A lengyel Jog és Igazságosság (Pis) párt fontolgatja, hogy kilép az Olaszország Fivérei vezette Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) frakcióból az Európai Parlamentben (EP), és új képviselőcsoportot hoz létre – értesült a Politico.
Az új csoportosulásban a PiS mellett többek között a Fidesz, az Andrej Babis vezette Elégedetlen Polgárok Akciója nevű cseh párt (ANO), valamint a Janez Jansa vezette Szlovén Demokrata Párt kapna helyet.
Robert Fico pártja, a szlovák Smer viszont nem részese a tárgyalásoknak.
„Elég nyilvánvaló, hogy földrajzi, nem pedig ideológiai alapon foghatnánk össze. Egyre kevésbé érdekel az ideológiai puzzle” – mondta a PiS képviseletében Mateusz Morawiecki volt lengyel kormányfő, Orbán Viktor korábbi harcostársa a brüsszeli lapnak. (Ez ugyanakkor szembemenne az EP elveivel, ahol eddig értékalapon szerveződtek a frakciók.) Jelezte azt is, hogy tárgyal az ügyben más delegációk képviselőivel is.
Szerinte probléma nélkül tudnák teljesíteni a frakció létrehozására vonatkozó szabályokat (egy képviselőcsoportnak minimum 23, legalább hét tagállamban megválasztott képviselőből kell állnia), és 40-50 képviselővel számol. „Potenciálisan nagy frakciónk lehet” – jelentette ki.
Az új frakció neve CEE lehet – ez Közép- és Kelet-Európa rövidítése angolul –, de felmerült a Három Tenger Csoport elnevezés is.
A képviselőcsoport megalakítása ugyanakkor még nem eldöntött tény. Morawiecki szerint 50 százalék esély van erre, mint ahogy arra is, hogy maradnak az ECR-ben.
„Folynak a tárgyalások az ECR-rel, és ez a fő faktor, amely dönteni fog a jövőnkről” – mondta. Szerinte nincs szó arról, hogy azért álltak elő az új frakció ötletével, hogy emeljék az ECR-ben maradásuk árát, és nincs garancia arra, hogy az ECR-ben maradnak.
Sajtóhírek szerint ugyanakkor feszültté váltak a tárgyalások az olasz és a lengyel delegáció között az ECR-ben, miután a frakció július 3-ra tolta ki az alakulóülést – ez az utolsó előtti nap a politikai képviselőcsoportok regisztrálására.
Az EP által közölt legfrissebb adatok szerint az ECR-nek jelen állás szerint 83 képviselője lenne, amivel a harmadik legnagyobb képviselőcsoport lehetne a Néppárt (189) és a szociáldemokraták (136) mögött, megelőzve a liberális Renew-t (74).
A PiS esetleges kiválása tehát nagyon rosszul jönne az ECR-nek, ezen belül Giorgia Meloni olasz miniszterelnöknek, a frakciót domináló Olaszország Fivérei vezetőjének, hiszen a frakciónak így jóval kisebb súlya lenne az EP-ben.
Babis egyébként a héten már jelezte hajlandóságát egy új, migrációellenes frakció létrehozására, miután pártja kilépett a Renew-ból. A jelenleg a néppárti frakcióhoz tartozó Szlovén Demokrata Párt egyik EP-képviselője viszont fake newsnak nevezte, hogy elhagyhatják a néppártiakat. Morawiecki és Jansa ugyanakkor tárgyalt egymással Brüsszelben az elmúlt hetekben.
Ami a többi magyar delegáltat illeti, az már eldőlt, hogy a Tisza Párt 7 képviselője a néppárti frakcióban foglal majd helyet. Az MSZP-DK-Párbeszéd listáról bekerült két képviselő továbbra is a szociáldemokratáknál ül majd, a Mi Hazánk egyetlen képviselőjének sorsa pedig egyelőre bizonytalan.