A Privátbankár korábban megírta, hogy a jegybank meghirdette Növekedési Hitel Programját, amelynek keretében az MNB 250 milliárd forint értékben nyújt hitelt közvetve a kis és középvállalatok részére. A bankoknak 0 százalékos kamattal adják a hitelt, a bankok erre legfeljebb 2 százalékot tehetnek rá. Április elején a nagybankokkal egyeztetett a Monetáris Tanács Igazgatósága, múlt hét elején pedig a kisebb pénzintézetekkel, és takarékszövetkezetekkel.
Az ideális alany fejlesztene, de a legtöbben hitelátváltásról érdeklődnek
Gergely Zsolt, a PÁTRIA Takarékszövetkezet hitelezési igazgatója |
A programról a Privátbankár a PÁTRIA Takarékszövetkezet szakértőjét kérdezte, aki szerint az alacsony kamat szükséges, de nem elégséges feltétele az árualap bővítő fejlesztéseknek. Sok vállalkozásnak sok megvalósításra váró ötlete van, amelyek mögött már van üzleti kapcsolat, megvan a termék, de az üzleti tervezés során a kamatteher nagysága miatt a megtérülés már nem volt biztosított. Ezek a cégek lennének a program ideális alanyai - mondta Gergely Zsolt, a PÁTRIA Takarékszövetkezet hitelezési igazgatója.
Már a sajtótájékoztató napján rengetegen érdeklődtek telefonon a PÁTRIA Takarékszövetkezetnél a hitelprogramról - mondta az igazgató. A megkeresések 99 százaléka meglévő forint hitelek átváltására vonatkozik a forrásköltségek csökkentésének szándékával. Új projekt, új beruházás, forgalombővítő rövid hitel igényt még ebben a pár napban keveset regisztráltunk - mondta a szakértő.
Más takarékszövetkezetek is a hitelátváltásban látják a lehetőséget. A Hungária Takarék közleményben azt írta: "számunkra a csomag igazán izgalmas eleme a devizahitelek kiváltásának lehetősége hosszabb futamidejű forinthitelekre".
A kamatmarzs alacsony, de a takarékszövetkezetek hosszútávon profitálhatnak
Brauer János, a Hungária Takarék elnök-ügyvezető igazgatója szerint a takarékszövetkezetek számára ez az új konstrukció felelősség és lehetőség is egyben. A lehetőséget a szakember abban látja, hogy az előzetes információk szerint a külföldi háttérrel rendelkező bankok számára nem biztos, hogy annyira vonzó lesz a hitel bevezetése. Ebből a takarékszövetkezetek profitálhatnak, ugyanis új ügyfelek megszerzésére nyílik így lehetőség.
Ha a program az utóbbi években lecsökkent vállalkozói kedvet képes lesz élénkíteni, akkor a PÁTRIA Takarékszövetkezet el tudja fogadni ezt a kamatmarzsot, még akkor is, ha rövid távon nem lesz rajta nagy profit - válaszolta Gergely Zsolt kérdésünkre. Az alacsony profit miatt azonban senkit nem fog elutasítani intézetünk. Ha elutasítjuk valamelyik vállalkozást, azt csak a túl magas kockázat indokolhatja, de mivel a szűrők és a bírálat részleteiről még tárgyalnak a pénzintézetek és a jegybank, erről egyelőre nem tudok nyilatkozni - mondta a Privátbankár kérdésére a szakember.
A vállalati hitelállomány
A kkv hitelek 2012 végén az összes vállalati hitelállomány 56,2 százalékát tették ki. A KKV hitelállomány több mint fele a mikro- és kisvállalkozásokhoz kerül. A mikro- és kisvállalkozások körében még a forinthitelek alkotják a többséget (53%), ugyanakkor a közepes vállalkozások tekintetében az arányuk már kétötöd alatti (38,6%). Ezzel szemben a nagyvállalatoknál túlnyomó a devizahitelek részesedése, ami 2012 végén csaknem elérte a 74%-ot - derült ki a TakarékPont legfrissebb, a KKV szektor pénzügyi helyzetét, illetve kilátásait bemutató elemzéséből.