Egyelőre esélye sincs az olaj drágulásának
A nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate szerda reggel hordónként 47,48 dollár volt a chicagói Globexen, 52 centtel drágább a keddi New York-i zárónál. Hajnalban 1,05 dollárral volt drágább a keddi zárónál.
A kőolaj ára visszatért oda, ahol utoljára november 21-én tartott: három és féléves mélypontra, körülbelül a 2005. májusi szintre, már a nehezebben kitermelhető, úgynevezett marginális mezők becsült kitermelési önköltsége, hordónként 50 dollár alá. Ez hosszabb távon a kutatás-feltárás, a beruházások, a fejlesztések elmaradásával fenyegetne. A tartalék termelőkapacitások növekedésének lassulása hosszabb távon mindenképpen áremelő tényező.
A szerda reggeli, fölfelé tartó kiigazítást az is indokolja, hogy az OPEC vezetői most már egyre-másra jelzik: újabb termeléscsökkentés várható az exportőr országok legközelebbi, december 17-re tervezett miniszteri értekezletén. Az áremelkedés azonban egyelőre nem túl meggyőző, hiszen a világ jelenleg - és belátható ideig - mégiscsak úszik az olajban. Az elmúlt négy hét átlagában az amerikai termékkereslet 6,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, és szeptemberben az olajkereslet 12 éven belül a legkisebb volt, 12,8 százalékkal kevesebb a tavaly szeptemberinél, közölték a múlt héten az amerikai energiaügyi minisztériumban.
Eddig nem fékezte az áresést az sem, hogy nem csupán az OPEC exportja, hanem Oroszország olajkivitele is csökken: novemberben Oroszország napi 3,7 millió hordó kőolajat exportált a Transneft vezetékhálózatán, 12 százalékkal kevesebbet, mint októberben, közölték az orosz energiaügyi minisztériumban szerdaen. Az orosz olajtermelés napi átlagban 9,82 millió hordó volt a múlt hónapban 0,4 százalékkal kevesebb, mint októberben.
Lassan teletankolhatunk egy tizesből - újabb árzuhanás!
MTI