6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Freiheit, azaz Szabadság – ezzel a címmel jelent meg kedden Angela Merkel önéletrajza több mint 30 országban, köztük Magyarországon is. A könyvben a volt kancellár felidéz kínos pillanatokat, valamint számot vet nagy port kavart politikai döntéseivel is. A Nagyítóban emellett felidézzük, amikor eljutottunk az irodájához, és amikor együtt láttuk diskurálni őt Vlagyimir Putyinnal.

Angela Merkel megítélése ellentmondásos: sokan dicsőítik humanista és pacifista politikája miatt, sokan viszont Európa sírásójának tartják, mivel megnyitotta a kapukat menekültek és/vagy bevándorlók milliói előtt. És sokan kritizálják az Oroszországgal anno fenntartott szoros kapcsolatai miatt is.

Számvetés 70 évvel

Annyi bizonyos, hogy a 2005-től 2021-ig tartó kancellársága hosszú időre rányomta bélyegét Németországra és egész Nyugat-Európára. Ő volt a II. világháború utáni NSZK, majd Németország leghosszabb ideig regnáló kancellárja Helmut Kohl mellett – négy parlamenti választáson volt kancellárjelölt, mindegyiket megnyerte. Visszavonulása után pártja, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) nem találta új vezérét, és ellenzékbe szorult (igaz, Friedrich Merz vezetésével ismét visszaveheti a kormánybotot a jövő tavaszi előrehozott választáson).

A magyarul mintegy 600 oldalas, az Animus Könyvek gondozásában megjelent könyvben Merkel egész életére és politikai pályafutására, „az egykori NDK-ban, majd az egyesült Németországban eltöltött 35 évére” is visszatekint.

,,Szeretném érthetővé tenni, hogyan működik a politika, milyen elvek, milyen mechanizmusok működnek benne, és hogy mi vezérelt engem" – írja a kancellár, aki politikai tanácsadójával, Beate Baumann-nal közösen alkotta meg a művet.

Angela Merkel egy berlini fogadáson 2024. májusában
Angela Merkel egy berlini fogadáson 2024. májusában
Fotó: MTI/EPA/Getty Images pool/Sean Gallup

Az ajánlóból kiderül az is, hogy „minden korábbinál személyesebben” beszél gyerekkoráról, ifjúságáról, tanulmányairól az NDK-ban, a drámai 1989-es évről, a Berlini Fal leomlásáról, valamint betekintést enged „a világ leghatalmasabbjaival” folytatott találkozóiba és megbeszéléseibe. Emellett „a jelentős nemzeti, európai és nemzetközi fordulópontok” alapján „precízen megvilágítja”, hogy miként születtek meg „a korszakunkat meghatározó döntések”.

A könyv ajánlója szerint „egyedülálló betekintést nyújt a hatalom belsejébe – és határozott védőbeszéd a szabadság mellett.”

Hogy mindez mennyiben igaz, azt egyelőre nem tudjuk, mivel a vaskos könyvet még nem olvastuk.

Ugyanakkor már most egyfajta hype alakult ki körülötte a német sajtóban, amire persze a könyv helyi kiadója, a Kiepenheuer&Witsch is ráerősített: helyi beszámolók szerint a címét egészen a mai napig titok övezte, a könyvkereskedések raktáraiban pedig fekete fóliába csomagolva várták a megjelenést az első példányok.

Az ajtajáig eljutottam

A könyv azért is lehet érdekes, mert Merkel nagyon ritkán adott hosszabb interjúkat, az elmúlt években pedig alig mutatkozott a nyilvánosság előtt, és alig kommentálta a világpolitikai történéseket.

Egy, az akkori csapatában dolgozó munkatársa jó pár évvel ezelőtt kerek perec azt válaszolta kérdésemre egy budapesti fogadáson, hogy a kancellár „nem szokott interjút adni” (amúgy nem kértem tőle, másra vonatkozott a kérdés), és megkereséseimmel forduljak a sajtócsapatához.

Ezzel együtt láttam anno személyesen magyarországi látogatásai során – ugyanolyan benyomást tett rám, mint a tévéképernyőn keresztül –, és sok évvel ezelőtt egyik, a német parlamentben található szobájához is eljutottam (ott is volt neki egy, nem csak a kancellári hivatalban). Íme:

A Merkel-szoba
A Merkel-szoba
Fotó: Privátbankár/Wéber Balázs

De visszatérve a könyvre, Merkel ebben – állítja például a Mitteldeutscher Rundfunk (MDR) recenziója – mérsékelt önkritikát gyakorol. Érződik például, hogy újra és újra átgondol egyes kérdéseket – például a 2015-ös döntését, amikor nem zárta le a német határokat az Európába áramló tömeg előtt – , számba veszi az opciókat és megvizsgálja, hogy jó döntéseket hozott-e. A legtöbbször arra a következtetésre jut, hogy igen, de ezzel együtt őszintének hat – írja az MRD.

Merkel végig diplomatikus marad – a világpolitikai krízisekről szóló részeknél éppúgy, mint amikor egyik találkozóját Vlagyimir Putyinnal eleveníti fel. Aki – tudatában annak, hogy fél a kutyáktól – „Konni nevű fekete labradorával provokálta”:

De felidézi azt a legendás jelenetet is, amikor Donald Trump nem volt hajlandó vele kezet fogni a Fehér Házban.

Merkel csak finoman érzékelteti, hogy mit gondol erről. Mint írja, tartja magát, „,mint gyakran az életben, az angol nemesi szabályhoz, miszerint soha ne magyarázkodj, soha ne panaszkodj” (csak csináld tovább).

A volt kancellár ugyanilyen „nyugodtan és egyértelműen” áll ki Oroszország- és Ukrajna-politikája mellett, és ellentmond azoknak, akik szerint ezáltal nem akadályozta meg a háborút, sőt, talán még elő is segítette annak kitörését. Ez „a józanság jót tesz, tekintettel a jelenlegi krízisre és egyes politikai reakciókra” – írja az MDR.

Érdekesség az is, hogy Merkel hangsúlyozza keletnémet identitását, és megvilágítja a társszerző, egyben egykori irodavezetője szerepét is – Beate Baumann néha kicsit „árnyékkancellárnak” tűnik, aki sok döntést „minimum befolyásolt.”   

A recenzió szerint a könyv izgalmas, stílusa egyszerű és világos, és összességében „egy fontos, jól olvasható és szimpatikus” mű. 

A Putyin-szál

Merkel a megjelenés alkalmából egyébként több interjút is adott. A BBC-nek nyilatkozva például szintén megvédte Oroszország-politikáját. Anno jó kapcsolatokat ápolt Putyinnal, és szorosra fűzte a német-orosz kapcsolatokat – szerinte például a német-orosz gázbiznisz célja a német cégek segítése és a béke megőrzése volt.

Azt is mondta, hogy a háború korábban kitört volna, ha Kijev már 2008-ban rálépett volna a NATO-tagság felé vezető útra. Számára egyértelmű volt, hogy Putyin már akkor sem nézte volna tétlenül ezt a közeledési folyamatot.    

Úgy véli, hogy minden tőle telhetőt megtett annak érdekében, hogy “biztosítsa az együttműködés békés eszközeit” Oroszországgal. Putyin néhány hónappal Merkel távozása után indított totális háborút Ukrajna ellen.  

Merkelt és Putyint egyébként én is láttam együtt újságíróként 2013 tavaszán, a Hannoveri Vásáron, amelyen anno orosz cégek is nagy számban képviseltették magukat. Megfigyelhettem például, hogy a megnyitón egymás mellett ültek, és kedélyesen eldiskuráltak – akkor valószínűleg egyikőjük sem gondolta volna, hogy 10 évvel később már lángokban áll a térség.

A Nagyító többi cikkét itt olvashatják.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Hamarosan elnökválasztás lesz Grúziában, de már nem a nép választ
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 18:16
A grúziai parlamentben többséggel rendelkező Grúz Álom – Demokratikus Grúzia kormánypárt képviselői – a tiltakozó ellenzék távolmaradása mellett – megszavazták kedden az elnökválasztás kiírását december 14-ére.
Nemzetközi Donald Trump ezért vághatja tönkre az ír költségvetést
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 17:29
Írország 10 milliárd euróra értékeli a megválasztott amerikai elnök beígért politikájából eredő társaságiadó-veszteséget.
Nemzetközi Moszkva szerint megjavult korábbi terrorista ellensége
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 16:38
Oroszországban kezdeményezték, hogy felfüggeszthetővé váljon a terrorszervezetté minősítés.
Nemzetközi Izrael még jól megbombázta Bejrútot a küszöbönálló tűzszünet előtt
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 15:50
Az izraeli légierő bejelentette, hogy nagyszabású csapásokat mér a Hezbollah bejrúti célpontjaira.
Nemzetközi Putyin döntött: Európa sem fogadhat örökbe orosz gyerekeket
Kormos Olga | 2024. november 26. 14:57
Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírta azt a törvényjavaslatot, amely megtiltja orosz gyermekek örökbefogadását olyan országok állampolgárai számára, ahol legálisak a nemváltó műtétek.
Nemzetközi Izrael rég halogatott tervét valósítja meg
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 14:14
Jiszráél Kac védelmi miniszter kedden bejelentette, hogy megépül a biztonsági kerítés végig az ország jordániai határán.
Nemzetközi Itt lesz Európa támaszpontja Ukrajna segítésére
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 11:45
Egy új NATO-misszió veszi át januárban az Ukrajnának nyújtott nyugati katonai segélyek koordinálását – közölte hétfőn Boris Pistorius, Németország védelmi minisztere.
Nemzetközi Az eddigi legnagyobb dróntámadást indította Oroszország Ukrajna ellen
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 11:05
A rekordszámú drón mellett négy ballisztikus rakétát is kilőttek az oroszok.
Nemzetközi Oroszország egyre közelebb egy kulcsfontosságú sikerhez Ukrajnában
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 08:47
Az oroszok tovább nyomulnak előre Ukrajnában – nem számít, mekkora áldozattal, de be akarják venni Pokrovszkot.
Nemzetközi Kiszivárgott: hamarosan bejelenthetik a tűzszünetet a Közel-Keleten
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 06:59
Állítólag már kedden jóváhagyhatja a tűzszünet szövegét az izraeli kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG