A márciusban belobbant tisztítótűz futótűzként terjed, ezt jelzi a Lehman Brothers csődközeli állapota - mondta Heim Péter. Az Aegon Magyarország Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgatója szerint a pénzügyi szektor által már leírt közel 600 milliárd dolláros veszteség szeptember végére elérheti a 650-800 milliárdot, az év végére pedig az 1.000-1.100 milliárd dollárt, így a jövő évre már csak igen csekély összeg leírása marad.
Hasonló nagyságrendű, 500-600 milliárd dolláros veszteség leírást valószínűsít a következő hónapokban Hamar Márton. "Nem vagyok optimista" - tette hozzá a Pioneer Alapkezelő részvénypiaci portfólió menedzsere, aki, akárcsak Heim Péter, a beszűkülő likviditást tartja a közeljövő legsúlyosabb problémájának.
Az igazi kérdés az, hogy az amerikai pénzügyi szektor válsága miként hat a reálgazdaságra, miként lassítja az USA exportját és miként zsugorítja tovább az USA belső fogyasztását - magyarázza Sarkadi Szabó Kornél. A Cashline vezető elemzője arra hívja fel a figyelmet, hogy a pénzügyi rendszer hatvan éve nem látott válságot él át, s mivel vége a "jelzálogpiaci piramisjátéknak", a befektetési pénzintézetek alatt is megremegett a talaj. Ráadásul a jelzáloghitelek adósai után egyre többen válhatnak fizetésképtelenné az áruhiteleket-, a kártyahiteleket-, illetve a fogyasztási hiteleket felvevők közül, noha ezekről régóta hallgatnak a pénzintézetek.
Eső után köpönyeg Elsőrendűről példátlanul meredek visszaminősítéssel fizetésképtelenségi szintre minősítette vissza hétfőn a Lehman Brothers bankcsoport holdingcégének és érdekeltségeinek adóskockázati osztályzatát a Fitch Ratings. A hétvégén csődbe ment Lehman londoni befektetési részlegét is csődgondnokság alá helyezték; a citybeli Lehman-érdekeltség ötezer alkalmazottjának sorsa a csődgondnokként tevékenykedő PricewaterhouseCoopers könyvvizsgáló kezében van. |
A megkérdezett elemzők szerint a világ legnagyobb biztosító intézetét, az amerikai AIG-t nem engedik csődbe jutni, az ügyfélkör megmentése ugyanis elemi érdeke az USA-nak, ezért feltehetően a Fed, a jegybank szerepét betöltő központi intézet, illetve egyes pénzintézetek akcióba fognak lépni.
A részvénypiacokon a következő hetekben akár tíz százalékos visszaesés is elképzelhető - véli az Aegon Magyarország Vagyonkezelő vezérigazgatója. Heim Péter hozzátette: Magyarországon mindennek közvetlen hatása a pénzügyi szektorra nem lesz, viszont Európában elkerülhetetlen a recesszió, s ennek nyomán 2009-ben a magyar GDP növekedési üteme sem lesz nagyobb 2,5 százaléknál.
Zuhanórepülés: tombol a pánik a piacokon
Ég a talaj a bankok lába alatt
Évszázados krízis Amerikában
Elfogyott a levegő Nagy-Britanniában
Zuhannak a bankpapírok
Kibírta az olaj a hurrikánt