Az utóbbi években mind a mobilszolgáltatók, mind a készülékgyártók egyre nagyobb figyelmet szenteltek az NFC (Near Field Communication) technológiának, amely többek között lehetővé teszi a mobiltelefonon keresztüli, érintés nélküli fizetést. Az NFC technológia elfogadói bázisát a MasterCard érintés nélküli rendszere, a PayPass adja.
Az NFC (near field communication) technológia egy apró, akár matricába vasalható chip segítségével, egyetlen érintéssel tesz lehetővé alapszintű, ám akár kétirányú adatátvitelt a leolvasó és a chip között. A hagyományos kártya alapú fizetést felváltó technológia működhet kártya formátumban is, de a jövőt valószínűleg a mobiltelefonba integrált NFC chip fogja jelenteni. |
Az érintés nélküli fizetés előnyei, hogy gyorsan lehet vele fizetni, nem kell kiadnunk a kártyát kezünkből, ami a biztonságérzet növekedése mellett, higiénikusabb is - gondoljunk csak arra, hogy a bankjegyek is, milyen koszosak. Az sem utolsó szempont, hogy amit folyamatosan a kezében tart a vásárló, azt kisebb eséllyel hagyja el, mint amit kiad a kezéből.
Mobilfizetés helyben vagy távolról
A mobilfizetés egyfelől azt jelenti, hogy mobiltelefonunkkal fizetünk egy üzletben.
Szetnics László |
Egy beépített chip nyújt a mobilunkon keresztül hozzáférést a számlánkhoz. Amikor fizetni akarunk, a PayPass terminálhoz tartjuk a telefont, megadjuk a PIN kódot a telefonon, és már fizettünk is - mondta Szetnics László, a MasterCard Europe mobilfizetésért felelős regionális vezetője egy, a témával foglalkozó rendezvényen.
A mobiltelefonokba integrált új technológia nem csak a pénzügyek világát forradalmasíthatja, hanem teljes egészében kiválthatja a pénztárcát, a jegyeket és bérleteket.
A mobilfizetésnek van azonban távoli formája is, ilyen a számlafizetés, mobilfeltöltés, internetes fizetés. Ezek a lehetőségek és szolgáltatások hosszútávon párhuzamosan is alkalmazhatók lesznek, és mind egy úgynevezett mobiltárcában egyesülnek.
Mi kell hozzá?
Ahhoz, hogy mobiltelefonunkkal tudjunk fizetni, kell egy olyan okostelefon, ami képes NFC fizetésre. Ebbe kell egy chip-kártya - amely akár a SIM kártyában akár más technológiával be lesz építve a telefonba -, kell legalább egy folyószámla, de egyszerre többet is hozzá lehet kapcsolni egy telefonhoz, kell egy alkalmazás, amely segítségével fizetünk és olyan üzletek, ahol tudunk így fizetni - mondta Párkányi Péter, a MasterCard Europe NFC projektekért felelős regionális vezetője.
A jó hír, hogy egyre több ilyen készülék és egyre több üzlet van, ahol elérhető ez a fizetési mód. Ha minden lehetőség adott, akkor már csak arra kell figyelni, hogy fel legyen töltve a telefonunk.
A jövő zenéje
Az okostelefonba zárt pénztárca hosszútávon még több előnyt fog jelenteni, legalábbis a Mastercard tervei szerint. A kártyatársaság szakemberei olyan jövőt vizionálnak, amelyben minden, ami az internethez kapcsolódik a telefonon fut össze, így például a jövőben a hűtőszekrény szólni fog az okostelefonnak, hogy elfogyott a tej és a fogyasztó a vásárlást még hazaút közben, a kocsiban ülve el tudja intézni.
Még arra is várni kell - bár valószínűleg kevesebbet - hogy a mobiltárcában minden egyszerre működjön a jegyvásárlástól a parkolás fizetésén át a bolti vásárlásig. A Mastercard célja az is, hogy egy kedvezmény-hűségkártya rendszer is elinduljon, amihez szintén nem kell majd más, csak a telefonunk - így a pénztárnál a fizetéskor nem kérdezik meg, hogy egyébként a pontokat gyűjtjük-e, van-e hűségkártyánk, kedvezményre jogosító kuponunk - ezek a tranzakciók mind a fizetéssel egyszerre lezajlanak majd.
Míg ezeket a távoli jövőben tudjuk csak elképzelni, arra, hogy minden ötödik telefonnal lehessen fizetni már csak egy évet kell várni, 2016-ra pedig várhatóan a kereskedők 85 százalékánál lehet majd így fizetni Európában.