4p

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár egészen az utolsó időszakig ragaszkodott a július 1-jei bevezetéshez az MNB, nem sikerült tartani a feszített tempót: mivel több bank sem készült el időre a fejlesztésekkel és teszteléssel, jelentős csúszással, csak jövő márciusban indul el az azonnali fizetési rendszer Magyarországon. Éles próbaüzem indul, amiben az első két hónapban önkéntes lesz a részvétel, utána viszont kötelező.

Az MNB és a Giro határidőre elkészült a központi infrastruktúrával, a bankok közül azonban nem mindenkinek jött össze időre a fejlesztés - ahogy azt az utóbbi időben mi is többször előre jeleztük, elhalasztották az azonnali fizetési rendszer elindítását Magyarországon. Idén július 1. helyett 2020. március 2-ától lesz elérhető az ügyfelek számára az azonnali fizetés - tehát jelentős, 8 hónapos haladékot kapott a pénzügyi szektor.

A bankok közül nem mindenki készült el

Az MNB és a bankok vezetői ma tanácskoztak a témában, ezután adta ki a közleményt a jegybank a halasztásról. Azt írják:

"A példa nélküli beruházás a hazai bankszektor informatikai rendszereinek átalakítását igényli, ezért a jegybank folyamatosan nyomon követte a pénzforgalmi szolgáltatók felkészülését. Ennek fényében indokolt, hogy a vonatkozó rendeletben meghatározott 2019. július 1-i időpontban csak a rendszer éles próbaüzeme induljon meg, a lakossági és vállalati ügyfelek számára pedig a teljes indulásra egy későbbi időpontban kerüljön sor.

Az MNB és a GIRO Zrt. oldaláról az infrastruktúra teljes mértékben készen áll az éles üzemi működésre, ugyanakkor a piaci szereplők oldalán azonosított kockázatok miatt a Pénzügyi Stabilitási Tanács 2019. május 28-i ülésén úgy döntött, hogy a pénzügyi stabilitás fenntartása, az elektronikus fizetésbe vetett bizalom megőrzése és a szolgáltatással tervezett ügyfélélmény elérése érdekében az ügyfelek számára az azonnali fizetés 2020. március 2-ától lesz elérhető."

Úgy tudjuk, néhány külföldi tulajdonban levő nagybank elkészült ugyan időre a fejlesztéssel, többeknek azonban gondot okozott az egyébként igen szűkre szabott határidő.

Két hónap múlva kell mindenkinek elkezdenie az éles próbát

Információink szerint azok a bankok, akik az eredeti határidőre elkészültek a rendszerükkel, mostantól egy kéthónapos önkéntes próbaüzemben vehetnek részt, két hónap után viszont minden pénzintézetnek kötelező részt vennie a jövő év március 1-jéig tartó éles próbaüzemben.

Úgy tudjuk, az MNB június első hetében tájékoztatja a részletes menetrendről, feladatokról a bankokat.

Túl nagy feladat, túl rövid idő alatt

Az azonnali fizetési rendszer létrehozásáról 2017 elején hozta meg a szükséges döntéseket a Magyar Nemzeti Bank. A döntés értelmében az év minden napján, 24 órában, legfeljebb 5 másodperc alatt lehet majd átutalásokat teljesíteni úgy, hogy az átutalás kezdeményezése során lehetőség lesz a jelenlegi hosszú számlaszámok helyett a kedvezményezett más azonosítóját (például mobiltelefonszám, e-mail cím) megadni.

Az alapszolgáltatáson (az átutalások esetében az azonnaliság biztosításán) kívül tehát a másodlagos azonosítók használatát is belevették a projektbe; a magyar rendszer különlegességét az adta, hogy a 10 millió forint alatti összegek esetén kötelező jelleggel minden banknak az azonnali infrastruktúrát kell használnia a rendszer indulásakor. A csúszás hátteréről a napokban itt írtunk bővebben - itt már jeleztük is, hogy 6-8 hónapot késhet a bevezetés.

Még mindig nem tudni, a nyugdíjak is azonnal megérkeznek-e

Csütörtökön kérdeztük a témáról Varga Mihály pénzügyminisztert, aki akkor még csak annyit mondott: a kellő időben sor fog kerülni az azonnali fizetési rendszer bevezetésére, de ennek a jegybank a felelőse. Arra a kérdésre, hogy a nyugdíjakat is az azonnali fizetési rendszeren utalják-e majd, Varga azt válaszolta: hamarosan tájékoztatást adnak ebben a kérdésben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Lélegeztetőgépre rakták a forintot
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 07:24
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerdán reggel kedd kora estéhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Pénzügyi szektor Készpénz vagy kártya: sokatmondó OTP-s kutatás készült
Privátbankár.hu | 2024. október 29. 12:03
Sok cég alábecsüli a készpénzes megoldás költségeit. 
Pénzügyi szektor Zsepire lesz szüksége, ha meglátja, mennyit ér a forint
Privátbankár.hu | 2024. október 22. 07:25
Erősödött a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nagy a nyomás a jegybankon, kiderül, hogy döntenek Matolcsy Györgyék
Privátbankár.hu | 2024. október 22. 06:31
Kamatdöntő ülést tart ma a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa.
Pénzügyi szektor Csoda történt, 400 forint alatt az euró!
Privátbankár.hu | 2024. október 18. 08:50
Nem sokkal, de alatta van.
Pénzügyi szektor Araszol a 400 forintos szint alá a forint, mi történt?
Privátbankár.hu | 2024. október 18. 07:08
Van rá esély, hogy újra hármassal kezdődjön az árfolyam.
Pénzügyi szektor Meddig marad a 400 forintos euró?
Privátbankár.hu | 2024. október 11. 07:34
Kitartóan gyenge a forint.
Pénzügyi szektor A Cofidis Csoport megvásárolta a Magyar Cetelem Bankot
Privátbankár.hu | 2024. október 1. 10:31
A Cofidis Csoport örömmel jelenti be, hogy sikeresen lezárult a Magyar Cetelem Bank Zrt., a BNP Paribas Personal Finance Csoport magyarországi leányvállalatának felvásárlása, ezzel pedig új fejezet nyílt a Cofidis közép-európai növekedésében.
Pénzügyi szektor Többet kérdeznek majd a bankok a céges hitelkérelmezőktől
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 30. 12:06
Az MNB új ajánlása szerint ESG-szempontok alapján is fel kell mérni a kockázatokat a céges hitelek kihelyezése előtt.
Pénzügyi szektor A támogatott konstrukciók tartják szinten a kisvállalkozói hitelpiacot
Gergely Péter | 2024. szeptember 28. 18:39
Miközben a teljes vállalati hitelportfólió több mint 6 százalékkal növekedett a június végéig számolt egy év alatt, addig a kis- és középvállalkozói állománynál csak stagnálásra futotta. Az pedig, hogy egyáltalán sikerült szinten tartani az állományt, egyértelműen a Széchenyi Kártya Programnak köszönhető: a támogatott konstrukciókkal ugyanis a piaci forinthitelek nem tudnak versenyezni, így az új kihelyezések döntő többségét az előbbiek adják.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG