6p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Trump bejövetele óta a világ a biztonság és a nemzetközi rend terén olyan vákuumot tapasztal, amelyet sürgősen be kell tölteni. Trump Amerikája már nem Európa szövetségese. Legalábbis nem abban az értelemben, ahogyan azt a NATO alapító szerződése elképzeli, amely kötelezi a tagjait, hogy megvédjék „a demokrácián, az egyéni szabadságjogokon és a jogállamiságon alapuló közös örökségüket és civilizációjukat”. Káncz Csaba jegyzete.

Mi a teendő Donald Trumppal? – két hónapja ez a világ első számú kérdése. Mit kezdjünk valakivel, aki – ahogy 2016-ban Bob Woodwardnak elmondta – úgy véli, hogy „az igazi hatalom a félelem”? És az elmúlt kilenc évben nyilvánvalóan nem változtatott a gondolkodásmódján. Amerika egyelőre felteszi a kezét, a Demokrata Párt rendkívül alacsony támogatottsági szinttel és súlyos belharcokkal küszködik. A világ többi része viszont ezt nem engedheti meg magának.

A grönlandiak hűvösen fogadták Donald Trump amerikai elnök elfoglalási ajánlatát
A grönlandiak hűvösen fogadták Donald Trump amerikai elnök elfoglalási ajánlatát
Fotó: X/@RealDenUSA

Szövetségesek célkeresztben

Az Ottawában élő kanadaiak és a Nuukban élő grönlandiak egyaránt felteszik maguknak a kérdést, hogyan reagáljanak. Valóban, ma már nincs olyan külpolitikai vagy kereskedelmi kapcsolat, amelyet ne befolyásolna ugyanaz az alapkérdés: mit tegyen a világ Trumppal szemben?

Ez különösen igaz a szövetségesekre és a barátokra, akik sokkal inkább célpontok, mint az ellenfelek. Az első lépés a fenyegetés, majd a vámok, csak ezután jön a párbeszéd – de egy olyan nyomás alatt, amit úgy érezhetünk, mintha a „Keresztapa” forgatásába csöppentünk volna. Egyre több szövetséges érzi azt, hogy ha engedményeket tesz, azzal csak újabb követelések jönnek. Ezért egyre több ország kezd kifarolni – udvariasan, de határozottan. Ahogyan azt az új kanadai miniszterelnök esetében látjuk, akinek esze ágában sincs Trumppal találkozni, ehelyett Párizsba és Londonba érkezett, szorosabb stratégiai együttműködésről tárgyalni.

A Trump ellen kialakuló nemzetközi front továbbra is hisz az Egyesült Államokkal való szövetségben és partnerségben. De nem hajlandó vakon követni a Fehér Ház, vagy Elon Musk minden egyes kiszámíthatatlan követelését, vagy éppen felháborító sértegetéseit.

A stratégia? Nos, nem vetik alá magukat passzívan Trump és köre gyakran rögtönzött diktátumainak. Ha nincs alternatíva (lásd a vámok), akkor nem eszkalálni, hanem inkább kikényszeríteni lehet egy kölcsönösen elfogadható megoldást. Erőfitogtatás a tisztelet kivívása érdekében, mint Emmanuel Macron francia elnök híres testbeszéde a Fehér Házban.

A vonalak felborítása

Mindössze nyolc hét alatt Trump felborította az amerikai külpolitika hagyományos irányvonalait. Eddigi intézkedései három kulcsfontosságú területet alakítottak át, egy negyediket (általános vámok) pedig április 2-án mutatnak be teljes egészében. Az első a nyugati féltekén való területi terjeszkedésre irányuló törekvése. A második Ukrajna helyzetének leminősítése Oroszország javára, amivel gyakorlatilag Putyin került előnybe a háború befejezésében.

A harmadik a közel-keleti manőverezése, amely magában foglalja azt a javaslatot, hogy Gázát a „Közel-Kelet Riviérájává” változtassa, miközben szabad kezet ad Netanjahunak Gázában és Ciszjordániában, vegyes jeleket küld Iránnak, és katonai ultimátumot bocsát ki a jemeni húsziknak.

Donald Trump amerikai elnök Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt fogadja a washingtoni Fehér Ház Ovális irodájában 2025. február 4-én - csak tessék, vigyétek Gázát?
Donald Trump amerikai elnök Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt fogadja a washingtoni Fehér Ház Ovális irodájában 2025. február 4-én - csak tessék, vigyétek Gázát?
Fotó: MTI/AP/Evan Vucci

De Szaúd-Arábia továbbra is a palesztin állam kilátásához köti a teljes diplomáciai normalizációt Izraellel, gyakorlatilag csak egy félszívű „igen”-t kínálva. Eközben Egyiptom és Jordánia, még II. Abdullah király Ovális Irodában tett látogatása után is, egyértelműen elutasította Trump Gázai Riviéra-ötletét. Elutasításukat megerősítette az Arab Liga alternatív terve, amelyet Olaszország támogat.

A nemek hulláma

Ukrajna volt az első, amely nemet mondott Trumpnak: Volodimir Zelenszkij elnök bátran tette ezt, még azon az áron is, hogy nyilvánosan megalázták a Fehér Házban. Elutasította a nemzetközi biztonsági garanciák nélküli békemegállapodást. Ez a visszautasítás talán nagy árat követelt, de rákényszerítette Washingtont a kétoldalú tárgyalásokra Dzsiddában, ami a függőben lévő, 30 napos tűzszünetre vonatkozó javaslathoz vezetett.

Úgy tűnik, Trump eltökélt szándéka, hogy területi terjeszkedéssel nyomot hagyjon a történelemben. Az utolsó amerikai annexió 1900-ban volt, Amerikai Szamoával, az amerikai-kanadai határt pedig egy 1908-as szerződéssel véglegesítették, amelyre Trump lazán utalt egy Justin Trudeau-val folytatott telefonbeszélgetésben.

De a nemleges válaszok hullámában, amelyet kapott, nem volt semmi laza: Kanada új miniszterelnökétől, Mark Carney-tól; az ötlet ellen gyülekező hazafias kanadaiaktól; Dánia miniszterelnökétől, Mette Frederiksen-től; valamint a grönlandiaktól, akik elsöprő többséggel a status quo-t támogató pártra szavaztak és már Amerika-ellenes tüntetések is kirobbantak.

Miután ezek az ajtók becsapódtak, Trump a leggyengébb láncszemre, Panamára fordította figyelmét, amely gyorsan engedményeket tett. Legalábbis egyelőre.

A legjelentősebb „nem” Európából érkezett

A hétvégén Keir Starmer brit miniszterelnök fáradságos munkával összehívta a „tenni akarók koalícióját” – az európai nemzetek, Törökország, Ausztrália, Kanada, Új-Zéland, a NATO és az EU valószínűtlen szövetségét.

 Keir Starmer brit kormányfő Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt fogadja a londoni miniszterelnöki rezidencián, a Downing Street 10-ben 2025. március elsején
Keir Starmer brit kormányfő Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt fogadja a londoni miniszterelnöki rezidencián, a Downing Street 10-ben 2025. március elsején
Fotó: MTI/EPA/Neil Hall

Az európaiak szkeptikusak az olyan tárgyalásokkal kapcsolatban, amelyek úgymond a hátuk mögött, ukrán tisztviselők jelenléte nélkül zajlanak. Kaja Kallas EU külügyi főnök hétfőn újságíróknak azt mondta, hogy „Oroszország nem akarja befejezni ezt a háborút”, miközben azt a tervet népszerűsítette, hogy akár 40 milliárd eurós katonai segélyt küldenének, hogy megerősítsék Kijevet a tárgyalóasztalnál. Radosław Sikorski lengyel külügyminiszter is szkeptikus volt, aki újságíróknak azt mondta, hogy bár Ukrajna beleegyezett a tűzszünetbe, Oroszország „jelenleg feltételeket szab, ami azt jelenti, hogy nem ért egyet”.

Történelmi léptékű dilemmák

Hogy mi lesz ebből, az továbbra is bizonytalan. Sikerül-e biztosítani Ukrajna független, európai jövőjét? Ezt még nem lehet tudni. Egy dolog azonban világos: a világ a biztonság és a nemzetközi rend terén olyan vákuumot tapasztal, amelyet sürgősen be kell tölteni. És ennek a vákuumnak az oka? Donald Trump Amerikája, amely az „Amerika Mindenekelőtt” törekvésében, úgy tűnik, kész mindenki ellen fordulni.

Amikor Charles de Gaulle tábornok 1966-ban bejelentette Franciaország kilépését a NATO katonai parancsnokságából, és elrendelte az amerikai támaszpontok bezárását, már nyolc évet töltött az előkészületekkel. Az 1960-as első atomkísérlet végrehajtásával biztosította Franciaország nukleáris elrettentő erejét.

Ma Európának nincs nyolc éve. De egy valósággal meg kell barátkoznia: Trump Amerikája már nem szövetséges: legalábbis nem abban az értelemben, ahogyan azt a NATO alapító szerződése elképzeli, amely kötelezi tagjait, hogy megvédjék „a demokrácián, az egyéni szabadságjogokon és a jogállamiságon alapuló közös örökségüket és civilizációjukat”.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi A halál 48 órája Gázában
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 15:43
A helyi hatóságok adatai szerint több mint 90 palesztin halt meg az elmúlt 48 órában Gázában izraeli csapások következtében.
Nemzetközi Újraválasztották az elnököt, rögtön meg is akarják ölni? Szükségállapot Közép-Amerikában
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 14:57
Terrortámadást terveznek Daniel Noboa ellen – vagy ezzel akarja megúszni, hogy elcsalta a választást?
Nemzetközi Kivételes alkalom közeleg: hajnali egyig ihatnak a britek ezen az egyetlen napon
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 14:33
A második világháború áldozataira emlékezve éjfél után is leguríthatnak majd egy italt a britek kedvenc kocsmájukban.
Nemzetközi Van még egy csavar Rogán Antal szankciós listájának ügyében
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:53
Úgy tűnik, nem minden törvényi feltételt teljesítve húzták le a listáról.
Nemzetközi Éleződik a verseny a Michelin-csillagos éttermek között
Elek Lenke | 2025. április 19. 12:04
Az is szempont, mennyire keresnek rá az Instagramon.
Nemzetközi A pápa nem, de egy érdekes vendég ott volt Vatikánban a nagypénteki misén
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 11:24
És ha már ott van, hivatalos találkozója is lesz Rómában.
Nemzetközi Ennyi volt? Úgy tűnik, Trump tényleg megunta a béketeremtést
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:43
Ha nincs előrelépés, Trump kiszáll az ukrajnai béketeremtés folyamatából.
Nemzetközi Itt az újabb moszkvai győzelmi jelentés – a halott civilekről nem beszélnek
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:11
Elfoglaltak egy donyecki települést, lelőttek egy F-16-ost, és csapásokat mértek „külföldi zsoldosokra” is az orosz védelmi minisztérium összegzése szerint.
Nemzetközi Mindenki Putyin parancsára vár
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 16:27
Lejárt az energetikai infrastruktúra létesítményei elleni csapásokra vonatkozó egy hónapos moratórium, de az orosz elnök nem adott ki utasítást ennek betartására vonatkozóan – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken újságíróknak.
Nemzetközi Kína visszautasította Zelenszkij vádjait
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 13:56
Nem szállítanak fegyvereket Oroszországnak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG