Ezekről lesz szó a cikkben:
- Tényleg közeledik egymáshoz az USA és EU álláspontja Kínáról?
- Ugyanazt csinálja Biden, mint Trump?
- Izrael az igazi ütközőpont?
- Mit hoz a jövő?
Az USA és az EU közötti biztonsági kapcsolat napjaink geopolitikai válságainak idején mindeddig szilárd maradt. A transzatlanti konvergenciák azonban - mint például az Ukrajnának nyújtott támogatás és a Kínával szembeni óvatosabb európai megközelítés - egyre törékenyebbé válnak, és teret nyitnak a klímával, kereskedelemmel, iparral és technológiával kapcsolatos folyamatos nézeteltéréseknek.
A választási ciklus és a politikai vitákban megjelenő populizmus mind az Egyesült Államokban, mind Európában negatív hatással lehet a kapcsolatokra – különösen az idei évben. A félelem az Atlanti-óceán mindkét oldalán ugyanaz: az elszigetelődő politika megerősödése, amely inkább a könyöklő versenyt, mintsem az együttműködést segíti elő.
A szoros együttműködés sikeres területei
Oroszország 2022-es ukrajnai inváziója és az Ukrajnának nyújtott folyamatos katonai és pénzügyi támogatás, valamint az Oroszország globálisan rosszindulatú befolyásának megfékezésére irányuló erőfeszítések az Egyesült Államok és az EU biztonsági és védelmi kérdésekkel kapcsolatos politikáinak jelentős konvergenciájához vezettek.