről.

Európai, pontosabban német, olasz, belga, holland és török bázisokon nagyjából száz darab B61-es bombát tárolnak jelenleg, a programban ezeket tervezik lecserélni a modernizált verzióra (persze ezek sem az eredeti, 50-60 évvel ezelőtti változatok már, hanem a korábbi 11 fejlesztési program „termékei”). A tervek szerint a mostani modernizáció lefutása után már az egész világon csak a B61-es bomba 11-es, illetve 12-es verziószámú változatai maradnak hadrendben. Előbbi, tehát a B61-11 „bunkerromboló” képességekkel is rendelkezik, tehát föld alatti, megerősített célpontok ellen is bevethető, ez a 12-es fejlesztési programban felújított bombákra nem lesz igaz, ezek csak a földfelszínen, illetve nagyobb magasságokban detonálhatóak hatékonyan.

Kinek szól az üzenet?

A Politico birtokába jutott diplomáciai iratok szerint a jövő tavasz helyetti gyorsított, már most decemberben megkezdődő szállítási ütemtervről amerikai tisztviselők egy brüsszeli, zártkörű megbeszélésen tájékoztatták a NATO-tagállamok képviselőit. A lépés természetesen azért kap kitüntetett figyelmet, mert az ukrajnai háború kapcsán folyamatosan napirenden van a kérdés, hogy Oroszország rendszeres fenyegetőzésének megfelelően bevet-e esetleg nukleáris fegyvereket, és ha igen, erre milyen választ adna a NATO. Ahogy egy korábbi cikkünkben megírtuk, egy ilyen esetben a legvalószínűbb forgatókönyv egy pusztítónak szánt, de nem nukleáris válaszlépés lenne, ám ha elindul az eszkaláció egy ilyen félelmetes köre, akkor természetesen nem lehet kizárni azt sem, hogy egy ponton a NATO is nukleáris fegyverek bevetésére kényszerül.

Ennek ellenére a Pentagon szóvivője, Patrick Ryder a Politico a mostani lépést firtató kérdésre úgy válaszolt, hogy annak nincs köze az ukrajnai helyzethez.

„Miközben nem fogunk megosztani részleteket a nukleáris arzenálunkkal kapcsolatban, a B61 nukleáris fegyverek modernizácója évek óta tart, és a régebbi fegyverek biztonságos és felelősségteljes lecserélése a fejlesztett, B61-12-es verziókra egy régóta tervezett és ütemezett modernizációs erőfeszítés része. Semmilyen módon nincs kapcsolatban az Ukrajnában zajló eseményekkel, illetve nem volt felgyorsítva semmilyen módon”

- állította Ryder. Ennek ellenére sokan úgy látják, hogy a felgyorsított csereprogram igenis üzenetértékű Ukrajnával kapcsolatban, ám az üzenet nem Oroszországnak, hanem az európai NATO-szövetségeseknek szól.

„Én arra tippelnék, hogy ez inkább a NATO, mintsem Oroszország felé irányul. A régebbi B61-ek itt vannak. Az oroszok ezt tudják. Teljesen jól működnek. Az újak újabbak lesznek, de ez nem akkora különbség. De ez is egy módja a biztonságérzet növelésének a szövetségesekben, amikor különösen fenyegetve érzik magukat Oroszország által”

- mondja Tom Collina, a nukleáris fegyverek leszereléséért küzdő Ploughshares Fund egyik igazgatója. Ezt mutatja az is, hogy a dokumentum szerint a fent említett megbeszélések során 15 NATO-tagállam fogalmazott meg aggodalmakat azzal kapcsolatban, hogy „nem szabad engedni Putyin nukleáris zsarolásának”.

Egy ilyen kiélezett helyzetben persze bármilyen, a nukleáris fegyvereket érintő lépés kitüntetett figyelmet kap, és értelmezhető a helyzet eszkalációjának is. Collina szerint is ez a helyzet, de ettől tart Hans Kristensen, a Nuclear Information Project igazgatója is, aki a csereprogram felgyorsításáról ezt mondta:

„Furcsa lenne ez a sietség. Azt mondogatják, hogy nem válaszolunk erre a helyzetre nukleáris fegyverekkel. Nem hiszem, hogy erre az útra szeretnének lépni.”

Mindenesetre a kiszivárgott hírekre reagált Oroszország is. Alekszandr Grusko orosz külügyminiszter-helyettes a RIA-Novosztyi orosz állami hírügynökségnek nyilatkozva kijelentette:

„Nem hagyhatjuk figyelmen kívül az Európában található nukleáris fegyverek, köztük a szabadeséses bombák modernizációjára vonatkozó terveket. Az Egyesült Államok felújítja ezeket, növeli pontosságukat és csökkenti a nukleáris robbanófej erejét, ezzel ’harctéri fegyverekké’ teszi e bombákat, lejjebb szállítva a nukleáris küszöböt.”

Ez persze nem úgy túlságosan megnyugtató megfogalmazás, de kis túlzással azért azt is mondhatnánk, hogy ennél jóval fenyegetőbb kijelentéseket is tesznek naponta-hetente orosz politikusok nukleáris fegyverekkel kapcsolatban, így talán nem feltétlenül érdemes túl komolyan venni. Arról például Grusko már nem tett említést, hogy ugyanennek a modernizációs programnak a részeként az Egyesült Államok hamarosan végleg leszereli a sokkal nagyobb, megatonnás hatóerejű nukleáris bombáját, a B83-ast, illetve a legújabb tervek szerint leállítják a még a Trump-kormányzat idején indított, nukleáris robbanófejekkel is felszerelhető, tengeralattjáróról indítható cirkálórakéták kifejlesztésére indított programot is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság 50 százalékról nullára: utolsó atomerőművét is leállítja egy ország
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 11:16
Tajvan megkezdte utolsó aktív atomerőművének leállítását a Taiwan Power (Taipower) állami energiaellátó vállalat szombaton kiadott tájékoztatása szerint.
Makro / Külgazdaság Főhet Putyin feje: gyengélkedni kezdett az orosz gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 08:52
Befékezett az orosz gazdaság, és bár az infláció csökkent, még mindig 10 százalék fölött van.
Makro / Külgazdaság Trump tombolni fog: egy drámai lépéssel leminősítették az Egyesült Államokat
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 08:04
Az utolsó nagy hitelminősítő is elvette a legjobb besorolást az Egyesült Államoktól.
Makro / Külgazdaság Alig van infláció az egyik legnagyobb uniós országban
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 13:31
Olaszországban 1,9 százalékkal, az előző havival megegyező ütemben nőttek a fogyasztói árak áprilisban éves összevetésben – derült ki az olasz statisztikai hivatal, az Istat pénteken közzétett végleges adataiból.
Makro / Külgazdaság Hatalmasat kaszált Trump az Egyesült Arab Emírségekben
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 12:22
Nagy üzleteket kötött az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Tetszetős, de minden alapot nélkülöző állítás – ügyvédek a devizahiteles ítélet következményeiről
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 10:19
Csak kevés szerződésre vonatkoztatható az uniós bíróság ítélete?
Makro / Külgazdaság Nőtt a munkanélküliség az OECD tagországaiban
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 09:59
Elmozdulás a történelmi szinten is kirívóan alacsony adathoz képest.
Makro / Külgazdaság Nem jöttek jó hírek Tokióból
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 09:14
Visszesés, egy éve az első.
Makro / Külgazdaság Teljes hátraarcot csinál Belgium energiaügyben
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 08:19
Mégsem zárják be az atomerőműveket.
Makro / Külgazdaság Vannak, akik fityiszt mutatnak Trump vámjainak
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 16:20
A Fidelity szerint továbbra is bőséges lehetőség kínálkozik a közép- és kelet-európai részvénypiacokon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG