A jelenlegi pénzügyi helyzet nagyon különleges: az alacsony kockázatú befektetések kamata ugyanis sok esetben meghaladhatja egy szabad felhasználású jelzáloghitelek költségét, vagyis megérheti akár hitelből befektetni, például állampapírt vásárolni. A Bankmonitor.hu szakértőinek számításai egy 40 millió forint összegű befektetéssel így akár 6,7 millió forint nyereség is elérhető mindössze 2 esztendő alatt.
Mindezt az teszi lehetővé, hogy
- szabad felhasználású jelzáloghitelt jelenleg akár 8,89 százalékos kamattal is fel lehet venni,
- miközben a 2030/I PMÁP lakossági állampapír induló éves kamata 16 százalék.
Vagyis a hitel költsége messze elmarad az alacsony kockázatú lakossági állampapírok kamatszintjétől. Sőt, valójában március elsejével még javult is a helyzet: a jelzáloghitel 9,54 százalékos induló kamatszintje a Bankmonitor hitelkalkulátor számításai szerint 0,65 százalékkal csökkent március elsejétől, így a legjobb ajánlat jelenleg 8,89 százalékos kamattal érhető el. Emiatt pedig egy 40 millió forint kölcsön felvételével, majd a hitelösszeg állampapírba történő befektetésével a profit nagyságrendileg 620 ezer forinttal emelkedik 2 év alatt. Ez a 40 millió forintra vetítve 10 százalékkal magasabb profitot jelent: a nyereség 6 133 182 forintról 6 754 130 forintra emelkedik.
Kockázatok és feltételek
A befektetés és a hitel kamatkülönbsége szemmel látható, de meddig marad fenn ez az állapot? A Bankmonitor.hu szakértői által vizsgált hitel egy 15 éves futamidejű, végig fix kamatozású konstrukció, amelynek kamata a lejáratig nem módosulhat. A befektetés kamata az infláció alakulásának megfelelően változhat. Viszont az áremelkedést messze lemaradva követi le: a 2024. februári kamatfizetés a 2022-es infláció mértékétől függ. Vagyis jó előre látható a befektetés hozamának változása. Az infláció csökkenése esetén a szükséges lépéseket, azaz a konstrukció lezárását időben meg tudjuk tenni.
Természetesen a kamat mellett más költségelemek is lényegesek lehetnek. A befektetés esetén kalkulálnunk kell a visszaváltás költségével, ennek mértéke 1 százalék, ugyanis 99 százalékos árfolyamon veszi vissza tőlünk a Kincstár a papírt. Illetve a hitelfelvételnek vannak induló költségei, sőt az előtörlesztésnek is van díja. A Bankmonitor.hu szakértői ezeket a költségeket figyelembe véve számolták ki a példában a befektetésen elérhető nyereséget.
Egyes feltételek változhatnak, például a visszaváltási költség megemelkedhet. Ez valós felvetés, azonban a lakossági állampapírok visszaváltási költségének érdemi megemelése bizalmi töréshez vezetne, emiatt szembe menne a kormány évtizedes törekvésével: az államot minél nagyobb arányban a hazai lakosság finanszírozza meg. Felmerülhet az államcsőd veszélye is, erre azonban még jelen gazdasági helyzetben sincs reális esély, ráadásul egy ország a saját fizetőeszközében nem igazán mehet csődbe.
Kockázatot jelenthet az is, ha a fizetésünk esetleges csökkenése miatt nem tudjuk szerződés szerint törleszteni a felvett hitelt. Ebben az esetben érdemes lehet idő előtt lezárni a konstrukciót a befektetés eladásával és a kölcsön előtörlesztésével. De lehetőség van a befektetés fokozatos felszabadítására is, ezzel gyakorlatilag a befektetett pénzből finanszírozhatjuk a kölcsön törlesztését.
Számos feltétel van, ami teljesítenünk kell ahhoz, hogy ki tudjuk használni ezt a nem mindennapi lehetőséget:
- Szükség lesz egy tehermentes ingatlanra, ami a hitel fedezetéül szolgálhat.
- Szükség lesz megfelelő nagyságú igazolt jövedelemre, ami elbírja a hitel törlesztőrészleteit. A példában szereplő 40 millió Ft összegű, 15 éves futamidejű hitel 406 ezer forintos törlesztőjéhez például minimum 677 ezer forintos igazolt nettó fizetés szükséges.
- A banknak hitelképesnek kell minősítenie minket, vagyis át kell mennünk a hitelbírálaton.
A konstrukció pénzügyileg zárt, ugyanakkor eléggé összetett. Éppen ezért csak alapos mérlegelés után érdemes belevágni a lehetőségbe. Azok számára ideális ez a megoldás, akik pénzügyileg kellően tudatosak és fegyelmezettek.