6p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Senki sem fogja halálra izgulni magát a mától vasárnapig tartó orosz elnökválasztáson, hiszen a győztes személye már most borítékolható. A fő ellenzéki vezér, Alekszij Navalnij halott, a megmaradt érdemi ellenfeleket a hatóságok „kigolyózták.” Arról pedig, hogy a részvételi arány is megfelelő legyen, esetenként megfigyelő kamerák és a zsarolás kifinomult eszközei gondoskodnak majd.

Vlagyiszlav Davankov, Nyikolaj Haritonov, Leonyid Szlutszkij és természetesen Vlagyimir Putyin – hivatalosan közülük választhatnak az oroszok a pénteken kezdődött elnökválasztáson.

A végeredmény természetesen előre borítékolható, hiszen sem a kommunista Haritonov, sem az ultranacionalista Szlutszkij, sem az Új Emberek párt jelöltje, Davankov nem jelent veszélyt Putyin számára. Davankov – aki 2021 óta az orosz országgyűlés, a duma alelnöke – ugyan kampányában „a béke és a tárgyalások”, valamint a Nyugattal való kapcsolatok normalizálása mellett szállt síkra, előzetes felmérések szerint a voksoknak csupán hat százalékára számíthat.

Már most mindenki tudja a végeredményt. Putyin papírbábuja egy moszkvai utcán 2024. március 13-án.
Már most mindenki tudja a végeredményt. Putyin papírbábuja egy moszkvai utcán 2024. március 13-án.
Fotó: EPA/YURI KOCHETKOV

Kigolyózott ellenfelek

A legesélyesebb ellenjelölt az ukrajnai háború befejezésével kampányoló, valódi változást ígérő Borisz Nagyezsdin volt, akinek kampányirodái előtt hosszú sorokban várakoztak az emberek számos orosz városban, hogy aláírásukkal támogassák.

Őt azonban a hatóságok különböző szabálytalanságokra hivatkozva nem engedték indulni, mint ahogy a szintén háborúellenes és dermokráciapárti újságírónő, Jekatyerina Duncova indulását is elkaszálták.

Putyin leghangosabb kritikusa, egyben az ellenzék legismertebb alakja, Alekszandr Navalnij pedig már nincs az élők sorában: idén februárban, mintegy 3 évnyi raboskodás után, máig nem tisztázott okból életét vesztette egy szibériai börtönben.

Felnyomják a részvételt

Mindezek miatt aligha lenne meglepő, ha az oroszok nagy számban bojkottálnák a választást. Épp ezt kívánja elkerülni a hatalom, amely – a Moscow Times értesülései szerint – a nyomásgyakorlás különféle eszközeivel próbálja rávenni a szavazásra jogosultakat, különösen a fiatalokat a részvételre.

A lap forrásai szerint az orosz tisztviselők gyakorlatilag parancsba kapták, hogy jelentősen pörgessék fel a részvételi arányt a fiatalok között. Emiatt a hatóságok, a felsőoktatási intézmények és a munkahelyek egy része is nyomást gyakorolnak a hallgatókra, illetve a fiatal dolgozóikra, hogy vegyenek részt a választáson.

„Az elnöki adminisztráció követelései szerint a regionális vezetőknek fokozni kell erőfeszítéseiket annak érdekében, hogy több lojális ember menjen el szavazni. Különösen az egyetemisták és a fiatal dolgozók vannak fókuszban. Mi pedig engedelmeskedünk”, mondta a lapnak a moszkvai önkormányzat egyik tisztviselője. Mindezt megerősítették három, az ország európai, valamint a keleti részén fekvő régió vezetésében lévő források is.

A Kreml ugyanis” impresszív számokat” szeretne elérni, amiket mutogathat majd a Nyugatnak Putyin rendíthetetlen pozíciójának és támogatottságának bizonyítására, mondták a lap elnöki, kormányzati és moszkvai önkormányzati forrásai.

A végső cél, hogy „a Nyugattal megértessük, hogy a fiatalok Putyint támogatják, nem pedig az elszabadult ellenzékieket és biztosan nem Navalnijt”, tette hozzá egyikük. „És persze a főnököt (Putyint) is szeretnék kielégíteni.”

Az elnöki adminisztráció azt szeretné, ha a szavazásra jogosultak “soha nem látott” arányban járulnának az urnákhoz, és rekordszámban támogatnák Putyint. Ennek érdekében a Kreml „példanélküli kampányt” is elrendelt, amely a középkorú és idősebb szavazókat – ők alkotják az elnök szavazói bázisát –, valamint a nyugdíjasokat, az állami és önkormányzati dolgozókat,  valamint az állami és részben a magáncégek dolgozóit is megcélozza.

Ajánlatos szavazni

A legfontosabb azonban a fiatalok presszionálása, mivel hagyományosan ők a leginkább Putyin- és háborúellenes szavazók. Az állami kézben lévő orosz posta és a szintén állami Roszatom energetikai céget például arra utasították, hogy „gondoskodjon” a fiatal dolgozók szavazásáról a vállalatokon belülről származó információk szerint.

Ezzel párhuzamosan régiók tucatjaiból érkeztek olyan médiajelentések, hogy az egyetemeken a hallgatókat is nyomás alá helyezték, az ellenkezőket pedig állítólag a tanulmányaik felfüggesztésével fenyegették meg. Egy, a Permi területen található főiskolán arra utasították a diákokat, hogy már az első vagy a második napon adják le a voksaikat, és „megfigyelő kamerákat” is bevetnek a részvétel növelésére.

A Tulai Állami Tanárképző Egyetemen a hallgatókat még arra is kötelezték a Moscow Times szerint, hogy küldjenek egy fotót a szavazólapjukról a részvétel bizonyítására, az intézmény rektora pedig nyilvánosan támogatásáról biztosította Putyint.

Mindeközben a voronyezsi tanárképző egyetemen a hallgatókat állítólag arra kérték, hogy jelentsék, kire szándékoznak voksolni.

És persze léteznek kifinomultabb eszközök is: az Altaj köztársaságban például fotóversenyt hirdettek a hatóságok a szavazóhelyiségekben, a nyertesek menő telefonokat és porszívókat nyerhetnek.

Tatárföld miniszterelnökhelyettese pedig azt üzente a fiatal szavazóknak, hogy nem csak egyszerűen szavazhatnak, hanem „meg is találhatják a sorsukat” a szavazóhelyiségekben – bármit is jelentsen ez.

Összegezve: bár az orosz alkotmány és választójogi törvény elvileg garantálja a szabad és titkos választást, a fenti példák azt mutatják, hogy a hatalom – különböző szinteken és számos eszközzel – igyekszik nyomást gyakorolni a szavazásra jogosultakra a kívánt eredmény elérése érdekében.

Már nyíltan bírálják Putyint

És hogy mit mond az utca embere? Az 1420 nevű, független YouTube-csatorna még januárban megkérdezett 100 embert a szavazási szándékáról – 43 százalékuk mondta azt, hogy Putyinra fog szavazni.

"Senki más nem képes az országot normálisan vezetni”, mondta egyikük, mások pedig azzal érveltek – az ukrajnai háborúra utalva –, hogy "kereszteződésben nem cserélsz lovakat”.

Számos válaszadó ugyanakkor nyílt kritikát is megfogalmazott a választásokkal és így Putyinnal szemben. „Nem látok értelmes választást”,  „nincs egyetlen tisztességes jelölt, az ellenzék börtönben vagy külföldön van”, hangoztatták.

Egyikőjük pedig konkrétan azt mondta: „ez az esemény egy nagy sz...r lett, nem is akarok rá gondolni”.

Az orosz választással részletesen foglalkozunk péntek este a hét videójában is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Vizsgálat indult az X és Elon Musk ellen Franciaországban külföldi befolyás gyanúja miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 19:46
A párizsi ügyészség hivatalos vizsgálatot indított az X közösségi média platform – korábban Twitter – és annak vezetősége, köztük Elon Musk tulajdonos ellen, miután felmerült a gyanú, hogy a vállalat algoritmusa külföldi befolyás érdekében torzíthatja a tartalomterjesztést.
Nemzetközi Donald Trumpot meghívták Kínába
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 19:16
Marco Rubio amerikai külügyminiszer és kínai kollégája Vang Ji „pozitív és konstruktív” tárgyalásról számoltak be malajziai találkozásuk után.
Nemzetközi Nagyon aggódnak az európai borászok
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 17:45
Úgy tűnik, nem részesülhetnek preferenciális elbánásban az EU és Donald Trump amerikai elnök kormányzata közötti kereskedelmi megállapodásokban – közölte pénteken az iparág fő lobbicsoportja.
Nemzetközi Meglepetés Kanadában
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 17:20
A vártnál jobban nőtt a munkahelyek száma, a munkanélküliségi ráta pedig az elemzők által várt emelkedés helyett csökkent.
Nemzetközi Tükörklauzulát követel az agrárminiszter a EU-Mercosur kereskedelmi megállapodásba
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 16:53
Nagy István szerint tönkretenné a gazdákat a megállapodás, különösen azért mert, Brüsszel egyidejűleg megnyitotta az uniós piacot az ukrán mezőgazdasági termékek előtt is.
Nemzetközi Az oroszok által lefoglalt egyetlen amerikai cég exportra készül
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 15:14
A Kreml korábban azzal indokolta az elkobzást, hogy a cég stratégiai szerepet tölt be Oroszország élelmiszerellátásában.
Nemzetközi Célkeresztben a kormány – újabb uniós forrásokat köthetnek jogállami feltételekhez
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 13:35
2028-tól jelentősen bővülne a feltételekhez kötött uniós források köre. Orbán Viktor Magyarországa, eurómilliárdok elvesztésével néz szembe az Európai Bizottság a jövő szerdán nyilvánosságra hozandó tervei szerint.
Nemzetközi Fájdalmas lépésre kényszerülhetnek a hollandok
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:48
A menekültügyi és fejlesztési kiadások csökkentésével érnék el a NATO védelmi kiadási célját.
Nemzetközi Szörnyű tévedés: drón helyett egy utasszállítót lőhettek meg az oroszok
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:36
Egy Minszkből Moszkvába tartó járat kaphatott légvédelmi rakétatalálatot.
Nemzetközi Orbán Viktor szövetségese mérhet csapást a NATO-ra Szlovéniában
Bózsó Péter | 2025. július 11. 10:21
Geopolitikai vonatkozásai miatt nagy jelentőségű lehet a NATO-kilépésről szóló lehetséges népszavazás délnyugati szomszédunknál, ami Janez Janša hatalomba való visszatérését célzó belpolitikai játszmájához is kötődik.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG