Ezt valószínűsíti legalábbis, hogy a Gresham-palotát hétvégén a Terrorelhárító Központ (TEK) páncélozott járművei védték, ahogy az a helyszínen készült fotóinkon is látszik:
Fotó: Privátbankár/Wéber Balázs
A vizittel összefüggésben a Népszava már csütörtökön közzétett felvételeket a szálloda előtt álló, páncélozott járművekről, ami szintén arra utal, hogy az Benjámin Netanjahu szálláshelyéül szolgált a csütörtöktől vasárnapig tartó hivatalos látogatása alatt. A járműveken a TEK Police felirat olvasható.
A Reuters – a hotel megnevezése nélkül – korábban azt írta, hogy biztonsági erőket lehetett látni annak a belvárosi hotelnek a környékén, ahol az izraeli kormányfő lakik. (Minderről biztonsági okok miatt a hatóságok nem közöltek hivatalos információt.)
Fotó: Privátbankár/Wéber Balázs
Szombati ottjártunkkor egyébként nemcsak az épület környékén tapasztaltunk erős rendőri jelenlétet, hanem a Lánchíd és az Erzsébet híd közötti szakaszon is. Igaz, jelentősebb forgalomkorlátozásokat nem láttunk, a Lánchídon is akadálytalanul haladhattak a járókelők.
A Budapest szívében, a Széchenyi téren található hotel még a luxusszállodák közül is kiemelkedik: ez az egyetlen olyan magyarországi szálloda, amely a Forbes Travel Guide listáján a legmagasabb, ötcsillagos minősítést kapta, megelőzve például a Kempinskit és az Intercontinentalt.
Érdekesség, hogy a Gresham-palotát 2011-ben az Ománi Szultánság vásárolta meg. A szállodát ugyanakkor továbbra is a kanadai Four Seasons Hotels üzemelteti.
A hotel három speciális lakosztállyal – királyi, elnöki és Lánchíd – rendelkezik, amelyek természetesen fényűző luxussal vannak berendezve, és amelyekből pazar kilátás nyílik a Dunára, a Lánchídra és a Budai Várra.
Amennyiben az izraeli kormányfő valóban itt lakott, akkor láthatta a magyar és izraeli zászlókkal fellobogózott Lánchidat is:
Fotó: Privátbankár/Wéber Balázs
Igaz, ottjártunkkor, szombat kora este az izraeli zászlók egy része nem volt a helyén. Ennek oka, hogy szombat délután két francia állampolgárságú férfi a hídon „17 izraeli, kihelyezett zászlót letépett, megrongált, illetve a Dunába dobott” a police.hu közleménye szerint. Az elkövetőket elfogták, kihallgatták, majd kezdeményezték a letartóztatásukat. (Ugyanazon a délutánon két spanyol állampolgárságú férfit is elfogtak, akik egy magyar zászlót törtek le a hídon a hatóság közlése szerint.)
Benjámin Netanjahu, aki ellen a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki tavaly novemberben a gázai háborúval összefüggésben, Orbán Viktor miniszterelnök meghívására érkezett Budapestre.
A vitatott, nagy nemzetközi visszhangot kiváltott látogatásról jegyzetünket itt olvashatják. A magyar-izraeli gazdasági kapcsolatokról itt, az ICC-ről pedig itt írtunk.
Laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor helyszíni tudósítását Orbán Viktor és Benjámin Netanjahu közös sajtótájékoztatójáról pedig itt érhetik el.