„Peking Tajvan körüli agresszív manőverei nem csupán gyakorlatok – ezek az erőszakos egyesítés főpróbái... Oroszország növekvő katonai együttműködése Kínával, beleértve a közös csendes-óceáni gyakorlatokat is, az indo-csendes-óceáni biztonsági környezetet egy újabb réteggel bonyolítja. Kombinált műveleteik növekvő kifinomultságot mutatnak, ami potenciálisan megnehezíti az Egyesült Államok Indo-csendes-óceáni Parancsnokságának (USINDOPACOM) reagálási lehetőségeit egy válsághelyzetben.”
Ezt Samuel J. Paparo admirális, az Indo-csendes-óceáni Parancsnokság parancsnoka mondta április 9-én a képviselőház fegyveres szolgálatok bizottsága előtt.
Míg a Tajvanon és környékén zajló kínai és orosz hadgyakorlatok nagy nyilvánosságot kaptak, az Egyesült Államokban nem sok figyelmet vontak magukra azok a hadgyakorlatok, amelyeket az amerikai és a szövetséges erők tartanak ugyanezen térségben.
Fotó: Depositphotos
A Fülöp-szigeteken például 13 napja ezelőtt kezdődött és május 9-ig tart a negyvenedik, éves amerikai-filippínó Balikatan hadgyakorlat (BK25). A BK25-ben mintegy 9000 amerikai és 5000 Fülöp-szigeteki katona vesz részt, vadászgépekkel, hadihajókkal és egy sor új fegyverrel. Ausztrália és Japán kisebb egységei is ott vannak, míg 20 szövetséges nemzet katonai képviselői megfigyelőként képviseltetik magukat.
A Fülöp-szigeteki hadsereg tájékoztatása szerint a gyakorlatok keretében a szövetségesek egy sziget elleni ellenséges támadással szembeni ellentámadással, tüzérségi és rakétatűzzel egy ellenséges hajó elsüllyesztésével, közös haditengerészeti hajózással a vitatott dél-kínai tengeren vagy annak közelében, valamint légi harci megfigyeléssel fognak foglalkozni.
Michael Logico Fülöp-szigeteki dandártábornok, a gyakorlat egyik vezetője nemrégiben úgy jellemezte a Balikatant, amely a fülöp-szigeteki tagalog nyelven azt jelenti, hogy „vállvetve”, mint „a térség ezen részén zajló gyakorlatok Szuperkupája”.
Az amerikai gyakorlat vezetője, James F. Glynn tengerészgyalogos altábornagy a gyakorlatok nyitónapján elmondta: „A BK25 olyan új képességeket mutat be, amelyeket sok-sok év alatt fejlesztettünk ki... hogy demonstráljuk és megnyugtassuk a régiót, hogy miközben továbbra is elkötelezettek vagyunk a béke mellett, hiteles harci erővel is rendelkezünk, amely alátámasztja a szabad és nyitott Indo-csendes-óceáni térség fenntartására vonatkozó elkötelezettségünket és ígéretünket”.
Egy új hajó elleni fegyver
Az egyik új fegyverrendszer, amelyet Glynn elmondása szerint a Fülöp-szigeteki gyakorlatra telepítettek, a Navy-Marine Expeditionary Ship Interdiction System (NMESIS), valamint a Naval Strike Missile (NSM). A norvég tervezésű, jelenleg a Raytheonnal közösen gyártott NSM hatótávolsága mintegy 110 tengeri mérföld, és a radarok elkerülését segítő lopakodó tulajdonságokkal rendelkezik.
Képalkotó infravörös keresővel is rendelkezik a végső fázisú célzáshoz. A tengerészgyalogság közleményei a NMESIS rendszert pilóta nélküli jármű és indítórakéta kombinációként írják le, amelyek mindegyike két tüzelésre kész NSM-et tartalmaz, és amelyeket a tengerészgyalogosok kis csapatai távolról működtetnek és felügyelnek. A tüzelést követően ezek a tengerészgyalogosok gyorsan el tudják mozgatni a kilövő/rakéta pilóta nélküli járműveket a távoli pozícióikból új helyszínekre, hogy az ellenség ne vegye célba őket.
A BK25 gyakorlaton három NMESIS rendszert „fognak alkalmazni a Tengeri Kulcsfontosságú Terep Biztonsági Műveletek során Észak-Luzonban és a Batanes-szigeteken” – áll a tengerészgyalogság sajtóközleményében. Ezáltal a Luzon-szoros közelébe kerülnek, amely Tajvan és a Fülöp-szigetek között és a kínai szárazföldhöz közel helyezkedik el.
A TWZ (The War Zone) weboldal főszerkesztője, Tyler Rogoway szerint: „A Batanes szigetének a Tajvani-szoros szívében lévő helyzetéből a NMESIS képes lenne veszélybe sodorni minden olyan hajót, amely Tajvan csúcsától majdnem a Fülöp-szigeteki Luzon északi részéig, és 100 mérfölddel kelet-nyugati irányban halad át a vízi úton. Egyszerűen fogalmazva, erre tervezték a rendszert, és ami azt illeti, az új tengerészeti partmenti ezredeket (MRL). Másrészt, egy ilyen hozzáférés-ellenes stratégia végrehajtása a Luzon-szorosban a legnagyobb kockázatú műveletek közé tartozik, amelyeket egy MLR végre tud hajtani”.
Peking figyel
Mondani sem kell, hogy a kínai rezsim tisztában van azzal, hogy mi folyik. A Global Times, a Kínai Kommunista Párt központi lapja megjegyzi, hogy az NMESIS rendszert a Luzon-szorosba telepítették, amelyet „a Csendes-óceánhoz való kínai haditengerészeti hozzáférés fojtópontjának” nevezett.
Ami még fontosabb, a Global Times cikke rámutat: „Az amerikai tengerészgyalogság megerősítette, hogy az NMESIS rakétarendszer a jövőben is a Fülöp-szigeteken maradna a jövőbeni gyakorlatokon, ha Manila ezt kéri”.
Egy másik viszonylag új rendszer, amely a Fülöp-szigeteken állomásozik, az amerikai hadsereg Typhon indítóállomása, amely Tomahawk cirkálórakéták és SM-6-osok kilövésére alkalmas, és amely a horizonton túli hajóelhárító képességgel rendelkezik. A Typhont tulajdonképpen a tavalyi Balikatan gyakorlatra hozták a Fülöp-szigetekre, és azóta is a szigeteken tartózkodik.
Mivel a Tomahawkok és az SM-6 nagyobb hatótávolsággal rendelkeznek, a BK25 esetében nem kerülnek olyan messze előre, mint az NMESIS rendszerek. A kínaiak tisztában vannak a Typhon indítórakétákkal, a Global Times a múlt héten megjegyezte: „Amennyiben ezek a rendszerek a Fülöp-szigeteken maradnak, állandó feszültségforrássá válnak a térségben”.
A drónok elleni küzdelem
Egy másik új fegyverrendszer, amelyet a BK25 során alkalmaznak, a Marine Air Defense Integrated System (MADIS), egy földi telepítésű, drónok elleni rendszer, amelyet először januárban teszteltek élesben Hawaiin.
A taktikai járműre szerelt rendszer radarral és a légi fenyegetések azonosítására alkalmas fegyverekkel, valamint elektronikus zavarókkal, továbbá két Stinger rakétát és egy 30 milliméteres ágyút tartalmazó toronnyal van felszerelve.
A NMESIS rendszerrel együtt alkalmazva a MADIS egységek lehetővé tehetnének tengeri csapásokat, mivel időt adnának a kilövőknek az NSM-ek kilövésére anélkül, hogy attól kellene tartaniuk, hogy drónok és kis pilóta nélküli légi rendszerek célba veszik őket.
A BK25-ön az amerikai tengerészgyalogosok a MADIS-t egy integrált lég- és rakétavédelmi esemény során fogják használni a Fülöp-szigeteki tengerészgyalogosok és katonák mellett, akik a MarineTimes szerint saját drónellenes rendszereiket is használják majd.
Május 5-én a tervek szerint tengeri csapásmérést hajtanak végre a Fülöp-szigeteki Zambales tartománynál a Dél-kínai-tengeren. A célpont a Fülöp-szigeteki haditengerészet egy leszerelt hajója, a BRP Miguel Malvar, eredetileg a USS Brattleboro, egy korábban az amerikai haditengerészetnél szolgálatot teljesítő, 1976-ban a Fülöp-szigetekre került mentőjárőrhajó lesz.
Az amerikai tengerészgyalogság az NMESIS hajó elleni rakétarendszerét, míg a Fülöp-szigeteki haditengerészet a LIG NEX 1 C-Star hajó elleni rakétáit fogja bevetni a csapáshoz. Szintén bevethetőek lesznek az amerikai F-16-osok, F-35-ösök, valamint Fülöp-szigeteki FA-50PH vadászgépek. A tervek szerint Ferdinand Marcos Jr. filippínó elnök is részt vesz ezen a BK25-ös gyakorlaton.
Amikor elkezdődött a BK25, azt Glynn tábornok „teljes harci tesztként” emlegette. Azt mondta, hogy ez „élő, virtuális és konstruktív képzési lehetőségeket biztosít, amelyek kollektív entitásként lehetőséget adnak arra, hogy minden területen, minden szolgáltatáson és minden erőn át mutassuk a képességeinket”.
Április 1-jén, miután a kínaiak hadgyakorlatot tartottak Tajvan északi, déli és keleti partjainál, az amerikai külügyminisztérium leszögezte: „Kína Tajvannal szembeni agresszív katonai tevékenysége és retorikája ismét csak fokozza a feszültséget, és veszélybe sodorja a régió biztonságát és a világ jólétét…, beleértve az erőszakot vagy a kényszert is.”
A BK25 kezdetekor a kínai külügyminisztérium szóvivője kijelentette: „Kína határozottan ellenez minden olyan országot, amely a tajvani kérdést ürügyül használja a katonai bevetések megerősítésére a térségben, fokozza a feszültséget és a konfrontációt, és megzavarja a regionális békét és stabilitást”, hozzátéve: „Akik a tűzzel játszanak, elpusztulnak tőle.”
Miközben a BK25 gyakorlatok zajlanak, Kína és a Fülöp-szigetek külön-külön is kitűzték zászlóikat a Dél-kínai-tengeren, az amerikai és a Fülöp-szigeteki erők hadműveleti helyétől délre, egy üres területre. Az ehhez hasonló viták eszkalálódhatnak, és olyan háborúvá válhatnak, amelyre a BK25 készül.
Egyelőre mind az Egyesült Államok, mind Kína továbbra is hadgyakorlatokat tart a térségben, egyedül és szövetségeseivel együtt. Panaszkodni fognak a másik háborús tevékenysége miatt is. Ez történetesen a jelenlegi valóság része.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)