MTI Fotó: Szigetváry Zsolt |
A Portfolio által idézett hirdetmény szerint június 1-jéig kell átutalniuk a tagoknak a rendkívüli befizetést, melynek összege megegyezik az idei évre előirányzott "rendes" befizetéssel. Az indoklásban a Buda-Cash és a Quaestor ügyfeleinek kártalanítása során felmerülő teherre hivatkoznak. A lap írása szerint: a "dupla díj" így összesen 2,5 milliárd forintos befizetést jelent 2015-re a tagoknak.
A végén az adófizetők pénze is kevesebb lehet
Első körben a Beva-tagok adják össze a pénzt a kártalanításra, azaz a tisztességesen működő pénzügyi cégek adják össze a csalók által okozott kár ellenértékét.
Ha elég vagyont sikerül összeszedni a felelősöktől, az ügyben ártatlan cégek akár a teljes összeget is visszakaphatják - ez azonban biztosan sok időbe telik, az új szabályozás miatt viszont nem a károsult ügyfelek rovására ketyeg az óra.
A később meg nem térülő befizetéseket előre láthatólag levonhatják majd a bankadóból a pénzintézetek - erről egy későbbi törvény rendelkezik majd, de a gyakorlatban az jelenti, hogy az adófizetők pénze is vastagon benne lehet majd a kártalanításban.
Az eljárást vitatják a bankok, lehet, hogy az EBRD-vel kötött megállapodást is megsérti. Az OTP pedig jelezte: az Alkotmánybírósághoz fordul a Quaestor-kártalanítás miatt.
A kötvényes károsultaknak még két hetük van
A kötvénnyel rendelkező ügyfelek a kárrendezésre vonatkozó igényüket a megküldött egyenlegközlő igazolás alapján a Quaestor Károsultak Kárrendezési Alaphoz (QKKA) kérelmük június 5-ig történő benyújtásával érvényesíthetik. A postahivatalok mellett huszonhat kijelölt kormányablaknál is benyújthatják kárigényüket a Quaestor károsultak.
A QKKA a Befektetés-védelmi Alap (Beva) kártalanításával együtt 30 millió forintig kárpótolja az ügyfeleket.
Az egyéb értékpapírok tulajdonosai egy másik eljárásban május 22-től terjeszthetik be kérelmüket. A kötvényesektől eltérően erre egy év áll rendelkezésükre,és 20 ezer euróig (6 millió forintig) kártalanítja őket a Beva.