Valóban visszavonnak orosz csapatokat?
Nyugati és ukrán tisztviselők óvatosan reagáltak Oroszország azon állítására, hogy jelentősen visszafogja katonai tevékenységét Észak-Ukrajnában, miután az isztambuli béketárgyalásokon előrelépés történt. Alekszandr Fomin orosz védelmi miniszter-helyettes kijelentette, hogy Moszkva „radikálisan csökkenti a katonai tevékenységet Kijev és Csernyihiv irányában”. A több mint egy hónapja kezdődött invázió egyértelműen megrekedt, sőt az utóbbi napokban az ukránok ellentámadásba lendültek. Így sokan kétségbe vonják az oroszok szándékait, és inkább tartják a csapatok átcsoportosításának, mint valódi békeszándéknak a lépést.
Zelenszkij is óvatos
Az ukrán haderő nem csökkenti védelmi erőfeszítéseit annak ellenére sem, hogy Oroszország Kijev és Csernyihiv térségében katonai tevékenységének korlátozását jelentette be - hangoztatta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedd éjjel közzétett videóüzenetében. Az államfő pozitívnak minősítette a két fél között Isztambulban folyó tárgyalásokról érkező jelzéseket, de kijelentette, hogy "ezek nem feledtetik a robbanásokat és az orosz aknákat".
Egyúttal - nyugati vezetőkhöz hasonlóan - ő is óvatosságra intett azokkal az orosz közlésekkel kapcsolatban, hogy Moszkva jelentősen visszafogja katonai műveleteit több körzetben. Mint mondta, Ukrajna nem csökkenti védelmi erőfeszítéseit, és csak tényleges orosz feszültségenyhítő lépések esetén javulhat a bizalom a két fél között.
Az ukrán hírszerzés nem lát orosz visszavonulást
A helyi idő szerint 22 órakor megjelent ukrán hírszerzési bejelentés szerint vannak ugyan csapatmozgások Kijev környékén, de ezek csupán „az egyes egységek rotációja”, és célja Ukrajna „katonai vezetése félrevezetése”.
Az oroszok lépései nem jelentenek tűzszünetet
Moszkva vezető tárgyalója, Vlagyimir Medinszkij azt mondta, hogy Oroszországnak a katonai műveletek „drasztikus csökkentésére” tett ígérete nem jelent fegyverszünetet. Medinszkij az orosz állami tulajdonú Tass hírügynökségnek adott interjújában azt mondta, még „hosszú utat kell megtenni” ahhoz, hogy Ukrajnával közös megegyezésre jussanak.
Biden folytatná a szankciós politikát
A Moszkva elleni szankciós politika fenntartásában állapodott meg Joe Biden amerikai elnök, Boris Johnson brit miniszterelnök, Emmanuel Macron francia elnök, Olaf Scholz német kancellár és Mario Draghi olasz kormányfő keddi telefonbeszélgetésében - közölte a washingtoni Fehér Ház a tanácskozást követően. A közlemény szerint egyetértettek abban, hogy folytatják a nyomásgyakorlást az Ukrajnát támadó Oroszországra, és "folyamatosan növelik azt az árat, amelyet Moszkvának fizetnie kell" a háborúért.
Leszögezték, hogy a nyugati eltökéltséget mindaddig nem enyhíthetik, amíg "az Ukrajnára kényszerített rettenet be nem fejeződik". Biden azt is értésre adta, hogy kétségei vannak Oroszország azon szándékát illetően, hogy alábbhagy a katonai tevékenységgel Kijev környékén és más területeken.
Az orosz hadműveletek első szakasza lezárult
Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter kijelentette, hogy Moszkva „fő célja” Ukrajnában most a Donbász régió „felszabadítása”. Moszkva a bejelentés szerint korlátozottabb célokra tér át, miután a háború első hónapjában heves ukrán ellenállásba ütközött, Soigu kijelentette, hogy „a hadművelet első szakaszának fő feladatai befejeződtek”.