9p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Noha Trump lépéseit nehéz megjósolni, mély kapcsolatok vannak kampánya és támogatói, valamint a Project 2025 támogatói és közreműködői között. Ennek kidolgozásában a magyar kormányzat is részt vett. A projekt sötét víziót kínál Amerika felemelkedéséről a „lángokban álló világban”. Káncz Csaba jegyzete.

Akár győz, akár veszít november 5-én, Trump mint jelenség sokat elárul arról, hogy hová tart az Egyesült Államok mint „ diszfunkcionális szuperhatalom”. A protekcionista konszenzus a legerősebb az amerikai politikában az 1930-as évek Nagy Gazdasági Világválsága („Great Depression”) óta, amely egyben megkérdőjelezi az amerikai szövetségeket. Az egyetlen nemzetközi kérdés, amely a washingtoni politikát egy nevezőre juttatja, az a Kínával vívott új hidegháború.

A „diszfunkcionális szuperhatalom” címke Robert Gatestől származik, aki mind a republikánus, mind a demokrata kormányzatban védelmi miniszterként szolgált (ez elképzelhetetlen duplázás lenne napjaink gyűlölettel teli napjaiban).

Gates attól tart, hogy a megosztott Amerikának nincs hosszú távú stratégiája, amellyel győzedelmeskedhetne az Oroszországgal, Kínával, Észak-Koreával és Iránnal folytatott küzdelemben. Úgy ítéli meg, hogy „a működési zavarok kiszámíthatatlanná és megbízhatatlanná tették az amerikai hatalmat, gyakorlatilag meghívva a kockázatra hajlamos autokratákat, hogy veszélyes fogadásokat kössenek – potenciálisan katasztrofális következményekkel”.

Orbán Viktor és Donald Trump idén júliusban, a volt amerikai elnök otthonában Mar-o-Lagóban

Condoleezza Rice, George W. Bush elnök nemzetbiztonsági tanácsadója és külügyminiszterének diagnózisa szerint „az apokalipszis új négy lovasa – a populizmus, a nacionalizmus, az izolacionizmus és a protekcionizmus – együtt lovagol, és jelent kihívást a politikai közép számára”.

Rice szerint a revizionista hatalmak erőszakkal szereznek területeket, miközben a nemzetközi rend felbomlóban van. De talán a legszembetűnőbb és legaggasztóbb jelenség, hogy az Egyesült Államok kísértésbe esik, hogy befelé forduljon.

A transzatlanti vihar előszelei

Trump kedden egy pennsylvaniai kampányrendezvényen leszögezte: ha visszatér a Fehér Házba, megbünteti Európát, amiért nem vásárol elég amerikai exportcikket. „Nem veszik az autóinkat. Nem veszik el a mezőgazdasági termékeinket. Millió és millió autót adnak el az Egyesült Államokban” – dörögte Trump a Reuters szerint. „Nem, nem, nem, nagy árat kell fizetniük”!

A tervezett lépések

Na de nézzük meg behatóbban, hogy mit is tenne egy republikánus kormányzat. Nos, 2022 áprilisában a Heritage Foundation nevű konzervatív amerikai agytröszt 50 konzervatív szervezet széles körű koalíciójával együttműködve elindította a „Project 2025” projektet: az Egyesült Államok következő konzervatív elnökének cselekvési tervét.

A projekt kiemelt kiadványa, a „Mandate for Leadership: The Conservative Promise” (A konzervatív Ígéret) című kiadványa több, mint 900 oldalon keresztül közérthetően és részletesen felvázolja, hogyan nézhet ki egy második Trump-kormányzat (ha az bekövetkezne).

A mandátum kimerítő, technokrata részletességű, főként a szövetségi bürokráciára összpontosító burkolata könnyen megfér a megtorlás trumpi projektjével. Ez a Trump-gyűlések látványossága mögött rejlő valódi tartalom, amelynek kidolgozásában a magyar kormányzat is részt vett.

Az elnökjelöltek átmeneti terveinek kidolgozása az Egyesült Államokban bevett gyakorlat. Ami nem szokványos a 2025-ös Projektben, annak összefonódó belföldi és nemzetközi menetrendjével, azok maguk a tervek. Ezek a védelemre és a biztonságra, a globális gazdasági rendszerre és az amerikai demokrácia intézményeire tágabb értelemben nem kevesebbet céloznak meg, mint az amerikai élet és az általunk ismert világ teljes lebontását és átalakítását.

Az ajánlások között szerepel az amerikai jegybank teljes eltörlése a „szabad bankrendszer” javára, a Kínával való gazdasági elkötelezettség megszüntetése, a nukleáris arzenál bővítése és „az Egyesült Államok valamennyi nemzetközi szervezetben való részvételének átfogó költség-haszon elemzése”, beleértve az ENSZ-t és annak ügynökségeit.

Trump letagadná, de felesleges

A Projekt nem áll közvetlen kapcsolatban a Trump-kampánnyal: valójában a volt elnök nem köteles elfogadni a tervei közül semmit, ha visszatérne a Fehér Házba. De a Projektben részt vevő korábbi Trump-tisztviselők és lojalisták puszta száma, valamint a Trump visszatérésének támogatása iránti különleges elkötelezettsége azt sugallja, hogy nagyon komolyan kell vennünk a terveit.

A Project 2025 nem kimondott célja, hogy némi ideológiai koherenciát vigyen a trumpizmusba. Célja, hogy ha nem is a vezetőt, de a mögötte álló mozgalmat összpontosítsa – ami a 2017 januárja és 2021 januárja közötti négy évben nem történt meg. Az egész projekt válasz a Trump-kormányzat vélt kudarcaira és gyengeségeire.

Lángoló világ: biztonság és védelem

A dokumentum ezen fejezete az USA globális elsőbbségének helyreállítására összpontosít. E szakasz szerint a védelmi és a külügyminisztérium „első az egyenlők között” a végrehajtó hatalomban, ami azt sugallja, hogy a nemzetközi kapcsolatoknak a következő konzervatív elnökség egyik fő célpontjának kell lenniük. A cikk szerint egy ilyen kormányzat sikerét „részben az fogja meghatározni, hogy [a védelmi és a külügyi] minisztériumokat rövid időn belül sikerül-e jelentősen javítani”.

Miért olyan fontos ez a javulás? Mert a dokumentum szerint az USA egzisztenciális harcban áll ellenségeivel, „egy lángoló világban”. Kína, nem meglepő módon, a fő játszma: „Amerika legveszélyesebb nemzetközi ellensége”.

A dokumentum azon megállapítása, hogy a világ a „nagyhatalmi verseny” korszakában van, nem különbözik radikálisan a jelenlegi kormányzat álláspontjától – sem a nyugati világ többi részétől. A javasolt válasz azonban más.

„A következő konzervatív elnöknek lehetősége van arra, hogy átstrukturálja az amerikai védelmi- és külpolitikát, és újrarendezze a nemzet szerepét a világban”.

A védelem számára ez az újraindítás azt jelenti, hogy visszaállítja „a hadviselést mint kizárólagos küldetést”, és a legfőbb prioritássá teszi „a Kínai Kommunista Párt fenyegetésének legyőzését”. Ez azt jelenti, hogy fel kell számolni a Belbiztonsági Minisztériumot, és a védelmi minisztérium hatáskörébe kell vonni.

A Pentagon e kibővített, agresszívabb szerepvállalásával együtt a dokumentum a védelmi személyzet létszámának drámai bővítését szorgalmazza. Az európai haderő csökkentését kombinálnák „a hadsereg erőinek 50 ezer fővel történő növelésével, hogy egyszerre két nagy regionális rendkívüli helyzetet is kezelni tudjanak”.

Nem egészen világos, hogyan lehetne ilyen gyorsan fellendíteni az egyébként gyengélkedő toborzást. Egy ponton azonban az anyag azt javasolja, hogy „a szövetségi finanszírozásban részesülő iskolák minden diákja tegyen katonai felvételi vizsgát”.

Úgy tűnik, hogy a „két fő veszélyhelyzet”, amelyre a minisztériumnak fel kell készülnie, a Kína és Oroszország felől érkező „fenyegetések”. Amint azonban az Ukrajnának nyújtott amerikai finanszírozásért folytatott hosszú küzdelem is bizonyította, sok Trump-párti konzervatív ideológiai rokonságot mutat Putyin Oroszországával. Ez a radikális fordulat az amerikai-orosz kapcsolatok közelmúltbeli történetében egyértelmű feszültséget jelez a konzervatív politikában.

Modernizálás és bővítés: a nukleáris arzenálról

Trump többször eljátszott a nukleáris fegyverek bevetésének lehetőségével. 2016-ban az akkori jelöltet arról faggatták, hogy miért nem zárja ki a használatukat. Saját kérdésével válaszolt: „Akkor miért gyártjuk őket? Miért gyártjuk őket?”

Elnökként Trump többször is hencegett az amerikai nukleáris arzenállal és fegyverfejlesztéssel, és állítólag illegálisan eltávolította a Fehér Házból a nukleáris képességekre vonatkozó titkos dokumentumokat. Elnöksége alatt az USA a legnagyobb nem-nukleáris bombát is ledobta Afganisztánra, amelyet „minden bombák anyjának” becézett. Trump megrémítette a nukleáris szakértőket is azzal, ahogyan Amerika nukleáris fegyvereiről beszélt.

A dokumentum több fegyverfejlesztést ösztönöz. Azzal érvel, hogy az Energiaügyi Minisztériumnak „új nukleáris fegyverek és haditengerészeti nukleáris reaktorok kifejlesztésére” kellene összpontosítania. Az az ajánlás, hogy az Egyesült Államok „terjessze ki” nukleáris arzenálját annak érdekében, hogy „egyszerre elrettentse Oroszországot és Kínát”, különösen érinti a non-proliferáció híveit.

A mandátum azt is ajánlja, hogy a következő kormány „vessen véget az olyan nem hatékony és kontraproduktív non-proliferációs tevékenységeknek, mint amelyek például Iránt és az Egyesült Nemzetek Szervezetét érintik”.

„Barátok és ellenfelek” külföldön

Az amerikai militarizmusnak ezt a felfutását a az amerikai diplomácia radikális megrendülésének kell kísérnie. A következő adminisztrációnak kell jelentősen átirányítania az Egyesült Államok kormányának álláspontját a barátok és az ellenfelek felé egyaránt – ami sokkal őszintébb értékelést fog tartalmazni arról, hogy kik a valódi barátok és kik nem. Ez az átirányítás jelentheti a legjelentősebb elmozdulást az alapvető külpolitikai elvekben és a megfelelő intézkedésekben a Hidegháború vége óta.

A dokumentum kijelenti: „eljött az idő, hogy keményebben lépjünk fel az iráni teokráciával szemben, hogy Iránt a szabad és modern nemzetek közösségébe vonjuk”. Természetesen az anyag hallgat arról, hogy a rendszerváltás milyen katasztrofálisnak bizonyult az Egyesült Államok külpolitikájában az elmúlt fél évszázadban.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Donald Trump kinevezett egy kulcsembert – milliók életéről dönt majd
Privátbankár.hu | 2024. november 11. 19:44
A kitoloncolásokért is ő lesz a felelős.
Nemzetközi Az ukrán hatalom üldözi a román nyelvű ortodox papokat?
Bózsó Péter | 2024. november 11. 19:23
Az ukrajnai román papok csatlakozni szeretnének a román ortodox egyházhoz. Ukrajna ezt elutasítja. A téma a korábban romániai területeken igencsak érzékeny.
Nemzetközi Putyin keze messzi vizekre is elért
Privátbankár.hu | 2024. november 11. 16:44
Az orosz flotta első közös haditengerészeti gyakorlatát tartja a távoli országban, ahol egy terroristák fogságába esett hajó kiszabadítását, valamint vízi drónok elleni harcot gyakorolták be.
Nemzetközi Putyinék magyarázkodnak: egyre több a kérdés Trump hívása körül
Privátbankár.hu | 2024. november 11. 14:32
Az amerikai sajtó szerint történt ilyen telefonhívás, az oroszok szerint nem.
Nemzetközi A maoriknak elegük lett Új-Zélandon: Jöttömre kilenc nap múlva számítsatok, pirkadatkor...
Privátbankár.hu | 2024. november 11. 13:21
Hétfőn több száz őslakos maori indult kilencnapos tiltakozó vonulásra Új-Zéland fővárosába, Wellingtonba. Visszavonatnák azt az új törvénytervezetet, amely újraértelmezné az angol gyarmatosítókkal kötött régi szerződésüket.
Nemzetközi Trump szakadékba löki a német gazdaságot
Káncz Csaba | 2024. november 11. 09:31
Trump választási győzelmét követően a német gazdaságot komoly visszaesés fenyegeti az amerikai büntetővámok miatt. A megválasztott amerikai elnök az amerikai ipar érdekeinek változását követi lépéseivel. Káncz Csaba jegyzete
Nemzetközi „Ez nem a háború vége — ez egy globális konfliktus”
Privátbankár.hu | 2024. november 10. 18:07
Az amerikai elnökválasztás előtt a Kreml azt remélte, hogy a választási eredmények olyan zavargásokat váltanak ki, mint a Capitolium 2021-es ostroma. Források szerint az orosz elit Trumppal szimpatizál, akit „a mi emberünkként” jellemeztek, mivel konzervatív, gazdag és nem támadja Oroszországot. Ugyanakkor a Kreml egyes forrásai kételkednek abban, hogy Trump valóban képes lesz megváltoztatni a konfliktus menetét vagy jelentősen csökkenteni az Ukrajnának nyújtott támogatást. 
Nemzetközi „Fejezd be azt az őrületet, amit úgy hívnak, hogy permanens háborúk”
Privátbankár.hu | 2024. november 10. 17:20
Erről Káncz Csaba geopolitikai szakértő beszélt lapcsoportunknak, a Klasszis Médiának Donald Trump újbóli elnöksége kapcsán. Szerinte a régi-új elnök már 2016-ban rájött arra, hogy a „fogyasztó diktál”, ezért megígéri azt az amerikai munkásosztálynak, amit kér. Ez a taktika 2016-ban és most is bejött, Donald Trump ismét elnök lett. A szakértő beszélt arról is, hogy a demokratapártiak nem tanultak az európai példákból, ahol az illegális migráció problémája miatt sorra dőlnek be a kormányok. További részletek az alábbi videóban:  
Nemzetközi Kuba megint elsötétült, a diktatúra egyre keményebb eszközöket vet be
Privátbankár.hu | 2024. november 10. 15:43
Több embert őrizetbe vettek „közrend megzavarása miatt” Kubában a Rafael hurrikán pusztítását követő kétnapos áramszünet idején tartott tüntetések után – jelentette be helyi idő szerint szombaton a kubai főügyészség.
Nemzetközi Putyint nem érdekli, hatalmas veszteségek árán nyomulnak előre az oroszok
Privátbankár.hu | 2024. november 10. 14:54
A brit fegyveres erők vezérkari főnöke szerint októberben minden eddiginél nagyobb veszteségeket szenvedett az orosz hadsereg az ukrajnai háborúban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG