A 16 kínai kereskedelmi bank közül hétnél nőtt a rossz hitelek teljes állományon belüli aránya az első félévben - derül ki a pénzintézetek belső jelentéseiből, amelyeket a China Daily napilap foglalt össze. Bár sok banknak sikerült ezeknek a hiteleknek a növekedését egy százalékon belül tartani, a meglévő kitettségek komoly régiós és ágazati kockázatokra hívják fel a figyelmet.
Veszélyesek a kínai KKV hitelek
A vállalati jelentésekből kiderül, hogy a kis- és középvállalatoknak nyújtott hitelek a legkockázatosabbak, a rossz hitelek állományának növekedése pedig a kelet-kínai Csöcsiang tartományban a leggyorsabb. Az első félévben csak itt összesen 26,8 milliárd jüannal (965 milliárd forint), 75,9 milliárd jüanra (2,7 ezer milliárd forint) emelkedett a kérdéses hitelek aránya.
A kereskedelmi bankok még mindig a gazdasági válság 2008-as kitörése után felvett hatalmas mennyiségű hitel következményeit nyögik. A kínai tartományok gazdaságuk fellendítésére óriási építkezésekbe és fejlesztésekbe kezdtek és ezeket túlnyomórészt banki hitelekből finanszírozták, amelyek visszafizetésével a legtöbbjüknek azóta is gondjaik vannak a lassuló gazdasági környezetben, miközben a hitelek mögötti fedezet sem bizonyul elegendőnek.
A legrosszabb még csak most jön
A lejárt hitelek aránya a Shanghai Pudong Fejlesztési Banknál 82, az első privát kereskedelmi banknál, a Minsheng Banknál 63, az Everbright Banknál pedig 62 százalékkal nőtt. "A rossz hitelek gerjesztette válság, csak három évvel később jelentkezik igazán, így az idén még a rossz hitelek arányának növekedésére számíthatunk" - idézi a China Daily a Kínai Ipari- és Kereskedelmi Bank kockázatelemzőjét. A rossz hitelek aránya sorozatban harmadik negyedéve nő, amire nyolc éve nem volt példa.
A tartományi fejlesztések a rejtett aknák
A bankok hitelezési állományát a közeljövőben a kínai tartományi kormányzatok nagyszabású, gazdaságot élénkítő projekttervei is tovább terhelhetik, amelyeket a múlt héten jelentettek be. Így például a dél-kínai Kuangtung tartomány egy ezer milliárd jüanos (36 ezer milliárd forint), az ország egyik legszegényebbje, a dél-kínai Kujcsou tartomány pedig háromezer milliárd jüant (108 ezer milliárd forint) költene, a többi között ökoturizmusra, nemzeti parkok létesítésére.
A Standard & Poor's hitelminősítő a bejelentések után azonnal óvatosságra intette Kínát a túlzott élénkítés miatt, mondván, a nem hatékony költés a kormány és a kereskedelmi bankok fizetési mérlegének gyengítésével a jövőbeli növekedést hátráltathatja.