Ma este 7 órakor véget ért az EP-választás és az önkormányzati választás Magyarországon. Az EP-választásról hivatalos adatok csak 11 óra után érkeztek, mivel Olaszországban (az uniós országok közül utolsóként) csak ekkor ér véget a szavazás, ugyanakkor exit poll eredmények számos uniós országból már korábban jöttek. Az önkormányzati választások eredményeit pedig folyamatosan tették közzé este 7 óra után. Kövesse velünk a legfrissebb híreket, elemzéseket, véleményeket!
Orbán Viktor a vártnál kevésbé győzött, Magyar Péter nagyot ment - Ezek voltak percről percre a legfontosabb történések
Ez volt az európai parlamenti (EP-) választás és az önkormányzati választás estéje, éjjele!
Zárultak az urnák
Eredmények most még természetesen nincsenek, de az eddigi eseményeket laptársunk, az mfor korábbi hírfolyamában visszaolvashatja.
Elhúzódhat a végleges eredmények megállapítása
Július közepéig is elhúzódhat az önkormányzati választások végleges eredményének megállapítása, ha minden jogorvoslati lehetőséget kihasználnak a jelöltek és jelölőszervezetek. A helyi, illetve a területi választási bizottság határozatával szemben három napon belül lehet jogorvoslattal élni a területi (vármegyei, fővárosi) választási bizottságoknál, illetve a Nemzeti Választási Bizottságnál (NVB).
A területi választási bizottságoknak és az NVB-nek is három napja van arra, hogy a fellebbezéseket elbírálják. Ezekkel a határozatokkal szemben még a Kúriához lehet fordulni ugyancsak három napig, és a bíróságnak is további nyolc napja van arra, hogy meghozza a jogerős végeredményről szóló határozatokat. (MTI)
Megszólalt Menczer Tamás
A Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója este 7 óra után rögtön a sajtó elé állt. A budapesti Bálnában arról beszélt, hogy még soha nem volt ilyen magas a részvételi arány önkormányzati vagy EP-választáson. Szerinte ez azt jelenti, hogy az emberek megértették a választás tétjét, ami szerinte "a háború vagy béke". Fél hétkor a részvételi arány 56,09 százalék volt országosan.
A szavazóurnák zárása után veszítette el nagyágyúját az ellenzék
Tordai Bence 19 óra 1 perckor posztolta ki a Facebook-oldalára, hogy vasárnap kilépett a Párbeszédből.
Tovább a teljes cikkhez »
Mikor lesz meg az EP-választás eredménye?
A szavazókörök zárása után a szavazatszámláló bizottságok elkezdik összesíteni a leadott voksokat, de a külképviseleteken és a levélben leadott szavazatok bevárása miatt az európai parlamenti választás eredményét csak később lehet megállapítani, addig csak előzetes eredményről lehet beszélni Magyarországon. A 147 külképviseleten leadott voksokat nem számlálják meg a külképviseleteken, hanem csütörtök éjfélig Magyarországra szállítják. A háromnapos jogorvoslati határidő letelte után állapítja meg az NVB alapján az EP-választás eredményét, legkésőbb június 28-án. (MTI)
Papírforma Németországban
Az első előrejelzések szerint fölényesen nyert az ellenzéki konzervatív pártszövetség a németországi európai parlamenti választáson - írja az Infostart. A konzervatív pártszövetség a szavazatok 30 százalékát szerezte meg, ami 1,1 százalékos növekedést jelent 2019-hez képest. Ugyanakkor a radikális jobboldali AfD 16,4 százalékot szerzett, 5,4 százalékkal növelve az öt évvel ezelőtti EP-választásokon szerzett szavazatinak számát. (Infostart)
Európai tradíciókról is beszélt a magyar államfő
Sulyok Tamás köszönetet mondott a szavazáson véleményt nyilvánító polgároknak, illetve a választás lebonyolításában segédkező munkatársaknak.
„Bízom abban, hogy a jövőbeni mindennapjainkban egymás kölcsönös tisztelete és megbecsülése mellett a belátás képessége is segít bennünket abban, hogy külön-külön és együtt is minden tőlünk telhetőt megtegyünk az európai és a hazai, a regionális és a helyi, a nemzeti és a nemzetiségi tradicionális értékeink védelmében”
– mondta az államfő.
Csak türelem - üzente a Nemzetközi Választási Iroda
Az NVI háza táján is tudják, hogy sokan várják nagyon az európai parlamenti választások eredményét, a honlapon közzétett emlékeztető is türelemre int:
Elkezdték számolni a levélszavazatokat is
A Nemzeti Választási Iroda vasárnap este 7 órakor megkezdte az irodához érkezett levélszavazatok felbontását és a szavazólapok számlálását is. Levélben a sem magyarországi, sem más uniós lakóhellyel nem rendelkező magyar választópolgárok szavazhattak az EP-listákra, 50 ezer levélszavazat érkezett vissza. (MTI)
Megszólalt Magyar Péter
A Tisza Párt alelnöke az eredményekkel kapcsolatban nem akart jóslásokba bocsátkozni, de kijelentette, hogy másfél hónapos a pártjuk, aminek mindössze 19 tagja van, nulla állami pénzt kaptak, pár ezer önkéntesük pedig ingyen dolgozott, így bármilyen eredményt is érnek el, az „világraszóló lesz”. További részleteket itt olvashat!
Róna Péter (Jobbik–Konzervatívok): meglepetés lenne, ha bejutánk az EP-be
A Jobbik–Konzervatívok európai parlamenti (EP-) listavezetője szerint meglepetés lenne, ha bejutnának az EP-be. Róna Péter erről az ellenzéki párt vasárnapi budapesti eredményváró rendezvényén, az este hét órai urnazárást követően tartott sajtótájékoztatón beszélt az MTI kérdésére. „Csodák talán vannak” – tette hozzá, köszönetet mondva aktivistáik kampányban nyújtott „elképesztő mennyiségű” munkájáért. Róna Péter hangsúlyozta: a jövőben a Jobbik „politikai vonalának” fejlesztésén dolgozik.
Gyöngyösi Márton pártelnök arról beszélt: egyenlőtlen feltételek mellett zajlott a kampány, amelynek során három jelenség befolyásolta „végzetesen” az eredményt.
Elsőként az Állami Számvevőszék bírságát említette, amelyet minden, az 2022-es összefogásban részt vevő ellenzéki pártra kiszabtak, de csak a Jobbiktól vontak le, így lehetetlenítve el kampányuk finanszírozását.
A pártelnök szerint „elképesztő médiaellenszélben” kellett megmérettetniük magukat, és az is kiderült, hogy „a magát függetlennek nevező balliberális sajtó” valójában pártérdekeket szolgált. Kivételt szerinte ez alól a közmédia jelentett, amely hosszú idő után ismét megrendezte az EP-listavezetők vitáját.
A politikus azt is nehezítő körülményként említette, hogy Magyar Péter és pártja, a Tisza Párt megjelenésével a megmérettetés európai parlamenti választásból a 2026-os országgyűlési választás előfutamává vált. Hozzátette: voltak ugyan olyan jobbikosok, akik – pártjuktól erőforrást elvonva – szerepet vállaltak Magyar Péter kampányában, de nagyon világossá kívánják tenni, hogy a két szervezet között „semmiféle átjárás és semmiféle átfedés nincs”.
A Jobbik, bármi is legyen a mostani választások eredménye, soha nem fogja feladni, mindig egy jobbközép, konzervatív alternatívát fog kínálni a Fidesz politikájával szemben – jelentette ki Gyöngyösi Márton.
(MTI)
Karácsony Gergely rengeteg szeretetet kapott
Nem sokkal az urnazárás után az alábbit posztolta a főpolgármester:
A Momentum EP-képviselője biztos a jó szereplésben
Optimistán várja a választási eredményeket és biztos pártja jó szereplésében a Momentum elnöke, európai parlamenti (EP-) listavezetője. Donáth Anna vasárnap, az urnazárás után Budapesten újságíróknak azt mondta, büszke a Momentumra, mert annak tagjai az elmúlt hetekben kemény munkát végeztek.
Az ellenzéki politikus pártja eredményváró rendezvényén közölte, nem lehet elvenni azt a munkát, amit a Momentum elvégzett, ez önmagában érték, azáltal is jobb hely lett az ország. Hozzátette: a Momentum elsődleges célja a liberális demokrácia helyreállítása. A választás pedig a demokrácia ünnepe, ugyanis nem mindenkinek van megadva az a lehetőség, hogy demokratikus döntési jogával éljen – mondta.
Donáth Anna azt is elmondta, a közvélemény-kutatások számaival már nem foglalkozik, mert a kampány nem erről szól. A lényeg az, hogy a nap végén hányan mennek el szavazni – tette hozzá. Közölte, az elmúlt hetekben elképesztő mennyiségű visszajelzést kapott olyan helyekről is, ahonnan korábban nem, úgyhogy „nagyon optimistán” várja az estét. Szerinte több százezren lesznek olyan emberek, akik a Momentum által kínált liberális ajánlatra szavaznak. Ez pedig akkor is érték, ha az eredmény ma valami olyasmit fog mutatni, amit korábban nem gondoltak volna.
Donáth Anna a részvételi adatokat úgy kommentálta, a Momentum és mások is jól mozgósítottak. Nagyra értékeli – mondta –, mennyien megmozdultak és éltek a demokratikus jogaikkal, mert minden nap meg kell küzdeni a demokráciáért. Elmondta, az eredmények érkezéséig körbejárja a fővárosi polgármesterjelöltjeik kampányközpontját.
(MTI)
Tarolt a populista jobboldal a szomszédban
A radikális jobboldali, ellenzéki Szabadságpárt a voksok 27 százalékát szerezhette meg az európai parlamenti választáson az exit pollok szerint, ami 9,8 százalékpontos plusz 2019-hez képest. További részleteket itt olvashat!
A szélsőjobb a vártnál jobban vezethet Franciaországban
Az Európai Parlament által közzétett becslés Franciaországra a következő:
- Nemzeti Tömörülés, Marine Le Pen pártja: 31,5%
- Renaissance, Emmnauel Macron pártja és társai: 15,2%
- A szocialisták és a Place Publique listája: 14%
(The Guardian)
Az, hogy a maga 81 képviselőjével a második legnagyobb európai parlamenti delegációval rendelkező Franciaországban melyik párt végez majd az élen, szinte az EP-választási kampány kezdete óta biztosra vehető volt. A közvélemény-kutatások kivétel nélkül azt a Nemzeti Tömörülést (Rassemblement National, RN) hozták ki győztesnek, amely a 2019-es és 2014-es európai parlamenti voksolást is megnyerte. Ami viszont sokkolónak hathat, az az előny, amivel a Marine Le Pen vezette, szélsőjobboldali, bevándorlásellenes és euroszkeptikus párt az élen végezhet - írja a Mérce.
Nyerésre áll az MKKP társelnöke, Kovács Gergely
Rendkívül alacsony, 1,82 százalékos feldolgozottság mellett a 12. kerületben egyelőre Kovács Gergely 51,2 százalékkal vezeti a ranglistát, a második helyezett a Fidesz-KDNP jelöltje, Fonti Krisztina 40,05 százalékkal.
Veszprémben fideszes maradhat a polgármester
Veszprémben 30 százalékos feldolgozottságnál nagy fölénnyel vezet Porga Gyula (Fidesz, 47,92 százalék), megelőzve az ellenzék által támogatott Hartmann Ferencet (28,29 százalék), valamint Adamecz Zoltánt (Együtt Veszprémért, 17,4 százalék). Porga Gyula 2010 óta polgármester a bakonyi településen.
A konzervatív Néppárt vezethet Spanyolországban
Becslések szerint a konzervatív PP áll az élen Spanyolországban:
- Alberto Núñez Feijóo ellenzéki konzervatív Néppárt (PP): 32,4%
- Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök szocialista pártja (PSOE): 30,2%
- A szélsőjobboldali Vox párt: 10,4%
Spanyolországban a jobboldal arra törekedett, hogy az európai parlamenti választást népszavazássá alakítsák Sánchezről. A szavazás előtt a közvélemény a miniszterelnök feleségét, Begoña Gómezt érintő botránysorozatra összpontosult, aki ellen korrupcióval és befolyással üzérkedéssel kapcsolatos vádak miatt nyomoznak, amelyeket Sanchez politikai indíttatásúnak és teljesen alaptalannak minősített. (The Guardian)
Örsi Gergely padlógázzal startolt
A II. kerületben a regnáló polgármester, az ellenzék által támogatott Örsi Gergely magabiztosan vezet 70 százalékkal a fideszes Dombi Rudolf (28 százalék) és a Mi Hazánk jelöltje, Babcsány Dávid előtt (1,69 százalék). A feldolgozottság még nagyon alacsony, 1,35 százalék.
Nem lesz meglepetés Érden
A 2019-ben összellenzéki jelöltként győztes Csőzik Lászlónak nem kell aggódnia, ugyanis 22,92 százalékos feldolgozottság mellett nagyon vezet, 60,7 százalékos fölényétől messze elmarad a második helyezett fideszes jelölt, Kardosné Gyurkó Katalin által elért 32,76 százalék.
Macron feloszlatja a nemzetgyűlést, előrehozott választásokat ír ki
Emmanuel Macron francia elnök bejelentette, hogy feloszlatja a nemzetgyűlést, és törvényhozási választásokat ír ki június 30-ára és július 7-ére.
Botka Lászlót nem lehet megverni
A baloldali politikus, aki 2002 óta vezeti a Tisza-parti várost, a voksok 67,82 százalékát szerezte meg eddig (56 százalékos feldolgozottság), utcahosszal megelőzve a fideszes Fülöp Lászlót (24,09 százalék) és a Mi Hazánk jelöltjét, Timár Tamást (4,97 százalék).
Marine Le Pen örül Macron döntésének
Marine Le Pen, a francia EP-választásokat az előzetes eredmények szerint 31,5 százalékos eredménnyel fölényesen megnyerő Nemzeti Tömörülés vezetője üdvözölte Emmanuel Macron francia elnök döntését, hogy az eredmények fényében feloszlatja a nemzetgyűlést, és előrehozott választásokat ír ki.
EN DIRECT | Suivez mon allocution suite aux résultats des élections européennes. https://t.co/NMpoi9tA8b
— Marine Le Pen (@MLP_officiel) June 9, 2024
Lengyelországban nyert a kormánypárt, de nem lehet teljesen őszinte Donald Tusk mosolya
Tovább a teljes cikkhez »
Árad a Tisza Budapesten?
A feldolgozottság ugyan még nagyon alacsony (1 százalék), de ez alapján a Fidesz-KDNP 12, a Tisza Párt 10, a Párbeszéd-Zöldek-DK-MSZP 5, a Vitézy Dáviddal Budapestért- LMP-Zöldek 4, az MKKP 2 képviselői helyet szerezhet a fővárosi képviselő-testületben.
Szegeden Botka László, Veszprémben Porga Gyula már pezsgőzhet
Mindketten ugyanis már megnyerték a választást. További részleteket itt olvashat.
Kelemen Hunor bízik az 5 százalék fölötti RMDSZ-eredményben
Abban bízunk, hogy az RMDSZ öt százalék fölötti eredményt ér el az európai parlamenti választásokon – mondta Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke vasárnap este Kolozsváron a szövetség eredményváró gyűlésén.
A szövetségi elnök a romániai urnazárást követően az EP- és a vele együtt megtartott helyhatósági választásokat értékelve elmondta: az exit poll-adatok „szép kerek számot”, öt százalékot mutatnak. Szerinte ez azt jelenti, hogy van közel 500 ezer szavazat, és az RMDSZ abban bízik, hogy félmillió felett lesz a szavazatszám.
A helyhatósági választások kapcsán elmondta: a szövetség szavazatszámlálása szerint az RMDSZ meg tudja őrizni eddigi mintegy kétszáz polgármesterét és a négy megyei tanácselnöki mandátumot, valamint bíznak a marosvásárhelyi és a szatmárnémeti győzelemben is.
(MTI)
Gigantikus fölénnyel sepert be az ellenzék egy budai kerületet
A II. kerület regnáló polgármester, az ellenzéki összefogás jelöltje, Örsi Gergely a voksok 70 százalékát szerezte meg a jelenlegi adatok szerint.
Fej-fej mellett a jelöltek az I. kerületben
Hosszú várakozás után az I. kerületből is elkezdtek jönni az adatok. A jelenlegi polgármester, az ellenzéki összefogás jelöltje, Váradiné Naszályi Márta a voksok 45 százalékát, a fideszes Böröcz László 41 százalékot kapott, az MKKP-s jelölt, Nánásiné Abonyi Gyöngyi 14 százaléknál jár (25 százalékos feldolgozottság).
Orbán Viktor meggondolta magát?
Bár a Fidesz sajtósai korábban másként tájékoztattak, de most úgy tűnik, mégis beszélni fog Orbán Viktor kormányfő.
Fordulat az I. kerületben
A fideszes Böröcz László átvette a vezetést (44 százalék). A jelenlegi polgármester, az ellenzéki összefogás jelöltje, Váradiné Naszályi Márta a voksok 42 százalékát, az MKKP-s jelölt, Nánásiné Abonyi Gyöngyi 14 százaléknál jár (44 százalékos feldolgozottság).
Csehországban is az ellenzék sikerét hozta az EP-választás
Az ellenzéki Elégedetlen Polgárok Akciója (ANO) nyerte meg az európai parlamenti (EP-) választást Csehországban – közölte a voksolásért felelős Cseh Statisztikai Hivatal vasárnap este Prágában. A végeredmény szerint az Andrej Babiš volt kormányfő által vezetett mozgalom megszerezte a szavazatok 26,14 százalékát, és a jövőben hét képviselője lesz az EP-ben, eggyel több, mint eddig. A második helyen a Spolu kormánykoalíció (ODS, TOP 09, KDU-CSL) 22,27 százalékkal hat mandátumot szerzett, kettővel kevesebbet, mint öt éve.
A kormánykoalícióhoz tartozó Polgármesterek és Függetlenek (STAN) 8,70 százalékkal egyről kettőre emelte képviselői számát, akárcsak a parlamenten kívüli Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja (KSCM), amely kisebb tömörülésekkel koalícióban indulva 9,56 százalékot kapott, s ezzel két mandátumot mondhat a magáénak az eddigi egy helyett. A kormánykoalíciós Cseh Kalózpárt 6,2 százalékos eredménnyel az eddigi három helyett csak egy képviselőt küldhet ezután az EP-be, az ellenzéki Szabadság és Közvetlen Demokrácia (SPD) párt 5,73 százalékot kapott, és a korábbi kettő helyet csak egy mandátummal fog rendelkezni. Két képviselői helyet szerzett még 10,26 százalékos támogatással a parlamenten kívüli Motoristé-Prísaha mozgalom.
A csehországi EP-választáson az idén az arra jogosultak 36,45 százaléka vett részt, ami rekord. Öt éve a részvétel 28,72 százalékot tett ki.
A legutóbbi, öt éve megtartott európai parlamenti választáson az ANO mozgalom hat mandátumot, a Spolu koalíció akkor még külön-külön induló három pártja együtt nyolc mandátumot szerzett (ODS 4, TOP 09 és a KDU-CSL kettő-kettő), míg a Cseh Kalózpárt három, az SPD pedig két képviselőt küldhetett az Európai Parlamentbe. Egy-egy képviselői hely akkor a Polgármesterek és Függetlenek (STAN) pártnak, valamint a kommunista pártnak jutott.
(MTI)
Fidesz: 43,8, Tisza:30,5
Így áll az EP-választás a szavazatok 70 százalékának összeszámlálása után. A kormánypárt 1 millió 293 ezer (11 mandátum), az alig néhány hónapos Tisza Párt 901 ezer szavazatot (7 mandátum) kapott. Az MSZP-DK-Párbeszéd-Zöldek 8,3 (2 mandátum), a Mi Hazánk 6,8 százalékon (1 mandátum) áll. A Momentum és az MKKP 3,5 százaléknál tart, így valószínűleg nem éri el sz 5 százalékos bejutási küszöböt.
Ha Budapesten múlik, még nagyobbat bukhat a Fidesz, Magyar Péterék ott lihegnek a nyakukban
Tovább a teljes cikkhez »
Bukta a Fidesz Szolnokot
A szavazatok 100 százalékos feldolgozottságánál eldőlt, nyert az összellenzéki jelölt: Györfi Mihály MSZP-s alpolgármester a voksok 39,9 szerezte meg, legyőzve a jelenlegi polgármestert, a fideszes Szalay Ferencet, aki a szavazatok 38,68 százalékával a második helyen végzett. A különbség kevesebb mint 400 szavazat.
Szolnokon 7 jelölt szállt ringbe a polgármesteri posztért, Györfi Mihály az egyesült ellenzéki jelöltként indult, csak az LMP nem támogatta. Ahogy arról laptársunk korábban beszámolt, a vármegyeszékhelyen öt éve is nagyon szoros volt az eredmény, akkor a várost 2006 óta vezető Szalay Ferenc 48,9-47,8 százalék arányban verte meg az akkori összellenzéki jelöltet.
500 alá csökkent a szavazatkülönbség Vitézy Dávid és Karácsony Gergely között
Még nem volt ilyen kicsi a különbség, 89,07 százalékos feldolgozottságnál Vitézy Dávidnak 47,5, Karácsony Gergelynek 47,42 százaléka van.
Megszólalt Magyar Péter: ez Orbán Viktorék Waterlooja
Egy korszak lezárult, és a jövő elkezdődött Magyarországon, mondta Magyar Péter az EP- és önkormányzati választások után tartott beszédében. Ez az orbáni hatalomgyárnak a Waterlooja, a vég kezdete, tette hozzá a Tisza Párt alelnöke. Szerinte politikai földindulás szemtanúi lehetünk, amelyben szembenállt egymással például igazság és hazugság, Nyugat és Kelet.
Visszavette az I. kerületet a Fidesz
A fideszes Böröcz László továbbra is vezet (45,6 százalék). A jelenlegi polgármester, az ellenzéki összefogás jelöltje, Váradiné Naszályi Márta a voksok 41,09 százalékát szerezte meg, az MKKP-s jelölt, Nánásiné Abonyi Gyöngyi 13,3 százaléknál jár. Mivel a feldolgozottság már 87,5 százalék, Böröcz Lászlótól már aligha lehet elvenni a győzelmet az I. kerületben.
Dobrev Klára több szavazatra számított
Egyetlen baloldali, szociáldemokrata erőnek nevezte a három baloldali párt összefogását Gyurcsány Ferenc, Dobrev Klára pedig csalódást keltőnek nevezte az eredményt.
Tovább a teljes cikkhez »
Így áll most az EP-választás
92 százalékos feldolgozottságnál az állás: Fidesz-KDNP 44,3 (11 mandátum), Tisza 29,9 (7 mandátum), Dk-MSZP-Párbeszéd-Zöldek 8,2 (2 mandátum), Mi Hazánk 6,7 (1 mandátum), Momentum: 3,7, MKKP: 3,6 százalék. Utóbbi két párt nem jutott mandátumhoz, mivel nem érte el az 5 százalékot.