6p

A Bundestagban történt incidens és a populista pártok szélesebb körű választási sikere Németország külpolitikájának és az ukrajnai konfliktussal kapcsolatos álláspontjának lehetséges átrendeződésére utal. E pártok átformálhatják Berlin prioritásait, hasonlóan a Donald Trump által bevezetni kívánt külpolitikához. Káncz Csaba jegyzete.

Oroszország harca a hidegháború vége óta fennálló világrend ellen az európai populista és euroszkeptikus jobb- és baloldali pártok körében élénk visszhangra talál. Gyakran beszélnek "globalista" erőkről, amelyeket a nemzeti szuverenitást és kulturális identitást fenyegetőnek tekintenek. Putyint ez a szárny erős és konzervatív vezetőnek látja, aki képes megvédeni magát a liberális Nyugattal szemben, amely megpróbálja aláásni ezeket az értékeket.

A közelmúltbeli németországi politikai fejlemények, amelyek középpontjában Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egy héttel ezelőtt, a Bundestagban elmondott beszédének az Alternatíva Németországért (AfD) és a Bündnis Sahra Wagenknecht (BSW) pártok általi bojkottálása áll, jelentős geopolitikai következményeket vetítenek előre Európa számára. A Bundestagban történt incidens és ezen euroszkeptikus pártok szélesebb körű választási sikere Németország külpolitikájának és az ukrajnai konfliktussal kapcsolatos álláspontjának lehetséges átrendeződésére utal.

Az AfD, amely az EP választáson a szavazatok 16 százalékát szerezte meg - megelőzve Olaf Scholz szociáldemokrata pártját - azt képviseli, hogy Ukrajna vezetőjének "tárgyalnia kell, hogy a haldoklás megálljon", még akkor is, ha ez a terület elvesztésével jár. Ezek a megjegyzések Putyin háborúval kapcsolatos álláspontját tükrözik.

Egy korszak lezárulóban

A Berlini Fal leomlása után Németország legfőbb prioritása az volt, hogy kompromisszumokat kössön az európai nemzetekkel, elmélyítve és kibővítve az EU-t, amelyre a német vezetők úgy tekintettek, mint az ország legfontosabb hozzájárulását a kontinens békéjéhez és jólétéhez. Nemcsak a Német Szövetségi Köztársaság Alaptörvénye rögzíti hivatalosan az EU megerősítésének célját, hanem az ország gazdasági modellje is nagymértékben támaszkodik az európai integrációra és a globális piacra jutásra.

De a német pártrendszer tektonikus lemezei komoly elmozdulás alatt vannak az európai parlamenti választások óta. Az újabb, radikális pártok nyíltan megkérdőjelezik a háború utáni konszenzust. A populista jobboldali AfD az EU-ból való kilépést, az Ukrajnának nyújtott támogatás és az Oroszország elleni szankciók megszüntetését, valamint az ország szén-dioxid-mentesítési politikájának visszafordítását szorgalmazza.

Két és fél évvel a jelenlegi kormányzás után az AfD támogatottsága az országos felmérések szerint 16 százalékra emelkedett, és közel 30 százalékot ér el abban a három kelet-német tartományban, ahol ősszel választásokat tartanak. A belföldi hírszerző hatóságok résen vannak, és már három regionális AfD-csoportot szélsőséges csoportnak minősítettek.

 Más szelek fújnak
Más szelek fújnak
Fotó: Depositphotos

A Correctiv német oknyomozó portál szerint az elmúlt években az AfD politikusai az orosz narratívákat és beszédtémákat visszhangozzák, és az Egyesült Államokat "idegen hatalomnak" nevezték. Miután Oroszország 2022 februárjában teljes körűen megszállta Ukrajnát, az AfD politikusai továbbra is Oroszországba és az oroszok által megszállt ukrajnai területekre utaztak.

Egy másik, de baloldali radikális párt, amely 6,9 százalékos támogatottságot ért el az EP-választáson, a BSW, amelyet Sahra Wagenknecht, a populista Die Linke régi vezető személyisége alapított fél éve. Wagenknecht azonnali "béketárgyalásokat" akar Putyin elnökkel és az olcsó orosz szénhidrogénimport folytatását

Amikor Oroszország agressziós háborújáról és az ukrán nép elleni, nemzetközileg elismert háborús bűnökről van szó, nagyrészt hallgat. Mivel az orosz dezinformációs kampányok az idei választások előtt egyre jobban beindulnak, pártjának jó esélye van arra, hogy bejusson a német tartományi kormányokba.

A BSW és az AfD támogatása a kormánykoalíció tagjainak, a Szociáldemokratáknak, a Zöldeknek és a vállalkozáspárti Szabad Demokratáknak a rovására ment. Ez utóbbiak népszerűsége most történelmi mélyponton van, egyes kelet-német csoportjaik a parlamentben maradáshoz szükséges 5 százalékos küszöbérték alatt vannak.

Tágabb értelemben vett következmények

Az AfD és a BSW, valamint olyan személyiségek, mint Trump és olyan befolyásos hangok, mint Elon Musk - aki nemrégiben megkérdőjelezte az AfD-hez csatolt szélsőséges címkét - felemelkedése a geopolitikai szövetségek és stratégiák szélesebb körű átértékelését jelzi. E pártok populista politikája, beleértve a belpolitikai kérdésekre való összpontosítást, átformálhatja Németország prioritásait, ami a Donald Trump által gyakorolni kívánt külpolitikához vezethet.

Mindkét fél a diplomácia mellett érvel a katonai megoldásokkal szemben. Ez az álláspont a fegyverszállítások csökkentését és a béketárgyalások előmozdítását eredményezheti. Az SPD már az európai választások előtt is megpróbált foglalkozni ezekkel az érzésekkel, de sikertelenül.

Németország álláspontjának változása az ukrajnai konfliktussal kapcsolatban megterhelheti a NATO-n belüli kapcsolatokat, különösen az Oroszországgal szembeni agresszívebb megközelítést támogató országokkal. Az EU-tagállamok eltérő megközelítése az ukrajnai konfliktus kapcsán gyengítheti a tömb egységét, megnehezítve a közös döntéshozatalt és csökkentve az EU befolyását a globális színtéren, nagyobb hatalmat adva a nemzeti kormányoknak.

Márpedig az Ukrajnának nyújtott európai katonai támogatás csökkenése felbátorítaná Oroszországot, és potenciálisan arra késztetné, hogy – a hazánkban már tapasztalható módszerekkel – erőteljesebb pozíciót foglaljon el a térségben.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Súlyos döntést hoztak Washingtonban – ez nagyon sok embernek fájni fog a világon
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:31
Az amerikai képviselőház éles politikai viták után péntek hajnalban elfogadta a külföldi segélyprogramok és médiatámogatások összesen 9 milliárd dolláros csökkentéséről szóló törvényt.
Nemzetközi Telefonált Zelenszkij – újabb francia szupergépeket kaphat Ukrajna
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 17:31
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közösségi oldalain nyilvánosságra hozta, hogy pénteken telefonon beszélt Emmanuel Macron francia elnökkel.  
Nemzetközi Megint lecsaptak az orosz drónok Ukrajnában
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 17:07
Az orosz hadsereg dróntámadást hajtott végre péntek reggel, az éjszakai csapás után a kelet-ukrajnai Dnyipropetrovszk megyében lévő Kamjanszke járás ellen, egy férfi és egy nő életét vesztette, 11 ember pedig megsérült – közölte Szerhij Liszak, a régió kormányzója a Telegramon.
Nemzetközi Ki nem találná, melyik európai országban a legzsúfoltabbak a börtönök
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 15:31
Továbbra is növekvő túlzsúfoltság jellemzi az európai börtönöket, ami a tagországok egyharmadában komoly kihívást jelent – közölte az Európa Tanács pénteken.
Nemzetközi Illegális bevándorlás: szigorít az EU a schengeni határokon
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 14:46
Az Európai Unió Tanácsa jóváhagyta a schengeni külső határellenőrzés szigorítását és felgyorsítását lehetővé tevő úgynevezett digitális regisztrációs határigazgatási rendszer (EES) fokozatos elindítását hat hónapon belül – közölte az uniós tanács pénteken.
Nemzetközi Belgium is bekeményít a bevándorlókkal szemben
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 13:31
A belga szövetségi parlament csütörtök éjszaka elfogadta a családegyesítési szabályokat szigorító migrációs jogszabályt is, amelyet Anneleen Van Bossuyt menekültügyi és migrációs miniszter terjesztett elő.
Nemzetközi Izrael több helyen a földig rombolja, ami Gázából megmaradt
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:13
Izrael több ezer épületet rombolt le Gázában, mióta márciusban kilépett a Hamásszal kötött tűzszünetből, és az elmúlt hetekben egész városokat és külvárosokat – amelyek egykor több tízezer embernek adtak otthont – rombolt le.
Nemzetközi Megvan az oroszokkal szembeni 18. uniós szankciós csomag – az Orbán-kormány sem vétózott
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:40
Az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő szerint ez az eddigi egyik legszigorúbb retorzió.
Nemzetközi 16 éves választási korhatár: kitaposott utat követnének a britek – kedvet kaphat a Fidesz is?
Kormos Olga | 2025. július 18. 10:12
A brit kormány 16 évre csökkentené a választási korhatárt. Európában ez lenne a hatodik ország, ahol a fiatal szavazóknak nagyobb jogosítványt adnának. 
Nemzetközi Nagyon kiakadt az Orbán-kormányra a lengyel külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 07:05
Radoslaw Sikorski szerint Magyarország barátságtalan cselekedet hajtott végre.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG