5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az oroszországi magyar export jelentősen visszaesett, a háború azonban lehetőséget is jelent a kockázatot felvállaló magyar cégek számára, hangzott el a Magyar Külkereskedelmi és Iparkamara (MKIK) külgazdasági évnyitó konferenciáján.  A panelbeszélgetésen a magyar külpiaci üzleti lehetőségeket vették számba a szervezet szakértői.

Az orosz gazdaság erősen visszaesett, nagy problémákkal küzd, de nem omlott össze a nyugati szankciók miatt, jelentette ki Szekeres István, az MKIK Magyar-Orosz Tagozat elnöke a beszélgetésen.

Mint mondta, Oroszország importja 20, exportja pedig 14 százalékkal esett vissza tavaly, az infláció 13 százalék volt, az idén pedig 0-3 százalékkal csökkenhet a gazdaság teljesítménye becslések szerint. Bár a behozatal 2023-ban növekedhet (hat százalékkal), az export ugyanennyivel tovább csökkenhet, az infláció pedig 10 százalék felett maradhat.

Zuhant az exportunk, de...

Ami a hazai vonatkozásokat illeti, Szekeres István szerint a magyar export Oroszországba 37 százalékkal 1,3 milliárd dollárra esett vissza tavaly. A csökkenés persze egész Európára jellemző, Nagy-Britannia oroszországi exportja például 58 százalékkal zuhant. Ezzel szemben Törökország csaknem 50 százalékkal növelte kivitelét.

Szekeres István, az MKIK Magyar-Orosz Tagozat elnöke (szemben) szerint a nyugati cégek kivonulása üzleti lehetőség a magyaroknak. Fotó: Privátbankár/Izsó Márton Artúr
Szekeres István, az MKIK Magyar-Orosz Tagozat elnöke (szemben) szerint a nyugati cégek kivonulása üzleti lehetőség a magyaroknak. Fotó: Privátbankár/Izsó Márton Artúr

Nem túl kedvező tehát a helyzet, az új piaci befektetésekkel minimum őszig várni kell, figyelmeztetett. Ezzel együtt erősíteni kell az oda exportáló és ott gyártó magyar cégek helyzetét, hogy a háború után jó pozícióból szálljanak be a versenybe.

A Magyar-Orosz Tagozat elnöke kérdésre válaszolva beszélt arról is, hogy a nyugati cégek kivonulása egyben üzleti lehetőséget is teremt a befektetőknek: most lehet olcsón megvenni a távozó vállalatok telephelyeit, üzleteit. Ez persze kockázatos, de Oroszországban ilyen szempontból nagyok a lehetőségek, fogalmazott.

Prémium áru Kínába

Egy másik keleti nagyhatalommal, Kínával kapcsolatban Nádasi Tamás, az MKIK Magyar-Kínai Tagozatának az elnöke úgy vélekedett: a világ a blokkosodás útján halad, Kína ugyanakkor akár nyertese is lehet a háborúnak. Megállíthatatlanul jönnek a kínaiak Európába, Magyarországra, és békés úton hódítják meg a világot: vásárolnak és befektetnek, jegyezte meg.

Szerinte az ottani, 1,4 milliárd fős piac óriási lehetőséget jelent a külföldi cégeknek, mint ahogy az is, hogy a lakosság óriási megtakarításokkal rendelkezik.  

Hozzátette: míg Magyarország területének 60, addig Kína területének csak hat százaléka megművelhető, ezért a távol-keleti ország szinte minden élelmiszerből behozatalra szorul, azaz korlátlan exportlehetőségeket jelent a magyar agrárium számára.

Olcsó áruval a magas szállítási költségek miatt ugyanakkor nem érdemes foglalkozni, főleg prémium áruval lehet betörni az ottani piacra, vélekedett.

Ami az egyéb piacokat illeti, a panelbeszélgetésen elhangzott: Törökország amúgy sem könnyű piac, a közelgő, májusi választások miatt pedig még bonyolultabb a helyzet, ezért a befektetésekkel érdemes megvárni a második félévet.

Kazahsztánban szintén a mezőgazdasági cégek előtt vannak lehetőségek, a közeljövőben például vetőmagot fog kiszállítani oda az MKIK. A közép-ázsiai térségbe ugyanakkor nehéz és a korábbinál drágább most szállítani az ukrajnai háború miatt, 3-4 hét alatt jutnak csak el oda a kamionok Európából.

És mi van az európai piacokkal?  

Ami Európát illeti, a német piacon a zöld technológiában vannak lehetőségek, mivel a német gazdaság zöld átálláson megy át, emellett elektronikai műszereket, alkatrészeket tekintve is importra szorul, ami lehetőség a magyar cégeknek is, mondta Bódi László. A Magyar-Német Tagozat elnöke szerint német középvállalatok is szóba jöhetnek akvizíciós célként.

Szlovákiával kapcsolatban Tordai Péter, a Magyar-Szlovák Tagozat elnöke azt emelte ki, hogy jók a politikai kapcsolatok a két kormány között, gazdaságilag Szlovákia Magyarország egyik legfontosabb partnere.

A magyar beruházók nagyon aktívak Szlovákiában, fordítva viszont ez nem igaz: a szlovákok magyarországi befektetései csak tizedét teszik ki az ottani magyar befektetéseknek.

A hazai cégeknek vonzóak lehetnek a határmenti Interreg-programok turisztika és képzési területen, fűzte hozzá.

A román-magyar gazdasági kapcsolatokon szintén nem látszik a háború hatása, erről már Orosz Tivadar, a Magyar-Román Tagozat elnöke beszélt.

Mint mondta, a két ország közötti kereskedelmi forgalom 12,5 milliárd euróra nőtt 2022-ben. Románia a 7. legnagyobb partnerünk a külkereskedelemben, az exportunkat tekintve a 3., az importot tekintve a 11. helyen áll – az áruértéket tekintve mintegy 3 milliárd euróval többet viszünk ki, mint amennyit behozunk.

Orosz Tivadar arra is felhívta a figyelmet, hogy villamosenergiát exportálunk és importálunk is Romániából, szerinte ebben van perspektíva. Fontosnak nevezte a vas és acél importját is, és kitért arra is, hogy folyamatosan növekszik a romániai magyar befektetések súlya.

A Nyugat-Balkánnal kapcsolatban Galambos Attila, a Nyugat-balkáni Tagozat elnöke azt emelte ki, hogy nagyon jó a viszony Szerbiával, és a térség többi országával is aránylag jók a kereskedelmi és befektetési kapcsolatok. Ugyanakkor ott is probléma a munkaerő hiánya a jelentős elvándorlás miatt.

Az MKIK évnyitó konferenciáján Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is beszélt az idei fő külgazdasági célokról. Erről itt olvashatnak:  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megszólalt Bóka János az uniós pénzekről
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 13:46
Az Európai Bizottság (EB) és az Európai Parlament (EP) nyers politikai nyomásgyakorlásra használják a Magyarország elleni uniós eljárásokat, amihez a magyar baloldal tevőlegesen hozzájárult - közölte az Országgyűlés európai ügyek bizottsága keddi ülésén az európai uniós ügyekért felelős miniszter.
Makro / Külgazdaság Vaskos meglepetést okozott az óriás
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 09:02
A várt 4,8 százalékkal szemben 5,3 százalékos pluszt ért el a kínai gazdaság. 
Makro / Külgazdaság Fontos üzenet jött Németországból
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 08:28
Az Európai Unió ugyan finomabban próbálja lazítani tagországai függését a kínai gazdaságtól, mint az USA kormánya, ám a német vállalati vezetők úgy látják, hogy nem kéne elkapkodni ezt a dolgot.
Makro / Külgazdaság A legérzékenyebb ponton támadhatja Oroszországot az ukrán sereg?
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 07:55
Egy neves brit Kelet-Európa-szakértő szerint Vlagyimir Putyin rezsimje egyre inkább egy náci rendszerre emlékeztet, amit nem lehet szabályos keretek között legyőzni.
Makro / Külgazdaság A város, ahol bárki nyer, mindig elmarad a felvirágzás
Vég Márton | 2024. április 16. 07:07
A közlekedés romokban, rossz a közbiztonság, nagyobb beruházásról nem hallani. A lakosság pedig egyre fogy. Új polgármestert keres a megyeszékhely.
Makro / Külgazdaság Enyhült a német ipar ellátási hiánya
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 17:06
Csaknem a Covid előti szintre jutott vissza.
Makro / Külgazdaság Még nagyobb megszorítás jöhet a választások után?
Vég Márton | 2024. április 15. 15:01
Varga Mihály pénzügyminiszter 675 milliárd forintnyi állami beruházás elhalasztását jelentette be a legutóbbi Kormányinfón. Ekkora költségvetési kiigazítás elég vagy még várható egy újabb csomag? Ezekről a témákról beszélt újságírónk, Vég Márton a Trend FM hétfő reggeli műsorában.
Makro / Külgazdaság Bombaként robbanhat Magyar Péter pártja júniusban - elképesztő eredményt hozott a szavazás
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 14:44
Ez alapján nem az a kérdés, hogy szerez-e európai parlamenti helyet a TISZA Párt, hanem az, hogy Fideszt meg tudja-e verni.
Makro / Külgazdaság Ízekre szedte Magyar Péter Ukrajnával kapcsolatos álláspontját Rácz András
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 11:13
A kormánypropaganda szólamai köszöntek vissza Magyar Péter szájából, de ki lehet javítani a tévedéseket.
Makro / Külgazdaság Európa napelemgyártó kapacitásainak 10 százaléka kivándorol
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 10:51
A német Meyer Burger bezárja üzemét Freibergben miután a kormányzati támogatás későn érkezett. Az Európai Unió elveszti napelemiparát a támogatási versenyben?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG