6p

Hszi Csin-ping feloszlatta a haderő egyik legfontosabb alegységét. Korrupció, a tájékoztatás hiánya, vagy mi indokolta ezt a döntését? És jelent ez bármit mondjuk Tajvan jövője szempontjából?

Egy váratlan lépés keretében a múlt héten Hszi Csin-ping kínai elnök egy tollvonással megszüntette a kínai haderő egy néhány éve létrehozott haderőnemét. A Stratégiai Támogató Erők (STE) nevű haderőnem a Kínai Néphadsereg űrbéli, kiberhadviselési, elektronikus, illetve pszichológiai hadviselésre képes erőit gyűjtötte egy parancsnokság alá.

A Stratégiai Támogató Erőket 2015-ben, tehát már bőven Hszi Csin-ping „uralkodása” idején hozták létre, méghozzá a haderő átfogó átalakítása keretében, azzal a céllal, hogy egyik pillére legyen a kínai haderőt egy modern háború sikeres megvívására alkalmassá tevő képességeinek. Tíz év sem telt el azonban, és a kínai vezetés mégis irányt változtatott, a haderőnemet most feldarabolták, és az így létrejött parancsnokságokat közvetlenül a Hszi Csin-ping vezette Központi Katonai Bizottságnak rendelték alá.

Kínai Hosszú Menetelés hordozórakéta fellövése - a haderő űrbéli képességeit is közvetlenül Hszi Csin-ping alá rendelték
Kínai Hosszú Menetelés hordozórakéta fellövése - a haderő űrbéli képességeit is közvetlenül Hszi Csin-ping alá rendelték
Fotó: Fotó: EPA / Roman Pilipey

Mi van a háttérben?

Mint a kínai védelmi minisztérium sajtótájékoztatóján a CNN a témával foglalkozó cikke szerint kiderült, az STE-t három egységre bontották, így létrejött az Információs Támogató Erők, a Világűr Erők, illetve a Kibertér Erők parancsnoksága. Ezáltal a kínai haderő négy fegyvernemből – a hadseregből, a haditengerészetből, a légierőből és a rakétás erőkből – fog állni, ezekhez csatlakozik a fenti három szervezeti egység, valamint a Közös Logisztikai Támogató Erők külön parancsnoksága.

Mindez persze nem vákuumban történik, a háttérben ott van a nyugat-csendes-óceáni térségben, Tajvan kapcsán is éleződő feszültség, a rég nem látott mélységekben járó kínai-amerikai viszony, és távolabbra nézve természetesen az ukrajnai háború sem zárható ki a képből. A másik oldalról ott van a kínai haderő elképesztő, a hivatalos számokat is jócskán meghaladó ütemű fejlesztése, illetve a nyilvánosság számára csak korlátozottan ismerhető korrupciós ügyek, amelyek a kínai haderőt érintik.

Emlékezhetünk, tavaly ősszel hirtelen „eltűnt” Li Csangfu védelmi miniszter, idén januárban pedig kilenc kínai tábornokot fosztottak meg az Országos Népi Gyűlésben viselt tisztségétől. Az ügyek kapcsán az is felmerült, hogy Hszi Csin-pingnek kétségei támadhattak afelől, hogy a kínai haderő valóban képes-e arra, amit vezetői állítanak, és ez az ország stratégiai célkitűzéseit is befolyásolhatja. (Erről bővebben az alábbi cikkre kattintva olvashat.)

Vajon a mostani átszervezésnek is van köze a korrupciós ügyekhez? Az mindenesetre érdekes, hogy az STE korábbi parancsnoka, Dzsu Csian-seng tavaly szintén eltűnt a nyilvánosság szeme elől, és csak idén januárban, egy konferencián tűnt fel újra, a mostani átszervezés kapcsán pedig nem közölték új posztját, miközben az STE több korábbi vezetője is átkerült az újonnan felállított szervezeti egységek élére. A szakértők szerint azonban a korrupció valószínűleg nincs az átszervezés legfontosabb indokai között.

Jobb rálátás

A megszüntetett STE alá két divízió volt osztva, az egyik a Kínai Néphadsereg űrben végzett tevékenységét, illetve műholdas felderítését irányította, a másik pedig a kiber-, elektronikus és pszichológiai hadviselés képességeit fogta össze. Ezzel a struktúrával azonban Hszi két lépcsővel volt elválasztva ezektől – a jövő háborúiban nemcsak Kína által kulcsfontosságúnak ítélt – képességektől, így aztán nem is volt tökéletes rálátása arra, mi zajlik ezeken a területeken.

Az STE űrtevékenységeket irányító részlege alá tartozhatott például az a program, amelynek keretében megfigyelőballonokat indított útjára a kínai haderő. Emlékezhetünk, tavaly az amerikai légierő az Egyesült Államok légterében lőtt le egy ilyen ballont, az ügyből hatalmas diplomáciai botrány is lett, az amúgy is hűvös kínai-amerikai viszonyt hónapokra fagyossá változtatva.

Az amerikai hírszerzés szerint a lelőtt ballon egy kiterjedt kínai hírszerzési program része volt – Hszi Csin-ping azonban lehet, hogy nem is tudott erről a programról. Joe Biden amerikai elnök tavaly júniusban legalábbis úgy nyilatkozott, hogy a kínai vezető nem tudott a ballonról, és „nagyon kellemetlenül érezte magát” a történtek miatt. Akár ez az eset is szerepet játszhatott a mostani döntésben.

Az viszont biztos, hogy egy esetleges konfliktus során a kínai haderőnek e képességeire hatalmas súly fog nehezedni. Ukrajnában például a drónok hihetetlenül gyors ütemű fejlődése, vagy éppen a mesterséges intelligenciát is felhasználó célkijelölés-felderítés is jelzi a hadviselés átalakulását. Az STE helyén létrehozott három parancsnokság nagyon nagy részben lesz felelős pontosan az ilyen új képességek koordinálásáért és fejlesztéséért, Kína pedig már egy 2019-es stratégiai összefoglalóban is kifejezte azon szándékát, hogy az információs technológiák felhasználását haderőfejlesztésének egyik sarkköveként kezelje.

Mint arról korábban, például a hiperszonikus fegyverek, a levegő-levegő rakéták, az 5. generációs vadászgépek vagy éppen a kínai haditengerészet fejlesztése kapcsán is írtunk, jelenleg a legnagyobb különbséget az amerikai és a kínai haderő között már nem a bevethető eszközök, katonák száma és minősége jelenti, hanem az információgyűjtésben és –feldolgozásban még mindig jelentős amerikai előny jelenti - főként pedig az, hogy a kínaiakkal szemben ezeket az amerikai képességeket éles körülmények között is számtalan alkalommal tesztelték.

A nagy kérdés persze az, hogy ez az átszervezés most arra utal-e, hogy Kína gyengébb ezeken a területeken, mint esetleg akár maga Hszi Csin-ping is gondolhatta, vagy egyszerűen csak még nagyobb fókuszt helyez az „intelligens hadviselésre”. A másik nagy kérdés pedig az, hogy mindez hogyan befolyásolja Kína a nyugat-csendes-óceáni térséggel, és persze egy Tajvan elleni, nyilvánvalóan részleteiben is folyamatosan tervezett, modellezett, de talán végrehajtani egyelőre nem szándékozott támadással kapcsolatos terveit.

via CNN

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Tényleg félnek az izraeliek, de megijedni Irán fog? - Klasszis Podcast Székely Róberttel (videó)
Privátbankár.hu | 2024. október 13. 05:43
Mit éreznek Izraelben, amikor többtonnás iráni rakéták zuhognak az országra? Mi lehet Izrael válasza? Érez bűntudatot azért, amit az izraeli haderő Gázában tesz? Ezeket a kérdéseket is feltettük az Izraelinfo munkatársának, Székely Róbertnek a Klasszis Podcast legfrissebb adásában, de beszélgettünk a Hezbollah elleni hadműveletekről, Izrael és Magyarország furcsa viszonyáról, illetve a béke esélyeiről is.
Nemzetközi Az ukrán határőrség a háború kezdete óta 630 embercsempész csoportot leplezett le
Privátbankár.hu | 2024. október 12. 21:30
Az ukrán külügyminiszter meghívást kapott az EU külügyminisztereinek október 14-i tanácskozására. Háborús híreink a harcok 962. napján.
Nemzetközi Megint keményen odaszólt Orbán Viktornak David Pressman – a magyar kormányfő mindent Trumpra tett fel
Wéber Balázs | 2024. október 12. 17:59
Az amerikai nagykövet úgy véli, hogy Magyarország még sosem volt annyira izolálva nemzetközileg, mint manapság. Egy amerikai lapértékelés szerint a magyar kormányfő élvezi, hogy ő Trump kedvenc európai szövetségese, és teljesen beállt mögé az elnökválasztási kampányban. Ez azonban egy miniszterelnök részéről – mint egy elemző lapunknak fogalmazott – „diplomáciai hazárdjáték”.
Nemzetközi Az Egyesült Államok már nem szorgalmaz tűzszünetet Libanonban
Privátbankár.hu | 2024. október 12. 17:39
Az Izrael és a Hezbollah fegyveresei közötti tűzszünet célzó hetekig tartó intenzív diplomácia után az Egyesült Államok egészen más megközelítés mellett döntött: hagyja, hogy lefusson a Libanonban kibontakozó konfliktus.
Nemzetközi Kamala Harris nyilvánosságra hozza orvosi jelentéseit, hogy így szerezzen előnyt
Privátbankár.hu | 2024. október 12. 16:39
Kamala Harris alelnök, a demokraták elnökjelöltje ezzel arra kívánja felhívnia figyelmet, hogy elnökválasztási ellenfele Donald Trump ezt elutasította
Nemzetközi Az ENSZ szerint október 1-je óta nem érkezett élelmiszer Gáza északi részébe
Privátbankár.hu | 2024. október 12. 14:58
A Világélelmezési Program (WFP) közölte, hogy a háború sújtotta területre vezető elsődleges határátkelőt körülbelül két hete lezárták
Nemzetközi Az első orosz gyerekek már meg is járták Észak-Koreát
Kormos Olga | 2024. október 12. 14:05
2024 nyarán mintegy 250 orosz gyerek utazott Észak-Koreába 10 napos táborba. A kulturális diplomácia részeként megfogalmazott esemény egy új, 2022-ben elindított ifjúsági csereprogram eredménye, amely keretében orosz fiatalok versengenek egymással az ingyenes külföldi utazásért.
Nemzetközi Putyin új világrendről beszélt az iráni elnökkel Türkmenisztánban
Privátbankár.hu | 2024. október 12. 12:28
Vlagyimir Putyin személyesen találkozott Maszúd Peszeskján újonnan megválasztott iráni elnökkel Türkmensztán fővárosában, Asgabatban.
Nemzetközi Az EU mediterrán országai a libanoni hadsereget támogatják
Privátbankár.hu | 2024. október 12. 08:24
Pénteki ciprusi találkozójukon kilenc déli európai uniós ország vezetői ígéretet tettek a libanoni fegyveres erők támogatására, hogy visszaszerezzék az ellenőrzést az ország déli része felett.
Nemzetközi Megdöbbentő, kik dönthetik el az amerikai választást - Trump kezdhet aggódni?
Privátbankár.hu | 2024. október 12. 07:29
Tíz csatatér államból ötben döntő lehet két népcsoport szavazata.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG