5p

Az ütemesen emelkedő amerikai kamatok miatt a feltörekvő piacokat az elmúlt hónapokban drasztikus pénzkivonás sújtja. A rendszerszintű adósságválság bekövetkezte valós lehetőséggé vált. Káncz Csaba jegyzete.

Mary Daly, a San Francisco-i Fed elnöke a Financial Timesnak adott minapi interjújában jelezte, hogy lehetséges a 0,75 százalékpontos emelés szeptemberben, de Daly „alapvárakozása” a 0,5 százalékpontos emelés. A minneapolisi Fed elnöke, Neel Kashkari azt mondta, továbbra is arra számít, hogy a Fed-nek a jövő év kezdetéig további 1,5 százalékponttal kell emelnie alapkamatot, ami 4,4 százalék körüli szintet jelent. Igen ám, de a kamatláb-emelkedés pénzkivonáshoz vezet a feltörekvő piacokról, tovább súlyosbítva a pénzügyi problémáikat.

Leszakad a mennyezet

Az amerikai kamatok agresszív emelkedése olyan feltételeket teremt a nemzetközi tőkepiacokon, hogy számos kevésbé fejlett ország nem tudja majd visszafizetni a hiteleit. Srí Lanka már ebben a helyzetben van, és mások, köztük Kenya, Egyiptom, Banglades és Pakisztán jó eséllyel követik.

Leland Goss, a Nemzetközi Tőkepiaci Szövetség ügyvédje szerint a feltörekvő piacokon felvett hitelfelvétel egy évtized alatt a gazdasági kibocsátás negyedét jelentő 3,3 ezermilliárd dollárról 5,6 ezermilliárd dollárra, körülbelül egyharmadára nőtt.

Goss leszögezte a Financial Timesnak, hogy a „ rendszerszintű adósságválság bekövetkezte valós lehetőség". Hozzátette: „Azok a hitelezők, akiknek nem egy vagy néhány, hanem sok szuverén hitelfelvevővel szembeni kitettsége van, nagy összesített kitettséggel rendelkeznek". Ezek pedig "potenciális rendszerszintű kihatásokkal" járhatnak a nagy pénzügyi intézmények esetében.

Válság küszöbén a feltörekvő piacok? Fotó: Depositphotos
Válság küszöbén a feltörekvő piacok? Fotó: Depositphotos

Megy a periféria pénze a centrum felé

Egy, a múlt hónap végén kiadott jelentésből kiderült, hogy a feltörekvő piacokat már most is pénzkivonás sújtja. Az Institute of International Finance jelentése szerint a feltörekvő piacokról júliusban 10,5 milliárd dollár volt a kiáramlás, ami az elmúlt öt hónapban elérte a 38 milliárd dollárt -ez a leghosszabb idejű kiáramlás a feljegyzések 2005-ös kezdete óta.

Az úgynevezett feltörekvő piaci és fejlődő gazdaságok egyre romló gazdasági és pénzügyi helyzetére a ghánai jegybank múlt heti döntése mutatott rá azzal, hogy az elmúlt 20 év legnagyobb kamatemelését hajtották végre. Egy rendkívüli ülésen a jegybank 300 bázisponttal, 22 százalékra emelte az alapkamatot, „erős mögöttes inflációs nyomásra” hivatkozva. A jegybanki alapkamat 850 bázisponttal emelkedett tavaly novemberhez képest, amikor még 13,5 százalék volt – és ez a szint 2015 óta fennált.

Ghána fizetőeszköze, a cedi az elmúlt év során 25 százalékot veszített értékéből, és a világ második legrosszabbul teljesítő valutája lett a Srí Lanka-i rúpia után. Srí Lankához hasonlóan Nana-Akafu Addo elnök kormánya és kormányzó Új Hazafias pártja is tárgyalásokat folytat a Nemzetközi Valutaalappal egy 3 milliárd dolláros kölcsönről, holott korábban ellenállt egy ilyen lépésnek.

A ghánai helyzet romlása az egész kontinensen és az egész világon megismétlődik. A nigériai inflációs ráta elérte a 20 százalékos csúcsot – ez a legmagasabb az elmúlt 17 évben –, mivel az élelmiszer-, szállítási és energiaköltségek gyorsan emelkednek. Dél-Afrikában, a kontinens legnagyobb gazdaságában a nemzeti deviza, a rand értéke 5 százalékkal esett a múlt héten, a 30 éves államkötvények hozama pedig több mint 10 százalékra kúszott fel a pénzügyi és gazdasági feltételek romlásával. A dél-afrikai jegybank a múlt hónapban 75 bázisponttal emelte kamatát, amit a szomszédos Namíbiában is megléptek - az elmúlt 20 év legnagyobb emelésével.

Sorra jönnek az emelések

Az ázsiai válság nem korlátozódik Srí Lankára. A Fülöp-szigeteki peso 5 százalékkal esett idén, a pakisztáni rúpia 20 százalékkal, a thai baht pedig több mint 6 százalékkal. Pakisztán és Banglades is már az IMF-hez fordult.

A fejlett gazdaságok központi bankjai is folytatják a kamatemelést. A múlt héten a norvég jegybank idén másodszor emelte 50 bázisponttal kamatát, és jelezte, hogy a következő hónapban további, ugyanekkora emelkedésre lehet számítani.

A német központi bank, a Bundesbank elnöke, Joachim Nagel - aki egyben az EKB kormányzótanácsának is tagja - kijelentette, hogy az energiaárak megugrása valószínűleg 10 százalék fölé tereli az inflációt, és jövőre is magas marad. „Az infláció kérdése 2023-ban sem fog megszűnni” – mondta. „Valószínűleg tovább folytatódnak az ellátási szűk keresztmetszetek és a geopolitikai feszültségek. Eközben Oroszország drasztikusan csökkentette gázellátását, a földgáz és az áram ára pedig a vártnál nagyobb mértékben emelkedett.”

Valóban, a német áramárak hétszer magasabbak, mint egy évvel ezelőtt, a tízszeresére nőtt gázáremelések következtében. Nagel szerint magasabb infláció mellett további kamatemeléseknek kell következniük.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter nem boldog – itt a kormány reakciója Trump nagy bejelentésére
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 08:29
A külgazdasági és külügyminiszter a brüsszeli felelősöket emlegette.
Makro / Külgazdaság Donald Trumpék ezzel a magyar gazdaság alól is kirúgnák a széket?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 07:29
Előkerült egy brutális büntetővám terve. 
Makro / Külgazdaság Donald Trump megint aláírt, és ezt az egész EU megemlegeti
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 07:02
Az elnök vámok bevezetéséről szóló rendeletet írt alá.
Makro / Külgazdaság 25 ezer ember kerülhet az utcára – megkongatták a vészharangot az autóiparban a britek
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 06:41
A szigetország rendkívüli módon megsínylené az amerikai vémokat.
Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG