6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hszi Csin-ping feloszlatta a haderő egyik legfontosabb alegységét. Korrupció, a tájékoztatás hiánya, vagy mi indokolta ezt a döntését? És jelent ez bármit mondjuk Tajvan jövője szempontjából?

Egy váratlan lépés keretében a múlt héten Hszi Csin-ping kínai elnök egy tollvonással megszüntette a kínai haderő egy néhány éve létrehozott haderőnemét. A Stratégiai Támogató Erők (STE) nevű haderőnem a Kínai Néphadsereg űrbéli, kiberhadviselési, elektronikus, illetve pszichológiai hadviselésre képes erőit gyűjtötte egy parancsnokság alá.

A Stratégiai Támogató Erőket 2015-ben, tehát már bőven Hszi Csin-ping „uralkodása” idején hozták létre, méghozzá a haderő átfogó átalakítása keretében, azzal a céllal, hogy egyik pillére legyen a kínai haderőt egy modern háború sikeres megvívására alkalmassá tevő képességeinek. Tíz év sem telt el azonban, és a kínai vezetés mégis irányt változtatott, a haderőnemet most feldarabolták, és az így létrejött parancsnokságokat közvetlenül a Hszi Csin-ping vezette Központi Katonai Bizottságnak rendelték alá.

Kínai Hosszú Menetelés hordozórakéta fellövése - a haderő űrbéli képességeit is közvetlenül Hszi Csin-ping alá rendelték
Kínai Hosszú Menetelés hordozórakéta fellövése - a haderő űrbéli képességeit is közvetlenül Hszi Csin-ping alá rendelték
Fotó: Fotó: EPA / Roman Pilipey

Mi van a háttérben?

Mint a kínai védelmi minisztérium sajtótájékoztatóján a CNN a témával foglalkozó cikke szerint kiderült, az STE-t három egységre bontották, így létrejött az Információs Támogató Erők, a Világűr Erők, illetve a Kibertér Erők parancsnoksága. Ezáltal a kínai haderő négy fegyvernemből – a hadseregből, a haditengerészetből, a légierőből és a rakétás erőkből – fog állni, ezekhez csatlakozik a fenti három szervezeti egység, valamint a Közös Logisztikai Támogató Erők külön parancsnoksága.

Mindez persze nem vákuumban történik, a háttérben ott van a nyugat-csendes-óceáni térségben, Tajvan kapcsán is éleződő feszültség, a rég nem látott mélységekben járó kínai-amerikai viszony, és távolabbra nézve természetesen az ukrajnai háború sem zárható ki a képből. A másik oldalról ott van a kínai haderő elképesztő, a hivatalos számokat is jócskán meghaladó ütemű fejlesztése, illetve a nyilvánosság számára csak korlátozottan ismerhető korrupciós ügyek, amelyek a kínai haderőt érintik.

Emlékezhetünk, tavaly ősszel hirtelen „eltűnt” Li Csangfu védelmi miniszter, idén januárban pedig kilenc kínai tábornokot fosztottak meg az Országos Népi Gyűlésben viselt tisztségétől. Az ügyek kapcsán az is felmerült, hogy Hszi Csin-pingnek kétségei támadhattak afelől, hogy a kínai haderő valóban képes-e arra, amit vezetői állítanak, és ez az ország stratégiai célkitűzéseit is befolyásolhatja. (Erről bővebben az alábbi cikkre kattintva olvashat.)

Vajon a mostani átszervezésnek is van köze a korrupciós ügyekhez? Az mindenesetre érdekes, hogy az STE korábbi parancsnoka, Dzsu Csian-seng tavaly szintén eltűnt a nyilvánosság szeme elől, és csak idén januárban, egy konferencián tűnt fel újra, a mostani átszervezés kapcsán pedig nem közölték új posztját, miközben az STE több korábbi vezetője is átkerült az újonnan felállított szervezeti egységek élére. A szakértők szerint azonban a korrupció valószínűleg nincs az átszervezés legfontosabb indokai között.

Jobb rálátás

A megszüntetett STE alá két divízió volt osztva, az egyik a Kínai Néphadsereg űrben végzett tevékenységét, illetve műholdas felderítését irányította, a másik pedig a kiber-, elektronikus és pszichológiai hadviselés képességeit fogta össze. Ezzel a struktúrával azonban Hszi két lépcsővel volt elválasztva ezektől – a jövő háborúiban nemcsak Kína által kulcsfontosságúnak ítélt – képességektől, így aztán nem is volt tökéletes rálátása arra, mi zajlik ezeken a területeken.

Az STE űrtevékenységeket irányító részlege alá tartozhatott például az a program, amelynek keretében megfigyelőballonokat indított útjára a kínai haderő. Emlékezhetünk, tavaly az amerikai légierő az Egyesült Államok légterében lőtt le egy ilyen ballont, az ügyből hatalmas diplomáciai botrány is lett, az amúgy is hűvös kínai-amerikai viszonyt hónapokra fagyossá változtatva.

Az amerikai hírszerzés szerint a lelőtt ballon egy kiterjedt kínai hírszerzési program része volt – Hszi Csin-ping azonban lehet, hogy nem is tudott erről a programról. Joe Biden amerikai elnök tavaly júniusban legalábbis úgy nyilatkozott, hogy a kínai vezető nem tudott a ballonról, és „nagyon kellemetlenül érezte magát” a történtek miatt. Akár ez az eset is szerepet játszhatott a mostani döntésben.

Az viszont biztos, hogy egy esetleges konfliktus során a kínai haderőnek e képességeire hatalmas súly fog nehezedni. Ukrajnában például a drónok hihetetlenül gyors ütemű fejlődése, vagy éppen a mesterséges intelligenciát is felhasználó célkijelölés-felderítés is jelzi a hadviselés átalakulását. Az STE helyén létrehozott három parancsnokság nagyon nagy részben lesz felelős pontosan az ilyen új képességek koordinálásáért és fejlesztéséért, Kína pedig már egy 2019-es stratégiai összefoglalóban is kifejezte azon szándékát, hogy az információs technológiák felhasználását haderőfejlesztésének egyik sarkköveként kezelje.

Mint arról korábban, például a hiperszonikus fegyverek, a levegő-levegő rakéták, az 5. generációs vadászgépek vagy éppen a kínai haditengerészet fejlesztése kapcsán is írtunk, jelenleg a legnagyobb különbséget az amerikai és a kínai haderő között már nem a bevethető eszközök, katonák száma és minősége jelenti, hanem az információgyűjtésben és –feldolgozásban még mindig jelentős amerikai előny jelenti - főként pedig az, hogy a kínaiakkal szemben ezeket az amerikai képességeket éles körülmények között is számtalan alkalommal tesztelték.

A nagy kérdés persze az, hogy ez az átszervezés most arra utal-e, hogy Kína gyengébb ezeken a területeken, mint esetleg akár maga Hszi Csin-ping is gondolhatta, vagy egyszerűen csak még nagyobb fókuszt helyez az „intelligens hadviselésre”. A másik nagy kérdés pedig az, hogy mindez hogyan befolyásolja Kína a nyugat-csendes-óceáni térséggel, és persze egy Tajvan elleni, nyilvánvalóan részleteiben is folyamatosan tervezett, modellezett, de talán végrehajtani egyelőre nem szándékozott támadással kapcsolatos terveit.

via CNN

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Marad az ellenőrzés a magyar határon – miért aggódik a szomszédos ország?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 19:31
A szlovén kormány csütörtöki ülésén további hat hónappal meghosszabbította a határellenőrzést a horvát és a magyar határon.
Nemzetközi Angela Merkel elárulta: ezért ellenezte Ukrajna gyors NATO-csatlakozását
Bózsó Péter | 2024. november 21. 19:07
A napokban jelenik meg az egykori kancellár emlékirata, amelyben Oroszország-politikája védelmére kel, és Donald Trumpról is kifejti véleményét.
Nemzetközi Szijjártó Pétert nagyon feldühítették
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:20
A miniszter indulatosan reagált az ICC döntésére.
Nemzetközi Benjamin Netanjahu mostantól nem nagyon megy az Európai Unióba?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:27
Erre utal Josep Borrell kijelentése.
Nemzetközi Újra gellert kaphat a gyermekbénulás járvány?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:19
A lengyel egészségügyi hatóságok gyermekbénulás elleni oltások számának növelését sürgetik a kicsik számára, miután novemberben Varsó szennyvizében észlelték a vírust. Idén ez már a második európai ország, ahol hosszú vírusmentesség után ismét kimutatták a kórokozót.
Nemzetközi Nem akármilyen ajándékot küldött Putyin – ez a hála az észak-koreai katonákért?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 15:40
Oroszország több mint 70 állatot, köztük egy afrikai oroszlánt, két barnamedvét és 45 fácánt szállított az észak-koreai főváros, Phenjan állatkertjébe.
Nemzetközi Orbán Viktor szövetségesének torkán a kés, de ezen is nyerhet a szélsőjobb
Bózsó Péter | 2024. november 21. 15:04
Amennyiben megszületik az ítélet, amely Marine Le Pent, a Nemzeti Tömörülés (RN) vezetőjét eltiltja a politizálástól, az előnyt jelenthet pártfogoltjának, a 29 éves, ambiciózus Jordan Bardellának, aki szabad utat kaphat az Elysée-palotához.
Nemzetközi Nagyon kiakadt az izraeli elnök
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 14:41
Isaac Herzog kritizálta az ICC lépését.
Nemzetközi Újabb vadászgépek érkeznek Magyarország szomszédjába
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 14:18
Megkötötték a kormányközi megállapodást csütörtökön Románia és az Egyesült Államok között az első 32 darab ötödik generációs F-35-ös lopakodó harci repülőgép beszerzéséről, a szerződést román részről Angel Tilvar védelmi miniszter, amerikai részről pedig Kathleen Kavalec bukaresti nagykövet írt alá.
Nemzetközi Kemény lépés: elfogatóparancsot adtak ki Benjamin Netanjahu ellen
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 13:57
Az izraeli miniszterelnököt és a Hamász-vezért is bíróság elé állítanák.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG