4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Cikkünk első részében bemutattuk azt az olcsó és hatékony megoldást, amivel hozzájuthatunk pénzünkhöz akkor is, ha már lejárt a tartozás megfizetésének határideje. Megnéztük, hogyan működik a fizetési meghagyás, milyen esetekben alkalmazhatjuk és mikor nem. Mi történik azonban akkor, ha nem ismeri el az adós a követelésünket? Mi a teendő, ha mi kapunk fizetési meghagyást – megítélésünk szerint jogtalanul? Hogyan járjunk el, ha a kötelezett nem magyar, hanem egy másik uniós tagállam területén él vagy működik? Cikkünk második részében ezekkel a kérdésekkel is foglalkozunk.

A cikk első részét itt olvashatja >>

Mit tehet, aki fizetési meghagyást kap?

Ahogy azt korábban is írtuk: a fizetési meghagyás, ha annak jogosságát, összegét nem vitatják a kézhezvételtől számított 15 napon belül közjegyzőnél, jogerőre emelkedik, és megindulhat a kötelezettel szemben a végrehajtás. Az is előfordulhat, hogy a kötelezett elismeri a tartozást, és szándékában áll fizetni – ezt megteheti egy összegben, vagy kérhet részletfizetést is. A részletfizetési kérelmet a közjegyzőnek kell benyújtani, aki elbírálja azt.

Az adós azonban nem köteles belenyugodni abba, hogy pénzt követelnek rajta. Ha nem találja jogosnak a követelést, ellentmondást kell küldeni annak a közjegyzőnek, aki a meghagyást küldte. Ha postai úton küldjük az ellentmondásunkat, mindenképp ajánlott, tértivevényes formában tegyük, de lehetőségünk van személyesen is intézkedni, ilyenkor mindig kérjünk igazolást a dokumentum átvételéről.

Az ellentmondásban röviden indokolnunk kell, miért nem értünk egyet a követeléssel: például vitatjuk a teljes tartozást, vagy csak az összeggel kapcsolatban van kifogásunk. A tényállás komolyabb fejtegetésére azonban nincs szükség, erre később bőven lesz lehetőségünk: ha ugyanis 15 napon belül eljut a közjegyzőhöz az ellentmondás, akkor bíróság elé kerül az ügy.

Mi történik, ha nem ismeri el az adós a követelésünket?

A peres eljárásban már alaposan megvizsgálják, hogy jogos-e a követelés, bizonyítási eljárást is indítanak. Bár bizonyos esetekben – 1 millió forintos összeg fölött – a fizetési meghagyás kihagyásával egyből a bírósághoz is fordulhat az, akinek követelése van, szem előtt kell tartani azt is, hogy ez lényegesen költségesebb és hosszadalmasabb eljárás.

A polgári peres eljárás helyett – ha az adós nem magánszemély, hanem gazdasági társaság – választható a felszámolás is. Ennek célja, hogy megállapítsák a cég fizetésképtelenségét, jogutód nélkül felszámolják, vagyonából kifizessék a tartozást. Ez lehet gyorsabb és olcsóbb út a pereskedésnél - de nem zárja ki, hogy az eljárás végén az el nem ismert tartozást az adós polgári perben követelje vissza, így a végén mégis a bíróságon köthet ki az ügy.

Mit tehetünk, ha egy másik európai országban él vagy működik a kötelezett?

Persze ma már egyáltalán nem törvényszerű, hogy aki nekünk tartozik, az magyar állampolgár vagy cég. Nehezebb ügynek tűnhet, ha egy másik európai uniós tagállam polgárával vagy vállalatával szemben próbáljuk érvényesíteni követelésünket, pedig ma már erre is van viszonylag gyors és hatékony megoldás. Az európai fizetési meghagyásos eljárás alapvetően ugyanúgy működik, mint a magyar, még a költségei is megegyeznek (a követelés összegének 3 százaléka, legalább 5000, legfeljebb 300 000 forint).

A határidőkben van némi eltérés: a közjegyzőknek 30 napjuk van a fizetési meghagyás kibocsátására, és az adós is több időt kap arra, hogy ellentmondást adjon be: 30 nap a határidő. Az eljárásnak nincs felső határa, akár 400 millió forint összeget meghaladó követelés esetében is alkalmazható. További előnye, hogy ha az adós időben jelzi, hogy nem ért egyet a követeléssel, a peres eljárás magyar bíróság előtt indul meg. Ha viszont nem él ellentmondással 30 napon belül, a meghagyás jogerőre emelkedik, és a követelés behajthatóvá válik.

A cikk első részét itt olvashatja >>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Mokk Jogosan köthetjük feltételhez a karácsonyi ajándékot – akár vissza is kérhetjük
Dr. Kuti Szilvia | 2016. december 12. 06:06
Anikó és Tibor úgy döntöttek, segítik tanulmányaiban jól haladó keresztfiukat, Pétert, ezért tavaly karácsonyra egy használt autóval ajándékozták meg, hogy a fiú könnyebben közlekedhessen a lakhelyétől távoli egyetemére. A kulcs átadásakor azonban figyelmeztették: az autót azért kapja, hogy ezzel is egyszerűbb legyen elvégezni az iskolát, így csak abban az esetben tarthatja meg az ajándékot, ha a terveknek megfelelően, tavasszal lediplomázik. Péter azonban elhanyagolta tanulmányait, így a diplomáját még a mai napig sem vette át. Keresztszülei most úgy gondolják, hogy bár csak szóban egyeztek meg az ajándékozás feltételeiről, az autó részükre visszajár.
Mokk Házasodsz? Óvd meg magad a későbbi fejfájásoktól!
dr. Böröcz Helga | 2016. november 21. 08:08
A házassági szerződés nem a bizalmatlanság, hanem a tervezés jele. A házasságok több mint fele válással végződik Magyarországon, és ezek között is többségben vannak azok, amelyek csúnya vagyoni hercehurcává fajulnak. Mindkét fél számára megoldást jelenthet, ha időben határozunk arról, kit mi illet, ha különválnak az utak - véli a Magyar Országos Közjegyzői Kamara szakértője.
Mokk Aláíráshitelesítés vagy hitelesített aláírás - ez megoldja minden gondod?
Privátbankár.hu | 2016. október 10. 10:00
Ahogyan annak idején, az erőgépek elterjedésének időszakában a gépek erejének méréséhez és megértéséhez hívta segítségül az emberiség az addig ismert legáltalánosabban elterjedt egységnyi erőként kifejező dolgot, azaz egy ló erejét, úgy hívjuk segítségül a 4.0 ipari forradalom jelenségeinek megértéséhez és kifejezéséhez a meglévő hagyományos fogalmainkat, mint például az intelligencia, a tanulás, a problémamegoldás, a stratégia vagy akár a hitelesítés fogalmát.
Mokk Beázott lakás, terméketlen tenyészkanca, hibás elszámolás? Van segítség
dr. Reviczky Renáta | 2016. szeptember 12. 08:05
Gyakran merülhet fel olyan helyzet, hogy az elvárásainkon alul teljesítik a kifizetett szolgáltatásokat, aztán csak széttárja üzleti partnerünk a kezét, hogy ő bizony mindennek maximálisan eleget tett. Jó, ha tudjuk, hogy ilyen károkozás esetén is van megoldás, ehhez pedig elég egy közjegyző segítségét kérni.
Mokk Egy megfelelő szerződéssel elkerülhető a hosszas pereskedés
Dr. Mikó Ádám | 2016. augusztus 8. 10:14
Mindkét fél jobban jár átlátható és hiteles bérleti szerződéssel.
Mokk Szinte teljes a biztonság – neked is csak így éri meg üzletelni?
dr. Rák Viktor | 2016. július 12. 11:50
A zálogjogok nyilvántartásának rendszere jelentős átalakuláson esett át 2014-ben: a zálogjogok a korábbi közhiteles nyilvántartás helyett a hitelbiztosítéki nyilvántartásba kerülnek bejegyzésre. Az új rendszer ugyan gerjesztett szakmai vitákat, de egyértelmű, hogy a rendszer biztonságosabb és átláthatóbb a korábbiaknál, ez pedig jó hatással van a gazdasági szereplők finanszírozási ügyleteire.
Mokk Szinte teljes a biztonság - neked is csak így éri meg üzletelni?
dr. Rák Viktor | 2016. július 5. 08:38
A zálogjogok nyilvántartásának rendszere jelentős átalakuláson esett át 2014-ben: a zálogjogok a korábbi közhiteles nyilvántartás helyett a hitelbiztosítéki nyilvántartásba kerülnek bejegyzésre. Az új rendszer ugyan gerjesztett szakmai vitákat, de egyértelmű, hogy a rendszer biztonságosabb és átláthatóbb a korábbiaknál, ez pedig jó hatással van a gazdasági szereplők finanszírozási ügyleteire.
Mokk Valaki tartozik neked? Így hajthatod be per nélkül a legegyszerűbben
dr. Böröcz Helga | 2016. június 14. 06:10
Fizetési meghagyásos eljárással könnyű a kintlévőségek érvényesítése.
Mokk Kerüljük el a pereskedést: mire figyeljünk az adásvételi szerződésnél?
Dr. Mikó Ádám | 2016. május 9. 10:34
A hosszú jogviták elkerülésének eszköze az adásvételi szerződés. Mire figyeljünk mindenképp, ha tulajdonosként ingatlant adunk el vagy vevőként lakást, házat, vagy akár erdőgazdasági hasznosítású földet szeretnénk venni? Miért érdemes közjegyzőt is bevonni az adásvétel folyamatába? Ezekre a kérdésekre adunk most választ.
Mokk Külföldi az adósom, hogyan indítsak végrehajtást?
dr. Reviczky Renáta | 2016. április 11. 10:57
Elszállított termékek, teljesített szolgáltatások: évente több ezer alkalommal maradhatnak hoppon és kezdhetnek hosszadalmas nemzetközi perekbe magyar cégek és állampolgárok. Aggodalomra semmi ok, több európai uniós jogforrás is biztosítja, hogy a külföldi (azaz külföldön élő, külföldön bejegyzett) kötelezettel szemben felmerült pénzköveteléseink Magyarországon kívül is érvényesíthetőek legyenek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG