Újabb fontos hadieszközzel erősödhet az ukrán hadsereg. A német kormány ugyanis vizsgálja, hogy miként szállíthatna Taurus típusú robotrepülőgépeket Ukrajnának a következő hónapokban saját hadserege készleteiből, írja a német FAZ a Spiegel értesüléseire hivatkozva.
Moszkvát is elérhetnék, de...
Az ügyben már folynak az egyeztetések a német védelmi minisztérium és a hadiipar között. Ezek során Boris Pistorius német védelmi miniszter technikai változtatást kért a gyártótól: a szállítandó Taurusokba „integrálni kell egy limitet a célprogramozást tekintve.” Iparági körökből származó információk szerint ez néhány hétig eltarthat, de technikailag megoldható.
Ennek hátterében az áll, hogy Olaf Scholz német kancellár nem szeretné, ha az ukrán hadsereg Oroszország területét is támadná a robotrepülőgépekkel, ez ugyanis vélekedése szerint eszkalálhatná a háborút. Emiatt csak a változtatás megtörténte után engedélyezheti majd a szállítást.
A Taurusokat repülőgépek lövik ki, hatótávolságuk több mint 500 kilométer, azaz mintegy kétszer nagyobb, mint a francia-brit fejlesztésű Storm Shadow-ké (utóbbiakkal már rendelkezik az ukrán hadsereg). A német-svéd fejlesztésű fegyver eredeti verziójával tehát – a jelenlegi frontvonalakat alapul véve – elméletileg Moszkvát is elérhetné Ukrajna.
A Taurusok szállítása mindenesetre jelentős mértékben segítene Kijevnek „az orosz agresszió elleni védekezésben”, jelentette ki Jürgen Hardt, az ellenzéki Kereszténydemokrata Unió (CDU) külpolitikai szakértője.
Szerinte ha a német kormány ukrán győzelmet szeretne látni, akkor nem szabadna haboznia. Ugyanakkor ő is hozzátette, hogy nemzetközileg is orosznak elismert területeket nem szabad támadni vele.
Storm Shadow-k a Krím ellen
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a Storm Shadow-kat már sikerrel használja az ukrán hadsereg. Eleinte csak Kelet-Ukrajnában támadott vele orosz célpontokat, a közelmúltban azonban már az oroszok által 2014-ben elcsatolt Krímben is bevetette őket.
A nagy hatótávolságú, manőverező robotrepülőgépeket elsőként Nagy-Britannia szállította le Kijevnek, július elején pedig Emmanuel Macron francia elnök is közölte, hogy országa ilyen fegyvereket ad Ukrajnának.
Ő is hozzátette ugyanakkor, hogy a SCALP-okat (Franciaországban így hívják a Sturm Shadow-t) védelmi céllal adják. Ezzel hallgatólagosan kizárta, hogy a fegyvert Oroszország elleni támadásra használják.
Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter már korábban óva intette Ukrajnát attól, hogy NATO-fegyvereket (például Storm Shadow-kat) vessen be az elcsatolt félszigeten.
Visszatérve Németországra, Olaf Scholz az idei év elején – szintén eszkalációtól tartva – csak hosszú mérlegelés után engedélyezte német Leopard páncélosok szállítását Kijev számára.
A kancellár akkor azt mondta: a döntés követi azt az eddigi elvet, miszerint erejükhöz mérten támogatják Ukrajnát, valamint nemzetközi szintű "szoros egyeztetés és koordináció után" cselekednek. Ezzel párhuzamosan ugyanis az Egyesült Államok Abrams, Nagy-Britannia pedig Challenger 2 típusú harckocsik szállításáról döntött.
Berlin most a Taurusok szállítását ugyanakkor nem teszi függővé attól, hogy ad-e Washington is Kijevnek hasonló hadieszközt.