A Bitcoin Investment Trust nevű ETF (tőzsdén kereskedett alap) jegyeinek nyilvános értékesítésére adott engedélyt az OTC (tőzsdén kívüli) piacon a Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) nevű amerikai felügyeleti hatóság – írja a Nasdaq oldalán a Money Morning. (Ticker-kódja OTCMKTS: GBTC lesz.)
Hedge fundból nyilvános alap
A cikk szerint ez megkönnyíti majd a bitcoinba való befektetést, mert a befektetőknek nem kell a bitcoinok tárolásának technikai, biztonsági problémáival törődni. Hozzájárulhat a bitcoin tömeges elterjedéséhez is. Egy befektetési jegy értéke egyébként a bitcoin tizedrésze, jelenleg mindegy 27-28 dollár.
Szigorúan véve valójában nem ETF-ről van szó, hanem egy korábban zárt körben létrehozott hedge fund-ról, amelynek eredeti vásárlói a FINRA most megkapott engedélye esetén, legalább egy évvel a vásárlás után eladhatják értékpapírjukat bárkinek. Az eredeti vásárlók azonban még csak dedikált befektetők lehettek, akik befektetése eléri az egymillió dollárt, vagy jövedelme az évi 200 ezret, az egy év pedig már lejárt.
Winklevossék is nyomulnának
A cikk szerint azonban a Bitcoin Investment Trust nemsokára társat fog kapni. Folyamatban van ugyanis a Facebook kapcsán ismert Winklevoss-ikrek által létrehozott Winklevoss Bitcoin Trust engedélyeztetési eljárása egy másik hatóságnál, a SEC-nél (Securities and Exchange Commission). Valamikor az év során várható, hogy ez az engedély is megszületik, bár érdemes megjegyezni, hogy már tavaly év végére is várták, sok szó esik róla, de a történet elhúzódni látszik.
Azt mindenesetre a Money Morning állítja, hogy ha a Winklevoss Bitcoin Trust (tickerje Nasdaq: COIN) elindul, az még jobb hír lesz, az ugyanis valódi, teljes értékű ETF-ként jön majd létre, nem hedge fund-ként, és könnyebb lesz befektetni.
Futottak még
A cikk szerint tavaly 347, az idén az első két hónapban pedig 105 millió dollárnyi kockázati tőke áramlott a Bitcoinnal kapcsolatos startup-okba, amelyek egyre több esetben a hagyományos Wall Street-i intézményrendszerhez kötődnek. Az árfolyam idei esése ellenére sokan bíznak a számítógépes fizetőeszköz jövőjében.
Az utóbbi mintegy egy hétben 238-ról 276 dollárra, azaz 16 százalékkal ment fel a bitcoin árfolyama, amit főleg az ETF engedélyezésének hírével magyaráznak. Ugyanakkor még nagyon messze van a korábban előforduló, több száz, sőt több mint ezer dolláros szintektől.
Egy 2014 májusi cikk egyébként még további olyan vagyonkezelőket is felsorolt, amelyeknél bitcoinba lehetett fektetni, ezek azonban nem a szabályozott tőkepiacokon működtek, vagy legalább esetben a panamai törvények szerint. (Falcon Global Capital, Havelock Investments, Cryptor Trust Inc.)
Lehet a bitcoin-árfolyamnak fundamentális alapja? Lehet! Az újabb bitcoinok csak úgy jöhetnek létre, hogy az úgynevezett bányászok – speciális számítógépek üzemeltetői – nagy számításigényes feladatokat végeznek el gépeikkel, majd az elvégzett feladatok arányában bitcoinokat sorsolnak ki közöttük. Ennek alapján a számítási műveletek energiaigényén, az áram árán keresztül vezet le egyfajta egyensúlyi, fundamentális árfolyamot a bitcoin-árfolyamra Szabó Dávid fizikus, befektetési alapkezelő és blogger az Alapblogon. Kalkulációinak lényege, hogy az egyensúlyi árfolyam nem lehet túl messzi a jelenlegitől. Ha ugyanis a bitcoin ára esik, akkor a bányászok egy részének nem éri meg „bitcoint bányászni”, kevesebb bányász lesz, ami által csökkennek az áramfelhasználás ráfordításai is. Ezzel mérséklődnek a bányászok változó költségei, amivel csökken a kényszerűen a piacra dobott bitcoinok mennyisége. |